Hva mener du som jeger om å bruke termiske hjelpemidler?
27.10.2025 14:28:42 CET | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding
Termiske kikkerter, spottere og kikkertsikter er inne i varmen hos stadig flere jegere.

Salget av termiske hjelpemidler til jakt har skutt i været de siste årene, selv om det juridiske rundt bruken fremdeles ikke er helt fastlagt. Spesielt hos hjortejegere er utstyret populært. Det skyldes trolig at mange hjorter felles på innmark i skumringen eller på natta.
Her kan du svare på spørreundersøkelsen om termiske hjelpemidler
Termiske hjelpemidler registrerer varmestrålingen fra dyret og omdanner den til et bilde eller et signal. Å bruke slike hjelpemidler gjør at krevende lysforhold begrenser denne jaktformen i mindre grad enn før. Termiske hjelpemidler kan også gjøre det enklere å finne vilt i terrenget på dagtid.
Hvordan påvirkes jakta?
NINA-forskerne Oddgeir Andersen, Vebjørn Veiberg og Atle Mysterud ønsker jegernes syn på hvordan termiske hjelpemidler påvirker måten det jaktes på, jegernes effektivitet og antallet observerte dyr. De vil også ha innspill om hvilke fordeler, utfordringer og eventuelle betenkeligheter jegerne ser ved bruk av slikt utstyr. Jegere over hele landet inviteres til å delta i spørreundersøkelsen.
– Vi forventer at jegere som bruker termiske hjelpemidler observerer og feller flere dyr enn de ellers ville gjort. Samtidig har slikt utstyr klare begrensninger i den praktiske bruken under jakt. Bildet er gjerne grovkornet. På lengre avstander kan det for eksempel være umulig å fastslå om det du ser er et dyr eller ikke, sier prosjektleder Oddgeir Andersen.
Kan vi stole på observasjonene?
Jegerne registrerer både observasjoner av dyr og tidsbruk når de jakter elg og hjort. Det gjøres i sett- og skutt-appen eller i Hjorteviltregisteret. Denne informasjonen er et viktig hjelpemiddel for forvaltere og forskere når de følger med på hvordan bestandene endrer seg.
I mange hjortekommuner har den økte bruken av termiske hjelpemidler skapt bekymring for om endringene i sett hjort-indeksene fortsatt er til å stole på. Forskerne vil samle informasjon for å kunne si om det er grunn til å være bekymret.
– Vi håper at mange jegere ønsker å delta i undersøkelsen, enten de selv har brukt termiske hjelpemidler eller ikke. Svarene fra jegerne vil gi oss svært nyttig informasjon om hvordan termiske hjelpemidler påvirker måten de jakter på. Det er også viktig å få jegernes vurdering av hvordan disse hjelpemidlene påvirker observasjonene som samles inn til Hjorteviltregisteret, sier Andersen.
Tar ikke stilling til bruken
Prosjektet er finansiert av Vestland fylkeskommune, og spørreundersøkelsen er primært rettet mot hjortejegere. Samtidig er det interessant for forskerne å innhente erfaringer og synspunkter også fra jegere som jakter i andre landsdeler og på andre viltarter.
– Vi understreker at dette prosjektet ikke har til hensikt å samle argumenter for eller imot bruk av termiske hjelpemidler. Vi ønsker å høre jegernes erfaringer, og håper de er villige til å dele dem med oss, sier Andersen.
Kontakter
Oddgeir AndersenForskerNINA
Tel:+47 934 66 706oddgeir.andersen@nina.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Svak nedgang i antall påviste bjørner i Norge30.3.2026 14:30:06 CEST | Pressemelding
For første gang siden 2016 er det påvist færre brunbjørner på DNA i Norge, sammenlignet med året før. Det er også påvist færre hunnbjørner, og årsaken finner vi i Hedmark.
Meld fra hvis du ser fjellrev30.3.2026 07:59:18 CEST | Pressemelding
Har du vært så heldig å se en fjellrev? Da vil vi gjerne vite om det. Husk å holde avstand, så den ikke forstyrres.
Meld fra om jervskit i påsken27.3.2026 11:25:44 CET | Pressemelding
Hvis du kommer over jervskit på påsketuren, kan du bidra til den DNA-baserte overvåkingen av jerv i Norge. Skit- og hårprøver skal leveres til Statens naturoppsyn (SNO).
Gjedda i Tana sluker minst en kvart million laksesmolt i året26.3.2026 09:14:27 CET | Pressemelding
Gjedda gjør et kraftig innhogg i laksebestanden i det kriserammede Tanavassdraget, viser nye beregninger. Forskerne anbefaler å fiske mer gjedde, men helst ikke for mange av de store kannibalene.
Å overvåke restaurert natur har stor verdi for framtidige prosjekter25.2.2026 15:43:58 CET | Pressemelding
På Hjerkinn er naturen gradvis i ferd med å ta de restaurerte områdene tilbake. Systematisk overvåking over tid gir oss kunnskap om hva som har fungert godt og hvorfor
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom