«Benjamin» kommer: Ta grep mot regn og vind nå
Det er sendt ut farevarsler om regn, flom- og jordskred over deler av Sør-Norge inn i helga. - Gjør noen kjappe tiltak nå, så kan du slippe store og dyre skader på huset ditt.

Det sier kommunikasjonssjef i Frende Forsikring, Heidi Tofterå Slettemoen.
Det er jord- og flomskredfare på oransje nivå i Sør-Aurdal, Etnedal, Nordre Land og Søndre Land kommuner. Samtidig er det sendt ut gult varsel for både mye regn og jord- og flomskred for deler av Østlandet. Videre inn i helgen er det sendt ut gult varsel for flomfare på deler av Østlandet.
Sjekk dette før uværet kommer
- Hold sluk, rister og avløp åpne.
- Rens takrennene og sjekk at de er hele. Sjekk at regnvann renner fritt bort fra huset ditt.
- Rydd området utenfor huset ditt. Sikre løse gjenstander som ligger ute, spesielt møbler og trampoliner, hvis du ikke har tatt dem bort for sesongen enda.
- Er det fare for flom eller vann i kjelleren er det lurt å flytte ting du er glad i opp fra gulvet.
- Har du trær på eiendommen, i nærheten av bolig eller uthus? Sjekk at de er rustet for sterke vindkast.
- Lukk vinduer og dører.
Kilde: Frende Forsikring
- Mange har nok «Amy» friskt i minne. Da var det en litt annen vindretning som gjorde at det ble enorme mengder skader. Det viser hvor lite som skal til og at det er verdt å lytte til farevarslene, sier Slettemoen.
Bare hos Frende førte «Amy» til over 1300 skader, og flest naturskader på ti år. Nå kommer Benjamin i stor fart og det gjelder å ikke være sein på avtrekkeren.
- Det er lett for å tenke at du ikke trenger å gjøre noe når det er rolig ute, men husk at du har ansvar for det du eier, også eiendommen din. Da må du vite om den har god nok drenering, om slukene rundt er åpen eller om det er hull i tak og vegger slik at sidevinden sender styrtregnet rett inn til deg. Etter stormen er i gang er det for sent, og det kan også være utrygt å være ute i de verste områdene, sier Heidi Tofterå Slettemoen.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi Tofterå Slettemoenkommunikasjonssjef
Tel:+47 97 02 97 02heidi.slettemoen@frende.noMarius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Bilister rundstjeles før jul9.12.2025 07:37:00 CET | Aktuelt
- Hver desember blir bilister rundstjålet for dyre gaver. I fjor var det mer enn 6600 bilinnbrudd i Norge. Ikke la gavene ligge i bilen og lokke.
Brannfare: Advarer mot Temu-pynt i jula6.12.2025 08:30:47 CET | Aktuelt
Har du julepynt fra utenlandske nettbutikker som Temu? - Det ville jeg aldri tatt sjansen på. Pris, kvalitet og brannfare går gjerne hånd i hånd, sier forsikringsekspert.
- Altfor mange stoler blindt på bilsensorer4.12.2025 07:55:00 CET | Aktuelt
De siste fem årene har det vært mer enn 65 000 ryggeuhell og påkjørsler av parkerte kjøretøy i desember. - Du kan ikke bare stole på sensorene i bilen din.
4 av 5 julehandler på nett: Her shopper flest hjemmefra2.12.2025 07:57:00 CET | Aktuelt
Mer enn halvparten av oss får julegavehandelen unnagjort første halvdelen av desember. 23 prosent handler alt i fysisk butikk, mens resten handler på nett. - Ikke gå i fella.
Brannalarm: Her bor flest uten fungerende røykvarsler1.12.2025 07:45:00 CET | Aktuelt
1. desember er Røykvarslerdagen. - 300 000 nordmenn mangler fungerende røykvarsler hjemme. Det er krise.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom