Medietilsynets høringssvar om forslag til lov om aldersgrenser i sosiale medier
24.10.2025 06:50:00 CEST | Medietilsynet | Pressemelding
Medietilsynet støtter regjeringens initiativ til å gjennomføre lovendringer som reduserer risikoen som bruk av sosiale medier kan ha for barn og unge, men mener lovforslaget byr på flere utfordringer.

Medietilsynet har sendt sitt høringssvar til Barne- og familiedepartementet og Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet om forslaget til lov om aldersgrense for bruk av sosiale medier.
– Vi støtter regjeringens initiativ for å sikre en trygg digital oppvekst for barn og unge, men mener at loven bør utformes på en måte som bedre ivaretar barns grunnleggende rettigheter og tilpasser seg den teknologiske utviklingen, sier fungerende direktør Hanne Sekkelsten.
Innføring av aldersgrense kan være et egnet risikoreduserende tiltak
Medietilsynet vurderer at flere sosiale medier har egenskaper som innebærer en særlig risiko for barn og unge. Medietilsynets undersøkelser viser at barn eksponeres for betydelige mengder skadelig og ulovlig innhold på sosiale medier. Vi støtter derfor innføringen av en 15-årsgrense på sosiale medier som et risikoreduserende tiltak. Samtidig mener Medietilsynet at loven i større grad bør fokusere på tjenestenes funksjonaliteter som kan utgjøre en risiko for barn, fremfor en generell aldersgrense. Dette vil sikre en mer fleksibel og forholdsmessig regulering som bedre ivaretar barns rett til informasjon, ytringsfrihet, privatliv og organisasjonsfrihet.
Medietilsynet understreker også at en aldersgrense ikke alene vil ivareta statens plikt til å beskytte barn og unge, og at en eventuell aldersgrense må suppleres med andre tiltak for å sikre barn en trygg digital barndom.
Lovforslaget reiser flere rettslige utfordringer, blant annet knyttet til jurisdiksjon og håndhevingsmuligheter. Medietilsynet har derfor også spilt inn at det ville vært hensiktsmessig å i større grad se en lov om aldersgrense på sosiale medier i sammenheng med gjennomføringen av DSA i Norge.
– Vi støtter utviklingen av felleseuropeiske løsninger som ivaretar personvernet, og mener at Norge bør samarbeide med EU om dette, sier Sekkelsten.
Vårt høringssvar kan du lese her.
Medietilsynet har også levert sitt høringssvar til Justis- og beredskapsdepartementets forslag om endringer i personopplysningsloven om aldersgrense for barns samtykke ved bruk av informasjonssamfunnstjenester. Medietilsynet støtter å øke aldersgrensen i personopplysningsloven fra 13 til 15 år.
Nøkkelord
Kontakter
Stian Barsnes-Simonsenkommunikasjonssjef
Tel:922 82 241stian.barsnes.simonsen@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet: Design i sosiale medier legger til rette for overdreven bruk blant unge26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Funksjoner og design i sosiale medier og andre digitale tjenester bidrar til hyppig og kontinuerlig bruk, en opplevelse av avhengighet og søvnmangel blant de unge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
Presseinvitasjon: Ny rapport fra Medietilsynet om unges bruksmønstre i sosiale medier25.2.2026 08:30:24 CET | Presseinvitasjon
Torsdag 26. februar presenterer Medietilsynet sin nye rapport "Fanget i feeden 1" på et arrangement i Oslo. Pressen er velkommen til å følge hele eller deler av arrangementet. Presentasjonen av rapporten blir strømmet.
Deler ut drøyt fem millioner kroner til medieforskning9.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt 5,3 millioner kroner til forskning på medier og dataspill. Støtten til medieforskning blir fordelt på åtte forskningsprosjekter og seks mastergradsstudenter. Ett av prosjektene får støtte fra regjeringens handlingsplan mot spilleproblemer.
Medietilsynet må behandle søknad om tilskott på nytt6.2.2026 16:42:00 CET | Pressemelding
Medieklagenemnda har vedtatt å oppheve Medietilsynets vedtak om avslag på søknad frå iNyheter AS om produksjonstilskott i 2024.
Gode rutiner med politiattest i produksjonsselskapa3.2.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Produksjonsselskapa har gode rutinar for å hente inn politiattest for medarbeidarar som skal jobbe med barn. Det er Medietilsynets konklusjon etter at dei har ført tilsyn med forholda hos eit breitt utval av aktørar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom