Tryg Forsikring

Nå skal båten opp

Del

Hos Tryg Forsikring er 1. november siste frist for å få båten på land for dem som har den i vinteropplag. Selskapet får jevnlig inn saker på båter som egentlig ikke skulle vært på sjøen. 

Foto: Tryg Forsikring

– Det er viktig å sjekke om man har oppgitt riktige opplysninger i avtalen sin, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg. 

Fra og med 1. november i fjor til og med 31. mars i år registrerte Tryg hele 82 tilfeller av båter som sank – og flere av disse skulle egentlig vært i vinteropplag. 

– Mange båteiere har gjerne endret på planene sine, og de som hadde båten i vinteropplag da forsikringsavtalen ble inngått, velger kanskje å la den ligge ute nå. Det er lett å glemme å oppdatere forsikringsavtalen – noe som i verste fall kan føre til reduksjon i et eventuelt skadeoppgjør, sier Borge. 

Mange av sakene dreier seg ofte om selvdrenerende båter der løv og skitt tetter dreneringen. 

– Nedbør kan være nok til at båten ligger stadig lavere i vannet, og mer sjøvann strømmer inn gjennom lenseventilene. Da er det kort vei til havets bunn, sier Borge.

Unngå overraskelser til våren 

Hvis du lar båten ligge på sjøen hele året er det flere ting du bør gjøre for å sikre den best mulig. 

– Sørg for hyppige og grundige tilsyn, slik at regnvann, snø og is ikke samler seg i båten. Husk å lukke alle sjøventiler, og tøm alle tanker og rør som kan fryse om bord. I tillegg kan det være lurt å helle frostvæske i toalett og septik. 

Skulle båten bli stående på land utendørs er det noen ting du bør være oppmerksom på.

- Vær og vind kan gi store ødeleggelser. Selv om båten tilsynelatende ligger et trygt sted, bør du ha tilsyn med den - spesielt før og etter en storm.

Kontakter

Bilder

Foto: Tryg Forsikring
Last ned bilde
Foto: AdobeStock - Tryg Forsikring
Last ned bilde

Vi gjør det enklere å være trygg

For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.

Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye