Norsk Folkehjelp: Fredsavtalen gir håp
– Vi, våre kolleger på bakken og våre partnerorganisasjoner er forsiktig optimistiske nå. Avtalen betyr forhåpentligvis en stans i den nærmest konstante bombingen de har vært utsatt for i to år, og en etterlengtet mulighet til å kunne få inn humanitær hjelp til en utsultet befolkning, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.

Gazas infrastruktur er fullstendig pulverisert, og det er allerede nesten to måneder siden det ble erklært hungersnød på den lille landstripa. Det er helt essensielt å få mulighet til å få inn tilstrekkelig humanitær hjelp nå. Norsk Folkehjelps ansatte og partnerorganisasjoner står klare til å bidra.
– Samtidig som vi er glade for at første del av avtalen trer i kraft, må vi være tydelige på at vi fortsatt mangler en langsiktig løsning, sier Johansen.
De utallige FN-resolusjonene, meklingsinitiativene og avtalene som har forsøkt å finne en løsning på den israelsk-palestinske konflikten opp gjennom historien har to ting til felles: Viljen til å sette hardt mot hardt for å presse fram nødvendige konsesjoner fra okkupasjonsmakten har til syvende og sist uteblitt, og den skjeve maktbalansen mellom partene har sjelden blitt anerkjent.
– Nå må det internasjonale samfunnet stå opp for palestinerne og sørge for at de får delta i å bestemme vilkårene for sin egen framtid slik de har rett til, avslutter Johansen.
Kontakter
Therese Nordhus LienSeniorrådgiver Kommunikasjon, Norsk Folkehjelp
Tel:99442472tnl@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp ekstremt bekymret -internasjonale organisasjoner presses ut av Palestina.1.1.2026 13:08:18 CET | Pressemelding
- Vi er ekstremt bekymret for konsekvensene av at Israels nye registreringstiltak truer med å stanse internasjonale organisasjoners arbeid i Palestina. sier Raymond Johansen, Generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Informasjon om underslag ved Norsk Folkehjelps kontor i Libanon16.12.2025 12:15:04 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp har avdekket underslag ved organisasjonens landkontor i Libanon. Underslaget ble oppdaget av ansatte ved hovedkontoret i oktober. Undersøkelser ble igangsatt umiddelbart og saken ble anmeldt til Økokrim.
Stater slår fast: Ukrainas suspensjon av Minekonvensjonen er ulovlig12.12.2025 13:31:26 CET | Pressemelding
Minekonvensjonen åpner ikke for at stater kan trekke seg midlertidig fra sine forpliktelser, selv i krigstid. Det er nettopp i krig at konvensjonen er ment å beskytte sivile mot antipersonellminer.
Norsk Folkehjelp: Ansatte er trygge etter nye sammenstøt mellom Thailand og Kambodsja12.12.2025 10:14:53 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp følger situasjonen langs grensa mellom Thailand og Kambodsja med økende uro. De siste dagene har det vært gjentatte sammenstøt mellom de to landenes væpnede styrker i flere av grenseprovinsene.
Norsk Folkehjelp: Norge står ved 1 % i bistand – et viktig globalt signal3.12.2025 15:38:33 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er godt fornøyd med at budsjettavtalen for 2026 opprettholder målet om å bruke 1 % av BNI på bistand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom