1000 elever deltar i Holbergprisen i skolen.
Elever fra Longyearbyen i nord til Grimstad i sør skal delta i årlig nasjonal forskningskonkurranse.

Fristen for å søke om plass i årets Holbergprisen i skolen-konkurranse, var 1. oktober, og 20 videregående skoler har nå blitt valgt ut til å delta. Rundt 1000 elever fra hele landet skal frem til april jobbe med selvvalgte forskningsprosjekter. Bidragene som når helt opp, blir premiert med henholdsvis kr. 30.000, 20.000 og 10.000.
Konkurransen er finansiert av Kunnskapsdepartementet og administreres av Holbergprisen, en internasjonal forskningspris innen fagfeltene humaniora, samfunnsvitenskap, jus og teologi. Holbergprisen i skolen gjennomføres i de tilsvarende skolefagene.
“Det er gledelig å se at så mange skoler søker om å delta. I år mottok vi søknader fra deler av landet som tidligere har vært underrepresentert i konkurransen. Det er en utvikling vi ønsker velkommen,” sier Holbergprisens faglige leder, professor Bjørn Enge Bertelsen.
Det er både geografisk og faglig spredning blant skolene som deltar, og skoler fra Svalbard i nord til Agder i sør er representert. Seks av skolene deltar for aller første gang.
“Også i år har vi flere nye deltakerskoler, og mange som søker på nytt og på nytt», sier Bertelsen. “Dette vitner om at stadig flere skoler ser mulighetene som ligger i å la elevene forske som en del av Holbergprisen i skolen.”
Holbergprisens sekretariat bistår skolene i arbeidet deres, blant annet med å besøke skolene rundt oppstart og med å tildele en forskerkontakt fra et universitet eller en høyskole i nærheten av skolen. Konkurransen danner på den måten en bro mellom videregående skole og høyere utdanning.
Dette er deltakerskolene for skoleåret 2025/2026
Arendal videregående skole, Agder
Dahlske videregående skole, Agder
Frogn videregående skole, Akershus
Jessheim videregående skole, Akershus
Nesodden videregående skole, Akershus
Sandvika videregående skole, Akershus
Vestby videregående skole, Akershus
Drammen videregående skole, Buskerud
Hadeland videregående skole, Innlandet
Wang Toppidrett Hamar, Innlandet
Ålesund videregående skole, Møre og Romsdal
Aust-Lofoten videregående skole, Nordland
Bjerke videregående skole, Oslo
Blindern videregående skole, Oslo
Oslo by steinerskole, Oslo
Sola videregående skole, Rogaland
St. Olav videregående skole, Rogaland
Longyearbyen skole, Svalbard
Bergen katedralskole, Vestland
Askim videregående skole, Østfold
En anerkjennelse av lærernes rolle
Holbergprisen i skolen satser på lærerne som viktige fagressurser og kårer hvert år en lærerprisvinner, basert på de mange rapportene som sendes inn av de deltakende lærerne. Videre blir alle lærerne invitert til et årlig todagers fagseminar i Bergen, som en oppstart for prosjektet, og til flere digitale seminarer i løpet av perioden elevene forsker.
“Vi ser at deltakelse i Holbergprisen i skolen også fører til faglig utvikling for lærerne, gjennom seminarer, erfaringsutveksling med andre lærere og samarbeid med forskerkontaktene,” sier Marita Kristiansen, rådgiver for Holbergprisen i skolen.
Innleveringsfristen for elevprosjektene og lærerrapportene er 8. april. Etter at de opptil 60 bidragene er innsendt, bestemmer Holbergprisen i skolens fagjury hvem som kommer på første-, andre- og tredjeplass, og utpeker en vinner av lærerprisen. Finalistene i Holbergprisen i skolen blir invitert til den tradisjonelle Holberguken i Bergen i juni, der de blir hedret sammen med mottagerne av Holbergprisen og Nils Klim-prisen.
Nøkkelord
Kontakter
Marita KristiansenRådgiver, Holbergprisen i skolenHolbergprisen, Universitetet i Bergen
Tel:950 79 397Tel:950 79 397marita.k@uib.noJon Anders Hvoslef LotheSeniorkonsulent, Holbergprisen i skolenHolbergprisen, Universitetet i Bergen
Tel:401 49 192Tel:401 49 192jon.a.lothe@uib.noFor mer informasjon om Holbergprisen i skolen: Se holbergprisen.no. Pressebilder, pressemeldinger, finalistprosjekter, sitater m.m. legges ut på https://holbergprisen.no/om-oss/presserom/ .
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Nobelprisen i medisin: UiB-professor forklarer T-cellenes viktige funksjon6.10.2025 18:15:14 CEST | Pressemelding
Mary Brunkow, Fred Ramsdell og Shimon Sakaguchi er tildelt årets Nobelpris i medisin for banebrytende forskning på immunforsvaret. Her forklarer UiB-professor Eystein Husebye hva T-celler er, og hvordan de virker.
Ekspertliste fra UiB: Likestilling og tradwives2.10.2025 09:47:48 CEST | Pressemelding
Her er en oversikt over eksperter fra UiB som kan belyse debatten om likestilling og «tradwives».
Ny studie: Raskere aldring hvis far røykte i puberteten2.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
En ny UiB-studie viser at røyking blant unge menn puberteten kan påvirke hvordan aldringsprosessen blir hos kommende barn.
Bruk av nettlege kan gi økt foreskriving av antibiotika25.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
En fersk studie fra Universitetet i Bergen viser at e-konsultasjoner førte til hyppigere kontakt med legen og økt bruk av bredspektret antibiotika, sammenlignet med fysisk oppmøte. – Vi er bekymret for konsekvensene av en eventuell innføring av kommunale nettleger, sier en av forskerne bak studien.
Ett enkelt grep kan kutte sykefravær og spare millioner23.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Ny forskning fra UiB viser at små og kostnadsfrie endringer i turnusen til helsearbeidere har positiv effekt på sykefravær og kan spare samfunnet for millioner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom