Nettverk for dyrs frihet

Regjeringen varsler forbud mot burhøns

Del

Regjeringen ber nå Mattilsynet om å forby hold av høner i bur. Dette skjer etter at Nettverk for dyrs frihet i april avdekket alvorlige lovbrudd på norske bureggfarmer. Buregg har lenge vært kritisert av fagmiljøer, men fortsatt holdes 180.000 norske høner i nettingbur.

Høner i nettingbur i en mørk eggfarm.
Høner i nettingbur på norsk bureggfarm. Nå kan dette bli forbudt. Foto: Nettverk for dyrs frihet

Ber Mattilsynet sikre forbud
I et ferskt brev fra Landbruks- og matdepartementet ber Regjeringen nå Mattilsynet utarbeide et forbud mot etablering av nye bureggfarmer. I tillegg ber Regjeringen Mattilsynet sette en sluttdato for når eksisterende bureggfarmer må ha lagt ned eller lagt om til frittgående produksjon. 

Dyrevernere jubler
– Dette er en seier for de 180.000 hønene som fortsatt sitter innesperret på norske bureggfarmer, sier Tor Grobstok - sivilagronom og talsperson i Nettverk for dyrs frihet. 

Nå forventer Grobstok at Mattilsynet jobber raskt for å få på plass et forbud.

– Norske burhøner har lidd lenge nok. Nå må Mattilsynet sørge for at et forbud kommer på plass raskt, slik at hønene kan få fri fra dette marerittet. Ingen dyr fortjener å holdes under slike grusomme forhold. 

Landbruksministeren reagerte på bilder
I april i år publiserte Nettverk for dyrs bilder fra norske bureggfarmer. Bildene viste dyr som levde i trange nettingbur, syke og skadde dyr, døde dyr og høner som hadde fått revet ut alle fjærene sine.

Landbruksministeren reagerte kraftig på bildene og beskrev forholdene som "uakseptable forhold". Også mattilsynet mente forholdene viste "alvorlig vannstell og grove brudd på dyrevelferdsloven". 

– Vi er enig i at hold av fjørfe i bur, sterkt begrenser fuglenes mulighet til å utføre naturlig atferd, uttalte Mattilsynet i 2023. Mattilsynet foreslo da et forbud mot burhøns, men fikk nei fra Landbruksministeren. Nå har altså Regjeringen snudd, og det kan gå mot et forbud mot burhøns innen kort tid. 



Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Høner i nettingbur i en mørk eggfarm.
Høner i nettingbur på norsk bureggfarm. Nå kan dette bli forbudt.
Foto: Nettverk for dyrs frihet
Last ned bilde
Rader med høner i nettingbur på norsk bureggfarm. Hver høne har i snitt ett A4-ark med plass.
Rader med høner i nettingbur på norsk bureggfarm. Hver høne har i snitt ett A4-ark med plass.
Foto: Nettverk for dyrs frihet
Last ned bilde
Død høne ved siden av egg i nettingbur på en eggfarm. Ved siden av høna ligger det et egg.
Død høne i nettingbur på norsk bureggfarm.
Foto: Nettverk for dyrs frihet
Last ned bilde
Aktivist i beskyttelsesdrakt dokumenterer burhøner på eggfarm.
Aktivist dokumenterer burhøner på Norsk bureggfarm.
Foto: Nettverk for dyrs frihet
Last ned bilde

Dokumenter

Følg pressemeldinger fra Nettverk for dyrs frihet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nettverk for dyrs frihet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nettverk for dyrs frihet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye