Ekstremværet Amy: 570 skader meldt – Tryg bemanner opp og venter flere
4.10.2025 15:46:28 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Ekstremværet Amy har ført til et betydelig antall skader langs kysten av Sør- og Vestlandet, og uværet er nå på vei videre østover. Lørdag klokken 16.00 hadde Tryg Forsikring registrert 570 skademeldinger, og antallet øker fortsatt.
– Ni av ti saker vi har fått meldt inn gjelder bygninger og bolighus. Typiske skader er tak og takplater som har løsnet, vann som har trengt inn i kjellere og trær som har veltet over biler og eiendommer. Vi har også fått meldinger om skader på biler og fritidsbåter, og enkelte har fått reiseplaner ødelagt på grunn av stengte veier. Heldigvis har vi ikke fått rapporter om personskader, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg.
Flere skader vil først bli oppdaget når folk får sjekket hytter, naust og båter i løpet av helgen, og mange kan få seg en ubehagelig overraskelse når høstferien starter.
Tryg forventer at skadetallene fortsatt vil øke gjennom helgen og inn i neste uke, ettersom det er varslet mer nedbør på lørdag og natt til søndag. – Vi har bemannet opp skadesenteret og har folk ute i felt sammen med våre samarbeidspartnere. Målet er å hjelpe kundene raskt og redusere skadeomfanget så mye som mulig, sier Irgens.
Han understreker at kunder bør begrense skader der det er mulig, men uten å ta unødvendig risiko. – Hold deg unna tak og områder med vann der det kan være strøm. Dersom takstein eller takplater har blåst av, bør man i stedet sjekke loft eller innvendige rom for vannlekkasjer. Dokumenter skadene med bilder eller video, og ta vare på kvitteringer dersom du gjør midlertidige tiltak, sier Irgens.
Kunder oppfordres til å melde skader digitalt via tryg.no. – Det går like raskt som telefon, og frigjør kapasitet for dem som trenger akutt hjelp. Våre ansatte og samarbeidspartnere jobber nå døgnet rundt for å hjelpe alle som er rammet av ekstremværet Amy, sier Irgens.
Kontakter
Ole IrgensPressesjef
Tel:90094409ole.irgens@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Briller forsvinner og ødelegges hver dag24.5.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
De siste tre årene har Tryg Forsikring fått inn over 10.000 skadesaker som gjelder tap eller skade på briller, for flere titalls millioner kroner i erstatningsutbetalinger.
Tryg Forsikring advarer: Flykaos i sommer23.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Sommeren 2026 ligger an til å bli den mest urolige sommeren i europeisk luftfart siden 2018. Tryg Forsikring ber norske reisende være forberedt på forsinkelser, kanselleringer og lange grensekøer.
Stadig flere bruker behandlingsforsikring til psykolog21.5.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Bruk av psykologhjelp gjennom behandlingsforsikring fortsetter å øke, selv om ventetidene i det offentlige går ned. – I Tryg Forsikring ser vi at bruken av psykologtjenester over behandlingsforsikringen vokser dobbelt så raskt som bruken av behandlingsforsikring ellers, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg.
Dette 17. mai-trikset kan redde deg fra foreldrepanikk17.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er ikke bare mobiltelefoner, lommebøker og bunadssølv som forsvinner på 17. mai. I de store folkemengdene kan også små barn komme bort fra foreldrene sine. Derfor anbefaler Tryg Forsikring å merke barna før feiringen starter.
16. mai verste bulkedag i fjor16.5.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
I dag bør du la bilen stå. I fjor var 16. mai den verste bulkedagen, viser skadetallene. — At 16. mai er blitt en verre bulkedag enn de fleste vinterdagene, overrasker nok mange. Kjøpestress og overfylte parkeringsplasser er hovedårsaken, melder Tryg Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom