Kongeørnbestanden i Norge er stabil
En oppdatert status for kongeørn i Norge viser at den territorielle delen av bestanden er stabil og innenfor det nasjonale bestandsmålet.

Resultatene presenteres i en ny rapport fra Rovdata. Forskerne har gått gjennom og kvalitetssikret data fra 1473 kjente kongeørnterritorier i Norge, som er lagt inn i miljøforvaltningens database Rovbase. (lenke)
Stabil bestand
– Vi anslår at mellom 919 og 1017 av territoriene har vært okkupert av kongeørn en eller flere ganger i perioden 2020-2024. Dette er omtrent på samme nivå som estimatet fra perioden 2015-2019 (914-1145 territorier). Det er også innenfor målet Stortinget fastsatte på 850–1 200 hekkenende par på landsbasis, sier Jonas Kindberg, leder i Rovdata.
På fylkesnivå ble det observert en nedgang i antall okkuperte territorier i Troms og Finnmark, samt en tendens til økning i Buskerud og Innlandet. I øvrige fylker lå estimatene innenfor usikkerhetsmarginene fra forrige periode.
Økt innsats i felt
Overvåkingen av kongeørn i Norge er i dag delt i to deler; en intensiv overvåking med årlig oppfølging av 12 faste kongeørnområder spredt utover landet, samt en mindre regelmessig ekstensiv overvåking med kartlegging av territorier over hele landet. Data fra begge overvåkingsmetoder registreres i Rovbase, og er inkludert i denne gjennomgangen.
Alle fylkene har økt innsatsen og registreringene i Rovbase i denne perioden, og den har økt betydelig i Nordland, Møre og Romsdal og Vestland.
– En høyere innsats i felt de siste fem årene har ført til et sikrere estimat i år. Dette er positivt og bidrar til økt kunnskap om kongeørnen i Norge, sier Kindberg.
Fokus på ubesøkte territorier
Det er fortsatt noen fylker der andelen kjente territorier som er besøkt minst ett år i løpet av femårsperioden er relativt lavt, tross en høyere innsats enn forrige periode.
Rovdata anbefaler at den fremtidige innsatsen i felt fortsatt rettes mot områder og territorier som ikke har vært gjenstand for kartlegging over lengre tid. Dette vil bidra til å styrke både overvåkingen og fremtidige bestandsestimater for hekkende kongeørn i Norge.
Les hele rapporten her:
Fakta om overvåkingen av kongeørn:
- Kongeørna lever i par som okkuperer faste territorier. Arten er utbredt over store deler av Norge, med unntak av sørøstlige deler av landet hvor den opptrer kun sporadisk.
- Rovdata har ansvaret for overvåkingen av kongeørn i Norge og for at oversikten over bestanden er best mulig.
- Overvåkingen utføres gjennom Nasjonalt overvåkingsprogram for rovvilt, på oppdrag fra Miljødirektoratet.
- Bestanden overvåkes gjennom å kartlegge hekketerritorier over hele landet i en ekstensiv overvåking, og ved årlig intensiv overvåking av ungeproduksjon og voksenoverlevelse i tolv utvalgte områder i ulike deler av landet.
- Den ekstensive overvåkingen utføres hovedsakelig av Statens naturoppsyn (SNO).
- Data fra begge overvåkingsmetoder registreres i Rovbase (lenke), som er miljøforvaltningens database for overvåking av store rovdyr og kongeørn.
- Resultatene fra den intensive overvåkingen rapporteres inn til Rovdata for kvalitetssikring, sammenstilling og sluttrapportering.
Kontaktpersoner:
- Jonas Kindberg, leder i Rovdata, tlf. +47 404 51 540, e-post: jonas.kindberg@rovdata.no
- Jenny Mattisson, forsker i Rovdata, tlf. +47 404 52 829, e-post: Jenny.Mattisson@nina.no
- Henrik Brøseth, fagansvarlig i Rovdata, tlf. +47 934 66 773, e-post: Henrik.Broseth@nina.no
Nøkkelord
Kontakter
Jonas KindbergLederRovdata
Tel:+47 404 51 540jonas.kindberg@rovdata.noBilder

Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Fjellreven er vaksinert for første gang3.10.2025 10:54:23 CEST | Pressemelding
Alle fjellrevparene fikk valper i avlsstasjonen på Sæterfjellet i år. 31 valper er vaksinert og merket og er klare for å styrke bestanden av den sterkt truete arten.
Barn bytter ut lek i skogen med skjerm29.9.2025 09:15:01 CEST | Pressemelding
Barn og unge bruker stadig mindre tid ute i naturen. Det kan både svekke forståelsen av naturens verdi, og viljen til å ta vare på den.
Landminer truer også dyr og natur26.9.2025 10:50:07 CEST | Pressemelding
Flere av Russlands naboland trekker seg fra landminekonvensjonen som begrenser bruk av landminer og andre eksplosive våpen. Forskere advarer mot konsekvensene av å ta i bruk slike våpen, både for mennesker, dyr og økosystemer.
Flyfoto inn i kampen mot pukkellaksen4.9.2025 07:06:03 CEST | Pressemelding
Helikopter og droner er forskernes nye verktøy for å bekjempe pukkellaksen. Målet er å få et bilde av hvor i elva pukkellaks gyter, for å kunne ta bedre vare på villaks og ørret.
Nå er det en fin tid for å samle bjørneskit!3.9.2025 14:37:24 CEST | Pressemelding
Høsten er et ekstra bra tidspunkt for å samle inn bjørneskit til DNA-overvåkingen, og publikum inviteres til å bidra. Hvis du finner en bjørneskit, så kan du levere en prøve til en lokal rovviltkontakt i Statens naturoppsyn (SNO).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom