Avslutter populær fantasy-serie
– Jeg kjenner på veldig mange følelser nå, sier serieskaper Cha Sandmæl. – Jeg er litt trist for at historien er slutt, men samtidig føler jeg på masse frihet, siden jeg ikke lenger er bundet til å tegne akkurat denne serien.

Det har nemlig blitt en del tegninger. Hele 720 sider har hen tegnet om våre helter Kha og Ranja. Disse to har begge fått oppleve svik og bedrag i serien. Hendelser som førte til at Kha mistet alle sine magiske evner, mens Ranja fikk nye krefter – som hun overhodet ikke var komfortabel med.
– Dragens øye er en nydelig fantasy-serie som har en underliggende moral om at hovedpersonene må godta hvem de er, og ikke kun lengte etter den de en gang var, sier redaktør Tonje Tornes i TNT/Bonnier Norsk Forlag. Hun legger til at serien også får mer og mer interesse i utlandet, og at det har kommet en del bud fra store land på denne.
– Selv om bok seks avslutter Dragens Øye i Norge, så vil den leve lenge i flere andre land. Men mer detaljer enn det er det for tidlig å røpe, sier Tornes.
Knekt lesekoden
Tornes kan fortelle at mange barn har knekt lesekoden med Dragens øye, og at på grunn av Sandmæls mangefasetterte univers, kan alle kjenne seg igjen i minst én karakter i serien. Noe som lettere åpner dette universet for alle.
Det kan Cha Sandmæl selv skrive under på:
– Min hovedperson Kha er ikke-binær, og det har vært utrolig hyggelig å høre om ikke-binære lesere som endelig har fått sett noen som seg selv i en fantasy-serie, sier hen.
– Hva kommer du til å savne med å tegne denne serien?
– Jeg kommer nok til å savne forutsigbarheten ved å jobbe med et så langt prosjekt. Jeg visste alltid hva min neste bok kom til å handle om, siden det var fortsettelsen på Dragens øye. Og så kommer jeg til å savne å tegne så mye drager, alver og natur, sier Sandmæl.
Nye prosjekter kommer
Hen er nemlig allerede i gang med et nytt prosjekt, som kommer til å være tettere på vår virkelighet enn Dragens øye. Det vil rett og slett være selvbiografisk.
– Hva har du lært ved å sette siste strek for din første serie?
– Jeg har lært at seks bøker er mye! Og at det alltid vil være andre ting i livet som prøver å dra oppmerksomheten min bort fra tegneserier, sier Sandmæl.
Men med sju bøker på fem år (en lær å tegne-bok inkludert), så kan forlaget skrive under på at hen virkelig har holdt både fokus og tempo oppe.
Dragens øye – Beseiret vil bli feiret den 7. oktober på Norli i Universitetsgata kl 17.00 Kom gjerne for å få en tegning i din bok, og for å høre Cha Sandmæl fortelle om hele reisen til den kritikerroste Dragens øye-serien.
Kontakter
Tonje TornesRedaktør i TNTTNT
Tel:92869374tonje.tornes@bonnierforlag.noBilder



Lenker
Strawberry Publishing ble etablert i 2017 og ble raskt Norges fjerde største allmennforlag. Det svenske forlagskonsernet Bonnier Books tok i 2021 over eierskapet, og fra 2022 skiftet forlaget navn til Bonnier Norsk Forlag. Bonnier er per i dag Norges tredje største allmennforlag.

Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
En magisk kalenderbok!1.12.2025 07:15:00 CET | Pressemelding
Tyvenes teater er en rikt illustrert julebok med 24 kapitler. Skrevet av kulturkommentator NRK Inger Merete Hobbelstad, og illustrasjonene er av Even Skaranger.
Tone Almhjells internasjonale bestselger Vindeltorn er tilbake – i ny, norsk og gjennomillustrert praktutgave26.11.2025 11:14:42 CET | Pressemelding
Den internasjonale barneboksuksessen Vindeltorn av Tone Almhjell relanseres nå som en rikt illustrert praktbok for hele familien. Utgaven er gjennomillustrert av en av landets fremste illustratører, Hans Jørgen Sandnes, sammen med scenograf Jon Løvaas. Boken er nå tilgjengelig i alle landets bokhandlere.
Sissel Kyrkjebø er aktuell med egen vuggesangbok21.11.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Bli med Sissel inn på barnerommet og syng sammen med henne de nydeligste låtene som finnes for våre minste.
Telemarks litteraturpris 2025 går til Hilde Lindset fra Skien20.11.2025 18:30:00 CET | Pressemelding
Årets litteraturpris går til Hilde Lindset for novellesamlingen Ørkenparet. Prisen ble delt ut under åpningen av Rjukan litteraturfestival i dag.
Nytt julehefte i bokform fra Unni Lindell og Terese Moe Leiner20.11.2025 14:57:12 CET | Pressemelding
Krimdronning Unni Lindell og designer Terese Moe Leiner er aktuelle med Hvit jul, en vakkert utformet gavebok.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom