Logg deg på tenåringen din i høstferien
2.10.2025 14:17:21 CEST | Blå Kors | Debattinnlegg
For mange tenåringer betyr høstferien mer tid alene, mer skjerm – og mer påvirkning fra et digitalt landskap som aldri tar ferie. Vi foreldre må være med, ikke som kontrollører, men som støttespillere.

På sosiale medier finner ungdom både inspirasjon, tilhørighet og underholdning. Men her møter de også kroppspress, kommersielle aktører, desinformasjon og algoritmer som styrer hva de ser og hvordan de føler seg.
Når skjermen påvirker psyken
Mange tenåringer opplever negative hendelser på sosiale medier – som ekskludering, sårende kommentarer, kontakt fra fremmede eller uønsket innhold. Ifølge Medietilsynet har én av tre ungdommer sett hatmeldinger eller voldelig innhold, og én av ti har sett selvskading eller narkotikasalg. For ungdom med sårbarhet fra før, kan slike opplevelser forsterke psykiske utfordringer.
Sosiale medier kan gi en følelse av tilhørighet, men også av utenforskap. Mobbing skjer ikke bare i skolegården, men også i gruppechatter og gjennom ekskluderinger.
Mange ungdommer forteller at de blir slitne av skjermen, men klarer ikke logge av. Hjernen får aldri hvile, og FOMO – frykten for å gå glipp av noe – gjør det ekstra vanskelig.
Nyheter, rus og glorifisering
Mange ungdommer får nyhetene sine via TikTok og Snapchat. Dette i en tid der de er i ferd med å utvikle sin forståelse av samfunnet. Det betyr at de tar inn verdensbilder, kriser og konflikter – ofte uten kontekst eller kildekritikk. Sosiale medier er ikke redaktørstyrt og ungdom trenger hjelp til å forstå hva som er reelt og hva som er manipulert.
I tillegg florerer det videoer som glorifiserer rus, festing og risikofylt atferd. Salg av rusmidler skjer oftere enn mange voksne tror, og kommersielle aktører presser på med idealer og trender som kan være skadelige.
Vi må snakke med tenåringen, spørre om de har sett noe som gjorde inntrykk. Ikke med pekefinger, men med nysgjerrighet.
Fem måter å logge på tenåringen din i høstferien:
- Spør nysgjerrig, ikke kontrollerende
Hva liker du å se på TikTok og Snap? Hvem følger du? Hva får deg til å le, lære eller tenke? - Snakk om influensere og trender
Hvem og hva påvirker deg? Hva tror du influensere vil oppnå? - Snakk om det ubehagelige
Har du sett noe skremmende eller trist? Hva gjorde det med deg? - Vær en trygg voksen – også digitalt
Du trenger ikke være ekspert på TikTok og Snap. Du trenger bare å være til stede. Vise interesse. Være tilgjengelig. Sørge for at tenåringen kommer til deg hvis hen trenger. - Gi alternativer til SoMe
Sett grenser for tidsbruk på sosiale medier og tilby tenåringen alternativer. En tur, en samtale, spill, eller en film. Høstferien trenger ikke være fancy eller dyr, det viktigste er at du viser at du vil være sammen.
Tips: Sjekk ut snakkekortene til Blå Kors om sosiale medier for å få i gang samtalen!
Sosiale medier tar ikke ferie – og det bør ikke vi som foreldre heller. La oss logge oss på tenåringen vår, og bidra til at høstferien blir en tid for trygghet og samtale.
Nøkkelord
Kontakter
Katrin SolbakkenKommunikasjons- og markedsdirektør
Tel:90155615katrin.solbakken@blakors.noCamilla LundeLeder forebygging Blå KorsBlå Kors
Tel:93036914camilla.lunde@blakors.noJonas Drabløs RøislandKommunikasjonsrådgiver
Tel:95859557jonas.roisland@blakors.noFølg pressemeldinger fra Blå Kors
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Blå Kors på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Blå Kors
H.K.H. Kronprinsessen har blitt beskytter for Blå Kors22.1.2026 09:43:30 CET | Pressemelding
– Det er med stor glede og ydmykhet vi har mottatt beskjeden om at Kronprinsessen har takket ja til å bli vår kongelige beskytter, sier Trine Stensen, generalsekretær i Blå Kors.
Over en tredjedel vurderer hvit måned i 20262.1.2026 11:19:30 CET | Pressemelding
36 prosent av nordmenn som drikker alkohol vurderer eller planlegger å ta en hvit måned i 2026, viser en ny undersøkelse fra Blå Kors. Trenden er særlig sterk blant unge, og bedre helse trekkes frem som den viktigste motivasjonen.
Blå Kors åpner nytt tilbud for familier på Søndre Nordstrand11.12.2025 11:03:22 CET | Pressemelding
Med støtte fra Sparebankstiftelsen DNB, Velferdsetaten og i tett samarbeid med bydelen, skal det åpnes en Blå Kors barnas stasjon på Søndre Nordstrand. Tilbudet skal gi familier tidlig hjelp og forebygge utenforskap i et område med stort behov.
Tør du å ta praten om alkohol med partneren, for barnas skyld?4.12.2025 12:09:14 CET | Kronikk
Julen er en tid for glede og felleskap – men også for økt alkoholbruk. Hvorfor er det så vanskelig å snakke om alkohol?
Blå Kors får 3 millioner til julehjelp – skal nå nærmere 4 000 personer28.11.2025 09:32:19 CET | Pressemelding
Julen er ikke like lys for alle. Regjeringen gir 12 millioner kroner i julehjelp til vanskeligstilte grupper gjennom Frelsesarmeen, Blå Kors, Røde Kors og Kirkens Bymisjon. Blå Kors får 3 millioner kroner, som vil gå direkte til barnefamilier med sammensatte utfordringer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom