«Staysman» og Ole Rune med ny sesong av «Forbannelsen»
Ondskap, gjenferd og de store mysteriene. Stian «Staysman» Thorbjørnsen og Ole Rune Hætta er klare med en ny sesong av «Forbannelsen»/«Uhkádus» - jakten på det jævligste stedet.

Spiritisme, heksebrenning og spøkelser på et gammelt sanatorium – Ole Rune og «Staysman» skal igjen ut på en roadtrip etter svar på de store mysteriene.
Første sesong av «Forbannelsen» i 2022 ble godt mottatt av publikum. Stian «Staysman» Thorbjørnsen og Ole Rune Hætta tar det overnaturlige på alvor, og drar fra nord til sør til de skumleste stedene.
I møter med folk får de høre om heksebrenning, spøkelser og spiritisme. Duoen undersøker om det kan finnes mer mellom himmel og jord enn hva som kan forklares.
«Staysman» er lettskremt og vil utfordre sin egen frykt, mens Ole Rune er mest redd for å bli redd.
- Jeg følte egentlig jeg hadde blitt litt mer herda etter første turen med Ole Rune, men så ble jeg dratt brått tilbake til han jeg var før sesong 1 igjen. Heldigvis har jeg lært veldig mye på denne reisen og da får prisen være at jeg har blitt like lettskremt igjen, sier «Staysman».

Hva skjedde på rom 13?
I første episoden “Dødens venterom” utforsker duoen tuberkulose-sanatoriet Sandträsk hvor det mellom 1900 og 1950 ble behandlet nærmere 30 000 pasienter. Mange var små barn, og de fleste var samer. Kun halvparten kom fra det med livet i behold.
De uortodokse behandlings‡metodene var i seg selv livsfarlige. Er det noen av de døde sjelene som fortsatt saumfarer de mørke krokene her? Utstyrt med spøkelsesdetektorer og mer eller mindre mot i brøstet sjekker gutta inn på sanatoriet.
– Stedet jeg likte dårligst var Sandträsk i Nord-Sverige. Der var det ubehagelig å gå. I et gammelt falleferdig sykehus er det vanskelig å finne ro for sinnet. Jeg hørte lyder av mennesker og bevegelser i korridorene hele natta. Min største frykt er å bli mørkeredd, og på Sandträsk var jeg litt mørkredd, forteller Ole Rune.
«Staysman» er enig i at det var en spesiell opplevelse.
– Ja, Sandträsk Sanatorium var intense greier! Der skjedde det masse jeg ikke kan forklare i ettertid. Vi lånte med oss noe utstyr fra Norwegian Ghost Hunters litt på gøy, men jeg var ikke veldig tøff i trynet utover natta der, sier «Staysman».
Hekser og barnehyl
Etter å ha sjekket levende ut fra tuberkulose-sanatoriet drar gutta videre i Norge.
De oppsøker «porten til helvete» ved Domen utenfor Vardø, byen som er kjent for de brutale heksebrenningene på 1600-tallet.
De drar også på leting etter rastløse barnesjeler og går i gullgravernes fotspor på Finnmarksvidda. I siste episoden går turen til Østfold hvor de oppsøker gamle spøkelser som tok nattesøvnen fra «Staysman» som barn.
– Jeg visste ikke at spiritisme var så populært i Østfold i gamle dager. Spiritisme er faktisk noe jeg er livredd for! Helt siden jeg var barn, så har jeg vært livredd for å påkalle djevelen. Det skal man ikke gjøre. Der går det en grense for meg, sier Ole Rune.

Ole Johan Solvær-Roska, prosjektleder i NRK Sapmi sier:
– I den nye sesongen av Forbannelsen har vi jobbet iherdig og systematisk for å finne de skumleste og varierte historiene. Og selv om serien er mørkere så har vi bevart humoren og humøret i dynamikken mellom «Staysman» og Ole Rune.
Alle 5 episodene kommer i NRK TV onsdag 22.oktober.
---------------------------------------
Om serien:
- Premiere: Onsdag 22. oktober
- Episoder: 5
- Publiseringsrytme: Alle episodene kommer 22.oktober NRK TV
- Produsert av NRK Sapmi
- Redaksjonssjef: Norleif Krokmo, NRK Sapmi
- Prosjektleder: Ole Johan Solvær-Roska, NRK Sapmi
- Kommunikasjonsansvarlig: Vetle Nielsen og Cathrine Wik
Kontakter
Cathrine WikKommunikasjonsansvarlig
Tel:932 27480cathrine.wik@nrk.noBilder






Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Bytter ut «P3aksjonen» med nytt konsept30.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I år blir «P3aksjonen» til «Tour de P3». Glassbur blir erstattet med sykkel når det skal samles inn penger til TV-aksjonen på NRK.
NRK-serie nominert til Emmy Awards26.9.2025 11:46:52 CEST | Pressemelding
Den norsk-samiske dramaserien «Oro Jaska» (Shut Up) er nominert til verdens største TV-pris, Emmy Awards.
Ny sesong av «Familien Nerdrum» på NRK25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Det blir en ny runde med den fascinerende kunstnerfamilien Nerdrum på NRK.
Gladnyhet for A-laget – nok en ny sesong24.9.2025 18:00:00 CEST | Pressemelding
Det blir en sesong 3 av A-laget på NRK. Nyheten ble annonsert da reporterne fikk en sniktitt på sesongen som kommer 1. oktober.
Dette kommer på NRK i høst17.9.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Kjendiser som dømmer i en drapssak, ekstrem fjelltur, arkitektur og ærlige intervjuer. Slik blir høsten på NRK.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom