GAZA: Gravid hjelpearbeider og hennes to små barn drept i israelske luftangrep på leilighetskompleks
24.9.2025 13:41:47 CEST | CARE | Pressemelding
CARE sørger over drapet på Tasneem Shublaq (27), som var ansatt i CAREs partnerorganisasjon Juzoor. Hennes to barn på tre og fem år ble også drept i angrepet. – Verdens ledere må stanse blodbadet, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.

– Det er med stor sorg vi mottar den tragiske nyheten om drapet på Tasneem Shublaq og hennes to små barn, Sham og Suleiman. At hun var gravid da hun ble drept, gjør det hele enda mer ufattelig. Og det er nok et eksempel på den daglige kampen for å overleve i Gaza, som heller ikke hjelpearbeidere er beskyttet fra, sier Georgsen.
27 år gamle Shublaq og barna hennes ble drept den 20. september i et israelsk luftangrep mot leilighetskomplekset der familien bodde. Hennes ektemann ble også kritisk skadet i angrepet, og får nå intensivbehandling på sykehus.
– I fjor mistet han sin tre år gamle sønn. Hvis han overlever, vil han måtte leve et liv uten familien sin. Det er hjerteskjærende, sier Georgsen.
Shublaq jobbet som psykolog i den palestinske organisasjonen Juzoor for Health and Social Development, som CARE samarbeider med på Gazastripen. Hun jobbet med flyktninger i Al-Daraj-området i Gaza by. Her hjalp hun hjemløse barn som hadde mistet foreldre og venner eller fått skader for livet.
– Hun er av mange palestinske hjelpearbeidere som har tatt enorm risiko ved å bli i Gaza by for å hjelpe lokalsamfunnet sitt. Når hjelpearbeidere drepes, er det i praksis et angrep på alle menneskers sjanser for å overleve, sier Georgsen.
I et annet israelsk luftangrep mandag 22. september ble Al-Samer medisinske senter i Gaza by, drevet av CARE-partner Palestinian Medical Relief Society (PMRS), ødelagt. Senteret tok imot mellom 700 og 1000 pasienter daglig, og tilbød primærhelsetjenester, psykososial støtte, fysioterapi og sårbehandling. I tillegg fungerte senteret som et medisinsk laboratorium for andre sykehus, og tilbød kardiologi, øyehelsetjenester og andre spesialiserte tjenester. Det var ett av de få gjenværende helsesentrene i området.
Siden oktober 2023 har Verdens helseorganisasjon (WHO) dokumentert over 720 angrep på helsetjenester i Gaza, med minst 1580 helsearbeidere drept. FN har også registrert 540 hjelpearbeidere som er blitt drept i Gaza siden oktober 2023.
– Verdens ledere må stanse blodbadet. Lidelsene blir verre dag for dag. Vi kan bare håpe at 2025 blir året der vi endelig får en varig våpenhvile, slik at mer hjelp kan komme frem til mennesker som trenger nødhjelp for å overleve de neste dagene og ukene, sier Georgsen.
Kontakter
Tobias NordbøSenior presserådgiverCARE Norge
Tel:95038405tobias.nordbo@care.noHilde Sofie PettersenLeder for kommunikasjon og samfunnCARE Norge
Tel:47370190hildesofie.pettersen@care.noFølg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
Ebolautbruddet i DR Kongo er en mødrehelsekrise15.9.2026 12:09:57 CEST | Pressemelding
Mødredødeligheten er doblet i den ebola-rammede provinsen Ituri i DR Kongo. Hos gravide som rammes av ebola, er dødeligheten over 80 prosent.
Ett år uten kvinner på FN-kontorene i Afghanistan: – Rammer millioner av kvinner og jenter8.9.2026 13:12:29 CEST | Pressemelding
Denne uka er det ett år siden Taliban nektet kvinnelige FN-ansatte å gå på jobb ved kontorene sine i Afghanistan. Forbudet gjelder fortsatt, og svekker hjelpen til kvinner og jenter i et land der 45 prosent av befolkningen trenger humanitær hjelp.
Venezuela: En krise på toppen av krisen26.6.2026 09:29:00 CEST | Pressemelding
De kraftige jordskjelvene i Venezuela rammer et allerede sårbart samfunn. CARE jobber nå sammen med partnerorganisasjoner i landet for å kartlegge hvordan vi best kan støtte kriseresponsen.
Ebola-utbruddet i Kongo: – Feilinformasjonen florerer20.6.2026 09:30:30 CEST | Pressemelding
Ebola-viruset sprer seg i rekordtempo i DR Kongo. Manglende finansiering, mistillit og feilinformasjon gjør det vanskelig å stoppe smitten.
Mensen på flukt er blodig alvor28.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Kvinner og jenter på flukt mangler bind og tamponger, vann og trygge toaletter. – Hygieneprodukter må være en del av den humanitære innsatsen, sier Maria Hyttel Storrusten i CARE Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom