Statens vegvesen

115 000 biler mangler EU-kontroll

25.9.2025 12:04:26 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Del

Alle bileiere får en påminnelse fra Statens vegvesen om fristen for EU-kontroll. Likevel velger mange å kjøre med en ikke-godkjent bil.

Statens vegvesen kontrollerer jevnlig at bilverksteder og kontrollorgan utfører EU-kontrollen på riktig måte.
Statens vegvesen kontrollerer jevnlig at bilverksteder og kontrollorgan utfører EU-kontrollen på riktig måte. Statens vegvesen

Biler som ikke blir godkjent innen fristen, kan avskiltes hvis den blir stoppet i en kontroll, enten av Statens vegvesen, politiet eller Tolletaten.  

- Det er alvorlig at så mange registrerte kjøretøy ikke har gjennomført kontrollen. EU-kontrollen bidrar til at den norske kjøretøyparken holder en viss standard, både når det gjelder trafikksikkerhet og miljøutslipp, sier Monika Omholt i Statens vegvesen.

Sender påminnelsesbrev
Alle bileiere får et brev fra Statens vegvesen 2-3 måneder før fristen går ut. I tillegg er mange bilverksteder flinke til å sende påminnelser til sine kunder, så det er overraskende at så mange likevel ikke får det med seg. Det er viktig å bestille tid til EU-kontroll i god tid, slik at man har tid til å reparere feil og mangler før fristen går ut.

Risiko for avskilting langs veien
Når Statens vegvesen har trafikk-kontroll, så bruker kontrollørene ofte egne skiltlesende kameraer som varsler hvis det kommer en bil uten godkjent EU-kontroll. Hittil i år har om lag 1600 kjøretøy mistet skiltene i en slik kontroll langs veien.

- Feil på lys, bremser og hjuloppheng er gjengangere på feilene som oppdages på EU-kontrollene. Dette viser at kontrollene er viktige for å luke ut trafikkfarlige biler langs veien, sier Monika Omholt.

Passer fristen dårlig?
Du kan som hovedregel ikke utsette fristen for EU-kontroll. Det eneste unntaket er ved nylig oppstått alvorlig sykdom, og dette må dokumenteres med legeerklæring.  Men om tidspunktet passer dårlig, er det fullt mulig å gjennomføre EU-kontrollen så tidlig du vil. Det kan være aktuelt for sesongkjøretøy som er lagret om vinteren, eller hvis du skal være bortreist over lengre tid.

Korrigert 260925: Ved en feil ble tallet oppgitt til å være 37 000 biler da meldingen ble sendt ut. 
Det riktige tallet er 115 000 biler. 

Nøkkelord

Kontakter

Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)

* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere

Tel:940 10 401pressetk@vegvesen.no

Lenker

Om Statens vegvesen

Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye