Ny standupkveld for skeive nykommere
Oslo Pride og Adam Schjølberg utvider suksessen Oslo Pride Up med et nytt konsept: «Rekruttert». Nysatsningen skal gi skeive talenter en fast standup-scene i Oslo.

Forestillingen Oslo Pride Up ble en stor suksess under årets Oslo Pride. Dette var et en helskeiv standup-kveld der de norske komikerne Mirela Valenzuale, Egil Skurdal og Christine Koht inntok scenen sammen med den internasjonale standup-stjernen Matteo Lane fra USA.
Nå utvider Oslo Pride og initiativtaker og komiker Adam Schjølberg samarbeidet med et nytt månedlig konsept: Oslo Pride Up - Rekruttert. Målet er å gi skeive standup-spirer en trygg profesjonell arena til å teste tekster, bygge ferdigheter og utvikle materiale
– Jeg vet selv hvor vanskelig det kan være å finne en trygg arena dersom man har lyst til å prøve seg med standup. Derfor ønsker jeg å bidra til å åpne rommet, og invitere flere stemmer, opplevelser og historier inn i humorbrasjen, sier Adam Schjølberg.
Trygt rom, lav terskel
Oslo Pride Up - Rekruttert retter seg mot nykommere og helt ferske komitalenter. Hver kveld ledes av Adam Schjølberg som konferansier. I tillegg til nykommerne vil det også settes opp én headliner, som allerede har en del erfaring fra scenen. Arrangørene tar sikte på å sette opp konseptet én gang i måneden som pilot, og på premierekvelden er det Sebastian Navarro som er headliner.
– Gjennom egen karriere har jeg gjentatte ganger fått beskjed om at jeg burde snakke om andre ting enn å være skeiv. Og det har iblant føltes forvirrende. Når jeg snakker om kjærlighet på scenen, så er det bare kjærlighet for meg - mens de som lytter tenker "homo!". I voksen alder har jeg innsett at alt jeg gjør er skeivt fordi jeg er skeiv. Og det er jeg stolt av. Den stoltheten ønsker jeg også at de som er med på "Rekruttert" - enten de er komikere eller publikum - skal kunne kjenne på, sier Schjølberg.
Profesjonell ramme for nykommere
Med åpningen av den nye skeive baren The AGENDA har Oslo Pride fått en naturlig hjemmebane for å utvide byens skeive standup-tilbud. «Rekruttert» føyer seg inn i rekken av arrangementer på The AGENDA, og målet er å gjøre rommet større og tryggere for nye stemmer.
– Det er flere steder i Oslo som har nykommerkvelder, og noen som også tilbyr kurs. «Rekruttert» er ikke ment å være en konkurrent, men å gjøre rommet større. Tilbudet er for nye standup-spirer, inkludert dragartister som ønsker å jobbe med humor og tekst – uten lipsync og deathdrops. Det rommet ønsker jeg å være med på å åpne, sier Schjølberg.
Daglig leder i Oslo Pride er glad for samarbeidet:
– Vi heier på at The AGENDA og Pridehuset blir brukt til denne type arrangementer, og ser frem til mye aktivitet fremover, sier Dan Bjørke.
Søker humorspirer
Schjølberg og Oslo Pride søker nå deltakere som vil teste ut standup-scenen med en profesjonell og trygg ramme. Deltakerne vil:
- delta på tekst-workshop i forkant av kvelden
- være med på en generalprøve på selve showdagen
- få mulighet til å opptre flere ganger gjennom året for å videreutvikle ferdigheter og materiale
De som utmerker seg, kan også få plass i nykommer-spotten på hovedshowet Oslo Pride Up under Oslo Pride i juni 2026.
Praktisk informasjon
- Sted: The AGENDA, Storgata 41, 0182 Oslo
- Premierekveld: 30. oktober, klokken 20:00
- Datoer øvrige måneder: offentliggjøres snart på Oslo Prides nettside og sosiale medier
- Påmelding for nykommere: Send e-post til adam@oslopride.no
Nøkkelord
Kontakter
Rohan Sandemo FernandoPressesjefOslo Pride
Tel:48 10 45 94rohan.fernando@oslopride.noBilder



Om Oslo Pride
Oslo Pride er Norges største feiring av skeiv kjærlighet og mangfold. Hundrevis av frivillige ildsjeler går sammen om å arrangere en festival hvor alle kan være akkurat den en er.
Gjennom våre arenaer skal vi synliggjøre bredden i skeiv kultur og bidra til å sette fokus på både synlig og usynlig mangfold i det norske samfunnet. Oslo Pride fremmer holdninger som motarbeider diskriminering, hets og forfølgelse av skeive personer, samt tydeliggjør skeive perspektiver i internasjonalt menneskerettighetsarbeid.
Hele festivalen planlegges og driftes av frivillige, med rundt 120 helårsfrivillige og 500 frivillige under selve festivalen.
Oslo Pride 2026 går av stabelen 19.- 27. juni

Følg pressemeldinger fra Oslo Pride
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Oslo Pride på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Oslo Pride
Rekordparade: 100.000 deltakere!28.6.2025 15:48:49 CEST | Pressemelding
Aldri før har det gått så mange mennesker i en Pride-parade i Norge.
Slik blir Oslo Pride 2025!19.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Torsdag 19. juni er det endelig klart for Oslo Pride 2025. I løpet av ni dager byr festivalen på over 260 programpunkter over hele hovedstaden – og med rekordstor Pride Park er dette den mest omfattende pridemarkeringen i Oslo noensinne.
Oslo Pride og Oslo-byråd reiser til forbudt Pride i Budapest: – Vi lar oss ikke skremme til taushet5.6.2025 18:18:22 CEST | Pressemelding
Til tross for at ungarske myndigheter i år har nedlagt forbud mot markering av Pride, reiser Oslo Pride og Oslos byråd for sosiale tjenester, Julianne Ferskaug (V), til den ungarske hovedstaden for å delta på Budapest Pride.
Oslo Pride engasjerer millioner med ny viral kampanjefilm3.6.2025 13:54:31 CEST | Pressemelding
Med over 8,3 millioner visninger i sosiale medier, titusenvis av delinger og rørende tilbakemeldinger, treffer Oslo Prides nyeste kampanjefilm "Trygg" både bredt og dypt.
Donerer regnbueflagg til flaggstenger i skolegårder over hele landet30.4.2025 18:21:34 CEST | Pressemelding
Som en respons på KrFs vedtak om å forby Pride-flagg i skolegårder, donerer Oslo Pride nå 150 regnbueflagg i til skoler over hele landet. Donasjonen er gjort mulig gjennom bidrag fra Katharina Andresen og Isabelle Ringnes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom