Akershus-budsjett 2026: Bærekraft og frihet for fremtiden
Fylkesrådet la 22. september frem forslag til budsjett for 2026 og økonomiplan de neste fire årene.

Et ansvarlig budsjett for hele Akershus
Akershus er Norges mest folkerike fylke, og behovene vokser raskere enn inntektene. Vedlikeholdsetterslep på skoler og veier, samt et økende finansieringsgap i kollektivtrafikken, viser hvor viktig det er å gjøre tøffe, men nødvendige prioriteringer.
– Vi fikk et varig inntektstap på 250 millioner kroner i fjor. Samtidig kompenseres ikke den sterke befolkningsveksten i Akershus. Vi kan ikke sende regningen til neste generasjon. Derfor passer vi på at økonomien holder i årene som kommer, samtidig som vi gir de unge mer frihet i hverdagen, sier finansråd Tom Staahle (FrP).
Ungdom prioriteres
Fylkesrådet foreslår å gi alle barn og unge mellom 6 og 19 år mulighet til å reise fritt i hele Ruters område til prisen av én sonebillett. Det betyr at sonegrensene fjernes for månedskort.
Som følge av endringen, vil dagens ordning med skolekort avvikles. I dag får elever med rett til skoleskyss et skolekort med klare begrensninger: Det gjelder kun på skoledager, innenfor bestemte tidsrom, og er ikke gyldig i helger eller skoleferier.
– Mange elever har fritidsaktiviteter etter skoletid. Men dagens skolekort, som bare gjelder til klokka 18:00, er lite fleksibel. Med et sterkt rabattert månedskort, som gjelder hele døgnet og hele uka, får barn og unge langt større frihet. Dette er noe både elever og foreldre har etterspurt, sier fylkesrådsleder Anette Marie Solli (H).
Det foreslås å styrke Mestringsverkstedet – et tiltak for at elever som av ulike grunner ikke mestrer et ordinært skoleløp, med 10 millioner kroner. De årlige bevilgningene blir totalt 18,6 millioner kroner.
Enten man sliter med skolevegring, sosiale utfordringer eller lignende som gjør at et ordinært løp er krevende, skal eleven bli møtt med et skreddersydd tilbud som også gir livsmestring. Målet er at eleven skal fullføre sammen med sitt kull og sin klasse. Slik reduseres risikoen for utenforskap, og gir ungdommene våre bedre livskvalitet og flere valgmuligheter.
Kultursatsingen i Akershus fortsetter med styrkingen på talentutvikling innen blant annet dans, musikk og film. Samtidig satses det på «Idrett uten hindringer» – et tiltak rettet mot ungdom mellom 13 og 19 år, med særlig vekt på utsatte grupper, hvor målet er å fjerne barrierer i idretten. I tillegg styrkes Grinimuseet med 0,5 millioner kroner. Slik legger vi til rette for at kommende generasjoner skal forstå hva kampen for frihet og demokrati har kostet, og hvilke farer som følger av ideologier som undertrykker mennesker.
– Når vi satser på ungdom gjennom kollektiv, skole, kultur og idrett, investerer vi i fremtiden til hele Akershus, sier fylkesrådsleder Anette Marie Solli (H).
Oslofjorden
Siden 2024 har Akershus brukt totalt 50 millioner kroner på Oslofjordsatsingen. Fylkesrådet foreslår å bruke nye 25 millioner kroner på satsingen i 2026. Midlene går til en rekke prosjekter som skal forbedre miljøtilstanden i Oslofjorden og bedre allmenhetens tilgang til fjorden.
– Oslofjorden er en nasjonal skatt og et nasjonalt ansvar. Med denne satsingen tar vi ansvar for å gi folk flest tilgang til en renere, friskere og mer levende fjord. Men vi klarer det ikke alene. Her må alle bidra mer – spesielt staten, avslutter Anette Marie Solli (H).
En fylkeskommune for fremtiden
Det foreslås å styrke vedlikeholdsbudsjettet på fylkesveiene med 30 millioner kroner i 2026. Sammen med midler til utbedring og forfallsinnhenting, som finansieres over investeringsbudsjettet, vil dette bidra til å redusere vedlikeholdsetterslepet på prioriterte strekninger i Akershus.
Vedlikeholdsetterslepet på fylkeskommunens bygg reduseres med 60 millioner kroner, noe som vil gi bedre inneklima og læringsfasiliteter for elevene i Akershus. I tillegg skal fylkesrådet igangsette en systematisk og forebyggende satsing knyttet til sykefravær, samt et effektiviseringsprosjekt som skal se på ressursbruken og hvordan fylkeskommunen er organisert.
– Vi skal vi se på hvordan vi kan bli mer effektive, innovative og skape størst mulig verdi for hver skattekrone. Samtidig tar fylkesrådet et krafttak for å ta igjen vedlikeholdsetterslepet på fylkesveier og skoler. Når vi prioriterer vedlikehold, sørger vi for bedre læringsmiljø og tryggere veier. Vi velger å ta vare på det vi har, fremfor å love mer enn vi kan finansiere, avslutter Tom Staahle (FrP).
Nøkkelord
Kontakter
Mette TønderPolitisk stabssjefAkershus fylkeskommune
Tel:91876696metteton@afk.noChrister A. Stenberg WeisæthPolitisk rådssekretær, Finans og organisasjonAkershus fylkeskommune
Tel:90086990christerwe@afk.noLenker
Følg pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akershus fylkeskommune på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Nye tilskuddsordninger for å styrke kunst- og kulturlivet i Akershus28.8.2025 12:24:12 CEST | Aktuelt
For første gang lyser Akershus fylkeskommune ut midler gjennom regionalt kulturfond i Akershus, som skal bidra til gode lokalsamfunn og et åpent, inkluderende og mangfoldig kulturliv i hele fylket. Samtidig er det mulig å søke om tilskudd til utvikling og formidling av profesjonell kunst og kultur, og støtte til samarbeidsprosjekter innen kulturnæringen.
Fylkesvei 33 ved Byrud stenges onsdag 27. august26.8.2025 12:31:07 CEST | Pressemelding
Fylkesvei 33 ved Byrud mellom Minnesund og Feiring vil bli stengt fra midnatt onsdag 27. august og en uke fram.
Millionstøtte til 33 Oslofjord-prosjekter10.7.2025 09:51:20 CEST | Pressemelding
Akershus fylkeskommune deler ut 15,9 millioner kroner i tilskudd til en rekke ulike aktører som jobber for å redde Oslofjorden. Se hvem som får støtte til å realisere sine prosjekter i ditt område.
Disse kulturlokalene i Akershus fikk midler1.7.2025 14:29:01 CEST | Pressemelding
Akershus fylkeskommune har tildelt 12 206 869 kroner til elleve kulturlokaler i fylket.
Akershus fylkeskommune skal ikke være brems for nasjonal sikkerhet26.6.2025 11:19:45 CEST | Pressemelding
Regjeringen har varslet at staten, sammen med Chemring Nobel, går videre i neste fase av vurderinger om nytt produksjonsanlegg for sprengstoff. Det er uttalt at Hurum i Asker peker seg ut som det mest aktuelle alternativet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom