Norsk Folkehjelp: Israel må presses. Konkrete skritt må tas.
- Norge må finne sammen med villige land i Europa og innføre sanksjoner som legger effektivt press på Israel, sier generalsekretær Raymond Johansen.

Torsdag18. september er det ett år siden FN vedtok en resolusjon som sier at Israel må avslutte okkupasjonen som Den Internasjonale domstolen slo fast er ulovlig, og at FNs medlemsland er folkerettslig forpliktet til å ta konkrete skritt for å få Israel til å avslutte den ulovlige okkupasjonen. Utenriksminister Barth Eide har selv sagt at det ikke er usannsynlig at det kommer flere tiltak og sanksjoner.
Norsk Folkehjelp merker seg at flere land i Europa den senere tiden kommet med ytterligere tiltak både for å sikre at de ikke medvirker til krigføring og okkupasjon, men også for å legge press på Israel.
- Norge må finne sammen med villige land i Europa og innføre sanksjoner som legger effektivt press på Israel, sier generalsekretær Raymond Johansen.
- Sivilsamfunnsorganisasjoner i Palestina, våre partnere i Gaza ber om at FNs medlemsland går fra ord til handling for å beskytte palestinske liv. Det må ligge makt bak kravet om å stanse folkemordet og avslutte okkupasjonen, ifølge Johansen.
Regjeringen viste med anerkjennelsen av Palestina i fjor hvorfor det til tider er viktig å lede an og gå i front, det samme gjelder nå.
Kontakter
Håkon ØdegaardPresseansvarligNorsk Folkehjelp/Norwegian People's Aid
Tel:95045667hakono@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp ekstremt bekymret -internasjonale organisasjoner presses ut av Palestina.1.1.2026 13:08:18 CET | Pressemelding
- Vi er ekstremt bekymret for konsekvensene av at Israels nye registreringstiltak truer med å stanse internasjonale organisasjoners arbeid i Palestina. sier Raymond Johansen, Generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Informasjon om underslag ved Norsk Folkehjelps kontor i Libanon16.12.2025 12:15:04 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp har avdekket underslag ved organisasjonens landkontor i Libanon. Underslaget ble oppdaget av ansatte ved hovedkontoret i oktober. Undersøkelser ble igangsatt umiddelbart og saken ble anmeldt til Økokrim.
Stater slår fast: Ukrainas suspensjon av Minekonvensjonen er ulovlig12.12.2025 13:31:26 CET | Pressemelding
Minekonvensjonen åpner ikke for at stater kan trekke seg midlertidig fra sine forpliktelser, selv i krigstid. Det er nettopp i krig at konvensjonen er ment å beskytte sivile mot antipersonellminer.
Norsk Folkehjelp: Ansatte er trygge etter nye sammenstøt mellom Thailand og Kambodsja12.12.2025 10:14:53 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp følger situasjonen langs grensa mellom Thailand og Kambodsja med økende uro. De siste dagene har det vært gjentatte sammenstøt mellom de to landenes væpnede styrker i flere av grenseprovinsene.
Norsk Folkehjelp: Norge står ved 1 % i bistand – et viktig globalt signal3.12.2025 15:38:33 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er godt fornøyd med at budsjettavtalen for 2026 opprettholder målet om å bruke 1 % av BNI på bistand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom