Bilpleievirksomheter må levere lovpålagt dokumentasjon til Arbeidstilsynet
17.9.2025 09:49:13 CEST | Arbeidstilsynet | Pressemelding
Flere virksomheter som driver med bilvask, dekkskift og dekklagring må nå sende Arbeidstilsynet oppdatert dokumentasjon. Dokumentasjonen skal vise at de fortsatt oppfyller kravene til godkjenning.

Godkjenningsordningen for bilvask, dekkskift og dekklagring ble innført i 2022. For å godkjennes må virksomhetene sende dokumentasjon til Arbeidstilsynet som viser at de oppfyller lovkrav knyttet til blant annet arbeidsavtaler, bedriftshelsetjeneste og yrkesskadeforsikring. Siden innføringen har godkjente virksomheter årlig bekreftet at kravene fortsatt oppfylles.
Hvert tredje år må dokumentasjonen sendes inn på nytt. Tre år etter at ordningen ble opprettet, er det derfor mange virksomheter som nå skal gjøre det for første gang.
– Vi ber om oppdatert dokumentasjon for å kunne kontrollere at virksomhetene etterlever kravene i godkjenningsordningen. Slik kan Arbeidstilsynet sikre at ordningen faktisk bidrar til trygge og lovlige arbeidsforhold, sier seksjonsleder Silje Lysaker Smeby i avdeling for søknader og meldinger i Arbeidstilsynet.
Finn godkjente virksomheter innen bilvask, dekkskift og dekkhotell
Denne dokumentasjonen skal sendes til Arbeidstilsynet
Virksomheter som driver med bilvask, dekkskift og dekklagring bes hvert tredje år om å sende inn:
- Arbeidsavtaler som oppfyller lovkravene.
- Dokumentasjon på tilknytning til godkjent bedriftshelsetjeneste (BHT).
- Dokumentasjon på gyldig yrkesskadeforsikring.
I tillegg kan Arbeidstilsynet be om:
- Gyldig utslippstillatelse fra kommunen.
- Dokumentasjon på vernetjeneste (verneombud/annen ordning, AMU).
Virksomhetene må også oppgi hvilke underenheter i virksomheten som skal ha godkjenning fremover, og adressene til disse.
Sendes inn via Altinn
Når tiden er inne for å sende inn dokumentasjonen, får virksomhetene SMS og e-post fra Arbeidstilsynet med beskjed om å logge inn i Altinn. Der fyller de ut et skjema og laster opp dokumentasjonen som kreves.
– Dersom virksomhetene ikke sender inn nødvendige dokumenter innen fristen, kan vi tilbakekalle godkjenningen. Da vil de få status som «ikke godkjent» i registeret vårt. Trenger virksomhetene hjelp med noe, kan de alltid ta kontakt med oss, sier Smeby.
Kontakt Arbeidstilsynet
Ordningen skal styrke seriøsiteten i bransjen
I dag er vel 750 virksomheter godkjent av Arbeidstilsynet for å tilby bilvask, dekkskift og dekklagring.
Formålet med godkjenningsordningen er å sikre et mer seriøst og trygt arbeidsliv.
– Ordningen er et viktig virkemiddel for å hindre svart arbeid og useriøse aktører, og for å sikre at virksomhetene følger arbeidsmiljøloven. Den bidrar til at både arbeidstakere og kunder kan ha tillit til at tjenestene leveres på lovlige vilkår. Derfor er det også viktig at forbrukere passer på å velge en offentlig godkjent virksomhet dersom de skal ha tjenester innen bilpleie, dekkskift og dekklagring, sier Silje Lysaker Smeby i Arbeidstilsynet.
Les mer
Finn godkjente virksomheter innen bilvask, dekkskift og dekkhotell
Søk om godkjenning av bilpleie, hjulskift og hjullagring
...
Godkjenningsordningen for bilvask, dekkskift og dekklagring
- Godkjenningsordningen ble innført i 2022 for å øke seriøsiteten, hindre arbeidslivskriminalitet og sikre arbeidstakernes rettigheter i bilpleie- og dekkbransjen.
- Ordningen omfatter virksomheter som tilbyr manuell bilvask, dekkskift og dekklagring (dekkhotell) og virksomheter som leier ut arbeidstakere til slike tjenester.
- Godkjenningsordningen er fastsatt i forskrift om offentlig godkjenning av virksomheter som tilbyr bilpleie, hjulskift og hjullagring, og om kjøp av slike tjenester.
- Arbeidstilsynet kontrollerer at virksomhetene oppfyller kravene gjennom krav om melding hvert år, krav om dokumentasjon hvert tredje år og tilsyn med virksomheter.
- Forbrukere finner en oversikt over godkjente virksomheter på arbeidstilsynet.no. I tillegg skal godkjente virksomheter ha et godkjenningsbevis med QR-kode i lokalene, som enkelt kan skannes for å sjekke at godkjenningen er gyldig.
- Virksomheter som allerede har en godkjenning fra Statens vegvesen, kommer ikke inn under ordningen.
Kontakter
Trine AaenKommunikasjonsrådgiver
Tel:97640370trine.aaen@arbeidstilsynet.noBilder
Om Arbeidstilsynet
Arbeidstilsynet er en statlig etat, underlagt Arbeids- og inkluderingsdepartementet. Etatens hovedoppgave er å føre tilsyn med at virksomhetene følger arbeidsmiljølovens krav.
Følg pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arbeidstilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Kommunene må ta ansvar for lønns- og arbeidsvilkår i offentlige kontrakter27.3.2026 07:44:11 CET | Pressemelding
For mange kommuner følger fortsatt ikke regelverket som skal sikre anstendige lønns- og arbeidsvilkår i offentlige kontrakter. Det avdekker en rekke tilsyn Arbeidstilsynet har gjennomført siden 2019.
Arbeidstilsynet har økt innsatsen for at alle skal være trygge på jobb18.3.2026 08:29:11 CET | Pressemelding
I 2025 har Arbeidstilsynet gjennomført 14 380 tilsyn, om lag 1 300 flere enn året før. – Vi har hatt en vesentlig økning i antall tilsyn, sier direktør Ingvill Kvernmo i Arbeidstilsynet.
Advarsel om teleskopstiger: en av fem sviktet under test24.2.2026 11:56:06 CET | Pressemelding
En britisk markedskontroll av teleskopstiger avdekket alvorlige mangler ved flertallet av stigene som ble kjøpt fra internasjonale nettbutikker. Nå ber Arbeidstilsynet norske forbrukere og virksomheter være særlig oppmerksomme ved kjøp av denne typen stiger.
Unge er mest utsatt for ulykker i bygg og anlegg18.2.2026 13:33:55 CET | Pressemelding
Arbeidstakere under 25 år blir oftest skadet på jobb i bygg- og anleggsbransjen. Det viser en ny rapport fra Arbeidstilsynet og Statens arbeidsmiljøinstitutt (STAMI).
Mange vil lære om psykososialt arbeidsmiljø9.2.2026 10:15:48 CET | Pressemelding
Etter at reglene om psykososialt arbeidsmiljø ble tydeliggjort ved årsskiftet, har Arbeidstilsynet arrangert fysiske seminarer i flere byer for å vise hva dette betyr. Pågangen har vært så stor at det nå settes det opp flere nye samlinger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
