Ny forskning skal utvikle digitalt helseverktøy for samer og inuit
17.9.2025 08:15:55 CEST | Nord universitet | Pressemelding
Nord universitet skal lede et nytt forskningsprosjekt som skal styrke helse og livskvalitet blant eldre samer og inuit.

Sammen med urfolk i Norge, Sverige og Grønland skal forskerne utvikle et digitalt helseverktøy som tar hensyn til både språk og kultur.
Samskaping med eldre samer og inuit
– Dette er et spennende prosjekt vi fikk tilslag på fra NordForsk i juni. Oppstart er 1. oktober. Prosjektet handler om å utvikle digitale helsetjenester og verktøy sammen med eldre samiske og inuittiske befolkningsgrupper, sier prosjektleder Ivana Bojanic.
I mange urfolkssamfunn blir helse sett på som noe helhetlig – en balanse mellom kropp, sinn, familie, kultur og fellesskap. Denne forståelsen skiller seg ofte fra den vestlige medisinske modellen, som gjerne deler helse inn i enkeltdeler.
Kultur gir ny forståelse av helse
– Når vi lager tjenester for en befolkning, er det viktig at det faktisk er noe de trenger og ønsker. Derfor skal vi utvikle helsemodellen sammen med dem, forklarer prosjektmedarbeider Lise Gustad.
Prosjektet skal kombinere kvalitative intervjuer, store befolkningsundersøkelser og samskaping. Eldre samer og inuit blir aktive partnere i forskningen.
– De er forskere sammen med oss. Vi har mye å lære av dem, sier Bojanic.
Veien mot mer likeverdige tjenester
Et sentralt mål er å bidra til mer likeverdige helsetjenester. I dag finnes det flere eksempler på at urfolk får et dårligere tilbud, blant annet fordi språk og kultur ikke alltid blir tatt hensyn til.
– Det kan handle om noe så enkelt som skilting og informasjon på rett språk. Eller at helsepersonell mangler kunnskap om hvordan samer og inuit uttrykker symptomer. Konteksten er avgjørende, sier Bojanic.
Kunnskap som kan hjelpe alle
Gustad peker på at prosjektet kan få ringvirkninger utover målgruppen:
– Kunnskapen vi får kan hjelpe alle. Vi vet for eksempel at psykiske lidelser øker risikoen for hjertesykdom. Likevel behandler vi ofte bare hjertet, uten å ta hensyn til helheten i menneskets liv. Dette prosjektet kan bidra til en mer helhetlig forståelse i helsetjenesten generelt.
Et nordisk samarbeid
Forskerne ved Nord universitet samarbeider tett med partnere i Sverige, Danmark og Grønland. Prosjektet bygger på eksisterende datamateriale fra store urfolksundersøkelser, men skal også skape ny kunnskap gjennom intervjuer og deltakende design.
– Det var viktig for oss at brukerne selv – de eldre i Norge, Sverige og Grønland – er med i hele prosessen. Det var nok også en av grunnene til at søknaden fikk toppscore, sier Gustad, som også er fag- og forskningssykepleier ved Sykehuset Levanger.
– Likeverdige helsetjenester er også en prioritert satsing i Helse Midt-Norge. Jeg gleder meg derfor til at også helseforetaket skal få tidlig nytte av kunnskapen vi utvikler gjennom dette prosjektet, sier hun.
Prosjektet har en tidsramme på fire år og vil ende opp med en prototype på et digitalt helseverktøy – på både urfolks- og skandinaviske språk.
– Det kan bli en enkel app eller en digital plattform. Poenget er at verktøyet skal være utviklet av og for de som faktisk skal bruke det, sier Bojanic.
Ledig stilling som stipendiat
Prosjektet har fått 15 millioner kroner i støtte fra NordForsk, og markerer første gang Nord universitet får gjennomslag i denne konkurransen.
– Jeg måtte lese brevet flere ganger da vi fikk svaret. Det var nesten uvirkelig. Men prosjektet er unikt, og vi tror sterkt på det. At vi fikk sju av sju poeng i vurderingen viser at vi er på rett vei, sier Bojanic.
For Nord universitet betyr prosjektet også en styrking av satsingsområdene innovasjon, helse og velferd. En ny stipendiatstilling er lyst ut i tilknytning til arbeidet.
– Likeverdige helsetjenester er høyt på agendaen, både i helsevesenet, i politikken og i forskningen. Jeg er glad for at vi har fått til dette prosjektet, og jeg gleder meg til å se hva vi kan få til sammen, sier Gustad.
Fakta om prosjektet
Navn: Promoting Healthy Aging of Sámi and Inuit Elders Through Co-Designed Digital Health Tool (norsk tittel: Fremme sunn aldring blant samiske og inuittiske eldre gjennom samskapt digitalt helseverktøy)
Prosjektleder: Ivana Bojanic, Nord universitet
Prosjektperiode: 2025–2029
Finansiering: 15 millioner kroner fra NordForsk
Samarbeidspartnere: Forskere i Norge, Sverige, Danmark og Grønland
Målgruppe: Eldre samer og inuit (65+)
Hovedmål:
- Fremme bærekraftig helse og livskvalitet
- Utvikle et digitalt helseverktøy på urfolks- og skandinaviske språk
- Styrke likeverdige helsetjenester
Mer informasjon om prosjektet: https://www.nordforsk.org/projects/promoting-healthy-aging-sami-and-inuit-elders-through-co-designed-digital-health-tool
Nøkkelord
Kontakter
Ivana BojanicNord universitet / Fakultet for sykepleie og helsevitenskap
Tel:+4774022998ivana.bojanic@nord.nowww.nord.no/om/ansatte/ivana-bojanicBilder




Følg pressemeldinger fra Nord universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nord universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nord universitet
– Det liberale demokratiet presses fra ytre høyre, ytre venstre og islamismen29.10.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Reelle samfunnsproblemer gir grobunn for misnøye, men dagens autoritære utvikling kan ikke uten videre forstås som en gjenkomst av fascismen. Presset mot det liberale demokratiet kommer fra flere kanter enn før, mener Elisabetta Cassina Wolff.
Nord og Olympiatoppen inngår samarbeid28.10.2026 11:49:43 CET | Pressemelding
Nord universitet, Olympiatoppen og idretten ønsker å legge bedre til rette for toppidrettsutøvere og topptrenere som ønsker å studere.
Heidi Harju-Luukkainen ny dekan27.10.2026 13:02:30 CET | Pressemelding
Heidi Harju-Luukkainen ansettes i åremålsstilling som dekan ved Fakultet for lærerutdanning og kunst- og kulturfag ved Nord universitet. Hun ser fram til å starte jobben.
– Vi er så avhengig av amerikansk teknologi at vi må ha et godt samarbeid med USA22.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norge er så avhengig av amerikanske teknologiselskaper at det ikke er realistisk å velge dem bort. Nå må vi sørge for at avhengigheten ikke blir en sårbarhet, mener NUPI-forsker Niels Nagelhus Schia.
Rekordøkning av skipstrafikk i Arktis: Kan gi store forretningsmuligheter for Nord-Norge9.10.2026 14:10:27 CEST | Pressemelding
Flere rederier velger å gå til Europa via Beringstredet og Nordøstpassasjen fremfor for eksempel Suezkanalen. – Frakttiden kan bli redusert med opptil 40-50 prosent, sier Kjell Stokvik ved Centre for High North Logistics.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom