Økt oppdragsmengde for redningsskøyta i Oslo

Del

Redningsskøyta i Oslo har i sommerperioden 1. mai til 31. august hatt flere oppdrag, sammenlignet med fjoråret. Samtidig har antallet søk- og redningsoppdrag (SAR) gått ned.

Redningsskøyta med base på Lysaker har økt oppdragsmengden fra 371 oppdrag i 2024 til 384 i år. Det tilsvarer en økning på 3,5 prosent.
Redningsskøyta med base på Lysaker har økt oppdragsmengden fra 371 oppdrag i 2024 til 384 i år. Det tilsvarer en økning på 3,5 prosent. Illustrasjonsfoto: Redningsselskapet

Redningsskøyta med base på Lysaker har økt oppdragsmengden fra 371 oppdrag i 2024 til 384 i år. Det tilsvarer en økning på 3,5 prosent.   

Nedgang i alvorlige oppdrag 

Sommerstatistikken viser en positiv nedgang i antall søk- og redningsoppdrag, også i Oslo. Sommeren 2024 rykket redningsskøyta «Einar Staff Sr.» ut på 36 SAR-oppdrag. I år var dette tallet redusert til 27. 

– Heldigvis har vi vært skånet for de mest alvorlige oppdragene i vårt område. Juli pleier å være en litt roligere måned siden flere av de som har båt innerst i Oslofjorden legger ut på tur lenger sør. Men i år har vi hatt en jevn strøm av oppdrag også i juli, forteller Fredrik Hove, operativ leder i sjøredningskorpset i Oslo.  

Flere assistanser

Sammenlignet med fjoråret har flere båtfolk hatt behov for hjelp fra redningsskøytene denne sommeren. Redningsskøyta i Oslo har i år utført flere 350 assistanseoppdrag, det er en økning. I fjor var tallet 323 i samme periode. Det ble i sommerperioden berget ett fartøy. 

Hovedtyngden av assistanseoppdragene kommer fra fritidsflåten. Redningsselskapets frivillig bemannede skøyter løste nær halvparten av sommerens oppdrag på landsbasis. I Oslo er det kun frivillig mannskap.  

– Av oppdragstype er det stort sett det vanlige; starthjelp og fremdriftshavari. Disse ender som regel i slep, sier Hove.

Økning også nasjonalt 

Redningsselskapets 58 redningsskøyter har hatt en travel sommer. I perioden 1. mai til og med 31. august rykket skøytene ut på totalt 3745 oppdrag. Det er en økning på 3 prosent sammenlignet med fjoråret.   

– Redningsskøytenes fremste oppdrag er å sikre god beredskap. Gjennom lav responstid kan vi forebygge alvorlige ulykker. Mange hendelser i sommer ble løst før de rakk å utvikle seg til redningsoppdrag, sier Gorm Hillgaar, maritim direktør i Redningsselskapet. 

FAKTA – RS «Einar Staff Sr.» (Oslo 2025): 

  • Antall oppdrag: 384 (+3,5 % fra 2024) 

  • Assistanser: 350 (+8,4 %) 

  • SAR-oppdrag: 27 (-25 %) 

  • Fartøy assistert: 339 (+4 %) 

  • Fartøy berget: 1 (-80 %) 

  • Liv reddet: 0 (mot 0 i fjor) 

Kontakter

Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 58 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er ofte de første på stedet når uhellet er ute.

Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye