Nytt Mohn forskningssenter skal sørge for banebrytende studier på hjernesykdommer – kan man forebygge Parkinson og demens?
Med støtte fra Trond Mohn forskningsstiftelse blir Mohn senter for Nevroproteksjon etablert for å forske på hjernesykdommer som ikke kan kureres – ved å flytte fokus fra sen behandling til tidlig forebygging. Stiftelsen går sammen med Universitetet i Bergen og Haukeland universitetssykehus om finansiering med i alt 50 millioner kroner de neste fem årene.

Hvert år får millioner av mennesker verden over diagnoser som Parkinsons sykdom, demens med Lewy-legemer og multisystematrofi. Disse sykdommene rammer hjernen, kan ikke kureres, og fører ofte til store lidelser både for pasienter og pårørende.
Gjennom forskning på søvnforstyrrelsen REM-søvn atferdsforstyrrelse (RBD) kan forskerne identifisere personer som befinner seg i en svært tidlig fase av sykdomsutviklingen, ofte 10–15 år før diagnosen vanligvis stilles. RBD fungerer dermed som et biologisk forvarsel, og åpner en unik mulighet: å teste behandlinger som kan forsinke eller forhindre sykdomsutvikling før hjernen blir skadet.
Det nye senteret har fire hovedmål:
- Etablere en nasjonal kohort med personer med RBD som plattform for verdensledende kliniske studier.
- Utvikle og validere nye biomarkører for å bedre kunne oppdage sykdommen i en tidlig fase, følge sykdomsutviklingen, og måle behandlingseffekter.
- Gjennomføre verdens første forebyggende kliniske studie som tester om behandlinger kan hindre Parkinsons sykdom og lignende tilstander.
- Bruke kunstig intelligens til å utvikle metoder som kan oppdage risiko enda tidligere – kanskje allerede før sykdommen har begynt å utvikle seg.
Muligheter for en ny fremtid
For pasienter og familier representerer dette en ny fremtid. I stedet for å vente til sykdommen bryter ut og livskvaliteten reduseres dramatisk, kan man i fremtiden få vite om risiko tidlig og få tilbud om behandling som beskytter hjernen.
– Trond Mohn forskningsstiftelse har støttet forskning av høy kvalitet i Bergen i over 20 år. Vi er veldig glade over å nå kunne støtte forskningsmiljøet til professor Tzoulis ved Det medisinske fakultet, UiB og Haukeland Universitetssykehus. Vi har klare forventinger til at forskningen får stor betydning for å lære mer om Parkinsons sykdom som rammer mange mennesker over hele verden, sier Nicholas Nunn, daglig leder for Trond Mohn forskningsstiftelse.
– Parkinsons sykdom er verdens raskest voksende hjernesykdom, og det finnes ingen behandling som kan bremse eller stoppe utviklingen. Nå kan vi for første gang teste om det er mulig å forhindre sykdommer som Parkinson og demens med Lewy-legemer før de utvikler seg. Vi går fra å reagere etter at skaden har skjedd – til å beskytte hjernen i en svært tidlig fase. Det sier professor Charalampos (Haris) Tzoulis, leder for Mohnsenteret, og professor og overlege i nevrologi ved Universitetet i Bergen og Haukeland universitetssjukehus.
Tzoulis er også leder for KG Jebsen senteret for Parkinson sykdom og direktør av Neuro-SysMed senter for klinisk behandlingsforskning i nevrologi.
For enkeltmennesket og samfunnet
Mohn forskningssenteret gir dermed ikke bare håp til enkeltpasienter – men også et løfte om å redusere den enorme samfunnsbyrden disse sykdommene utgjør, og å bringe oss nærmere en ny æra innen forebyggende medisin for hjernen.
Senteret søker nå over 500 personer som vil være med i forskningsprosjekter.
- For potensiell deltakelse, kontakt Forskningsteamet ved senteret: parkinson-forskning@helse-bergen.no – 99 20 40 28
Nøkkelord
Kontakter
Charalampos (Haris) TzoulisProfessor i nevrologi og overlegeUiB/Haukeland universitetssjukehus
charalampos.tzoulis@uib.noNicholas Knag NunnDaglig lederTrond Mohn forskningsstiftelse
Tel:41 64 62 92nn@mohnfoundation.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
UiB etablerer medisinutdanning i Haugesund29.8.2025 16:08:05 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet å opprette 20 nye studieplasser til den regionale studiemodellen Vestlandslegen ved UiB. De nye plassene gjør at tilbudet nå kan utvides til å omfatte Haugesund og Helse Fonna-området.
Ekspertliste fra UiB: Konkurransepolitikk og prissamarbeid27.8.2025 14:08:12 CEST | Pressemelding
Her finner du eksperter fra UiB på konkurranseregler, prissetting og prissamarbeid.
UiBs valgeksperter gir svar om valget22.8.2025 11:08:29 CEST | Pressemelding
Hvordan avsløre politikernes retoriske grep? Hva skjer når valgkampen føres på TikTok og YouTube? Hvor mye betyr forhåndsstemmene? UiBs valgeksperter gir svar.
UiB på Arendalsuka11.8.2025 08:21:50 CEST | Pressemelding
Kunnskapspolitikk, mangel på legemidler, menns helse og fremtidens lærerutdanning er blant temaene UiB inviterer til debatt om. Her møter du oss på Arendalsuka 2025.
Studiestart på Universitetet i Bergen8.8.2025 11:01:50 CEST | Presseinvitasjon
Det er klart for et nytt studieår på UiB, og vi gleder oss over å kunne ønske nye og gamle studenter tilbake til studiestart under årets velkomstseremoni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom