Flyplassen som endret alt – Svalbard lufthavn markerer 50 år
2.9.2025 12:30:01 CEST | Avinor | Pressemelding
– Da lufthavnen åpnet i 1975, var det et vendepunkt for Svalbardsamfunnet. Med åpningen ble Longyearbyen knyttet tettere til fastlandet og til verden. Gjennom 50 år har flyplassen vært avgjørende for beredskap, for næringsliv og forskning – men kanskje aller viktigst: den har gjort det mulig å leve gode liv her på Svalbard, sier Abraham Foss, konsernsjef i Avinor.

Tirsdag 2. september er det 50 år siden Svalbard lufthavn Longyear ble offisielt åpnet av Kong Olav 2. september 1975. Før åpningen av en permanent lufthavn, var Svalbard kun sporadisk tilgjengelig med fly, islagt fjord, båt eller Forsvarets transportfly. Det var først med rullebane og regulær rutetrafikk at øygruppen fikk en stabil og forutsigbar forbindelse til fastlandet – og videre ut i verden.
Siden 1975 har flyplassen vokst i takt med utviklingen i Longyearbyen. Gruvedriften er nå historie, men antall innbyggere har aldri vært høyere. Samtidig har behovet for logistikk, beredskap og transport til og fra øygruppen blitt stadig større – ikke minst innen forskning og reiseliv.
Helt avgjørende for å opprettholde norsk bosetning
I dag bor det omkring 2500 mennesker i Longyearbyen. Uten flyplassen ville deres eneste vei til fastlandet ha vært en 48 timers båtreise. For de aller, aller fleste ville dette ha vært et alternativ som gjorde det lite attraktivt å bo på Svalbard.
-Lufthavnen er viktig fordi det er helt avgjørende for å opprettholde en robust, norsk bosetning på Svalbard. Samfunnet her oppe er helt avhengig av et regulært flytilbud man kan stole på, sier Lars Fause, sysselmester på Svalbard.
- Avinor er stolt over å forvalte denne arven. Samtidig ser vi fremover. For vi står overfor store spørsmål i årene som kommer. Klimaendringene setter rullebanen på prøve, vi arbeider for å ta i bruk fossilfri energi gjennom etableringen av et biogass-energiverk, og vi ser behovet for å styrke infrastrukturen som helhet - både terminal- og driftsfasiliteter og rullebane. Dette er krevende oppgaver som må løses, for de neste femti årene vil lufthavna være minst like viktig – for bosetting, for beredskap og for å sikre Svalbard en sentral plass på kartet, sier Abraham Foss.
Nøkkelord
Kontakter
Margareth AskeAvinor
Tel:92667083margareth.aske@avinor.noPressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder




Lenker
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Noreg som vinterdestinasjon er i vekst – fleire reisande i februar10.3.2026 11:32:00 CET | Pressemelding
3,8 millionar reiste gjennom Avinor sine lufthamner i februar. Dette er ein auke på 5 prosent samanlikna med same månad i fjor. Auken i talet på reisande ein såg i januar held fram i februar.
Air Cairo starter direkteruter fra Oslo til Egypt9.3.2026 14:00:36 CET | Aktuelt
Fra høsten starter Air Cairo ukentlige direkteruter fra Oslo lufthavn til Kairo og Hurghada.
Ekstra fraktfly fra Oslo lufthavn for å sikre eksport til Asia4.3.2026 14:08:39 CET | Pressemelding
Det settes opp to ekstra fraktfly fra Oslo lufthavn 12. og 19. mars. Flyene skal avlaste et marked med redusert kapasitet som følge av uro i Midtøsten og krigen i Ukraina.
Avinor lyser ut taxfree-kontrakter verdt opptil 50 milliarder kroner2.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Avinor lyser nå ut nye taxfree-kontrakter ved 11 norske lufthavner. Kontraktene har en estimert samlet verdi på opptil 50 milliarder kroner, en forventet varighet på 8 år, og anbudsprosessen starter nå, i første kvartal 2026. Nye kontrakter vil tre i kraft fra 2028.
Grunnsteinen lagt for nytt flysikringsbygg i Bodø26.2.2026 16:41:58 CET | Pressemelding
I dag ble grunnsteinen lagt for Avinors nye flysikringsbygg i Bodø. Bygget får en sentral rolle i styringen av lufttrafikken i Nord- og Midt-Norge og er en viktig forutsetning for åpningen av nye Bodø lufthavn i 2029.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom