Regnskap Norge om regjeringens forenklingsarbeid: Bestått, men må levere mer
– Vi gir regjeringen bestått for å ha oppnådd syv av 11 milliarder kroner i sitt forenklingsarbeid i denne storingsperioden. Regjeringen lyttet til vårt innspill om full innføring av elektronisk e-faktura. Dette monner for næringslivet, men vi har klare forventninger om enda sterkere innsats i neste periode, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.

Gjennom flere tiår har skiftende regjeringer hatt som ambisjon å gjennomføre forenklinger i regelverk og effektivisere rapporteringen for næringslivet gjennom digitalisering. For inneværende storingsperiode har myndighetene hatt som mål å forenkle for 11 milliarder kroner.
Skape verdier og arbeidsplasser
– Forenklingsarbeid er viktig. Som statsråden selv påpekte på fredag: «Forenklingsarbeidet handler om å frigjøre tid og ressurser slik at bedriftene kan bruke kreftene sine på det de gjør best – å skape verdier og arbeidsplasser. » Derfor jobber Regnskap Norge med både å identifisere konkrete forenklingstiltak og viktige prinsipper for å unngå unødvendige nye administrative byrder for næringslivet, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge:
– Vi har lenge savnet resultater. Med beslutningen før sommerferien om å gå inn for obligatorisk e-faktura, tar vi et solid skritt fremover. Etter våre beregninger vil dette innebære forenkling for rundt 5 milliarder alene knyttet til e-faktura, samt ytterligere 9 milliarder knyttet til potensialet for digital samhandling mellom kjøps- og salgssystem hos selger og kjøper.
Innsatsen må forsterkes
– Handelskrigen USA har satt i gang har synliggjort Europas sviktende konkurranseevne. Det er viktig at også Norge hekter seg på den forenklingsvinden som nå blåser. Det handler om å både fjerne unødvendig eksisterende byråkrati og forebygge nytt, påpeker Regnskap Norge-sjefen:
– Det er skuffende unnfallende når det i statusmeldingen som ble lagt frem på fredag, ikke vises større vilje til å forholde seg til nettoforenkling, men kun ha blikk på bruttoforenkling; altså kun ser på det som fjernes uten å forholde seg til nye lover og regler som innføres. Dette må vi slutte med; her kan vi la oss inspirere av EU som nå innfører prinsippet «1 ny regel inn, 2 gamle regler ut». Et eksempel på dette er unødvendig dobbel- og trippelrapportering, eller at aktører i næringslivet må gjøre samme hvitvaskingsklontroll, fremfor at man kan bygge på en kontroll som andre allerede har gjort.
Nødvendig med en vaktbikkje
– Regjeringen gir rosende omtale av arbeidet Regelrådet har gjort, og hvor viktig dette er. Derfor er det skuffende at stortingsflertallet i forbindelse med forlik om revidert nasjonalbudsjett besluttet å avvikle Regelrådet, sier Aale-Hansen:
– Regnskap Norge oppfordrer regjeringen til at disse kontrollmekanismene gjenopptas i en eller annen form etter valget. Vi trenger en vaktbikkje som passer på at forvaltningen etterlever utredningsinstruksen når nye lover og regler vurderes vedtatt; Vi ønsker alle et næringsliv som ikke bruker ressurser på unødvendig rapportering og byråkrati, men heller verdiskaping og produksjon. Det bidrar til styrket konkurranseevne og levedyktige arbeidsplasser!
Fakta: Sentrale prinsipper som er viktig i forenklingsarbeidet:
- Reguleringer må være begrunnet, praktiserbare og bygge opp under tillit til at regelverket virker etter sin hensikt.
- Nye og endrede regler må ha grunnlag i kost/nytte-betraktninger, der konsekvensene for næringslivet blir grundig vurdert og vektlagt.
- Næringsdrivende skal ikke bruke unødvendig tid og ressurser på dokumentasjon og rapportering. Dialog med offentlige myndigheter skal skje digitalt og kun én gang.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Haakon NilsenSeniorrådgiver kommunikasjonRegnskap Norge
Tel:90627321bjorn.haakon.nilsen@regnskapnorge.noLene N. SundalskleivSeniorrådgiver kommunikasjon (i permisjon)
Tel:47314948lene@regnskapnorge.noFølg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Statsbudsjettet 2026: Uten ambisjoner for redusert byråkrati15.10.2025 11:08:45 CEST | Pressemelding
Regjeringen er opptatt av å øke produktivitet både i offentlig og privat sektor, men fremmer ingen nye ambisjoner om å forenkle næringslivets administrative byrder. – Den siste stortingsperioden har myndighetenes mål vært å redusere næringslivets byrder med 11 milliarder kroner. Dette er første budsjett for den nye stortingsperioden, og det er dessverre tomt for nye ambisjoner, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør Regnskap Norge.
Regnskap Norge: Bruk innestemme innestemme i skattedebatten8.10.2025 08:59:36 CEST | Pressemelding
– Partiene på Stortinget må snakke sammen for å få til et bredt skatteforlik. Valget er over, nå må partiene bruke innestemme, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Faktura om restskatt på ville veier – kan utøse rentekrav for 53 000 selskaper3.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetatens systemer om e-faktura har feilet. Selskaper som vet de får restskatt, må sjekke om betalingskravet ligger i Altinns postkasse.
Regnskap Norge: Advarer mot nye skatter og avgifter etter «innfallsmetoden»29.9.2025 07:21:08 CEST | Pressemelding
– Det er god grunn til å anta at forhandlingene om statsbudsjettet blir krevende, og faren er da stor for at det vedtas skatte- og avgiftsendringer som ingen er forberedt på. Næringslivet kan ikke, som i forrige periode, utsettes for nye plutselige skatter og avgifter, helt uten konsekvensutredning. Mer enn noen gang trenger vi forutsigbarhet og godt funderte beslutninger, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Næringslivet trenger stabile skatteregler - partiene må ta ansvar26.9.2025 08:53:21 CEST | Pressemelding
Stortingsvalget er over og igjen foreslår finansministeren å nedsette en ny skattekommisjon. – Hvorvidt det nedsettes en kommisjon eller ikke, er ikke det avgjørende. Det næringslivet trenger er stabile og forutsigbare rammebetingelser. Det gjelder ikke minst skattepolitikken. Nå må partiene ta ansvar, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom