Sony Music Norway

Peder Elias synger om gjenbrukt av knuste hjerter

Del

Fredag 12. september slipper Peder Elias singelen "Broken Heart" fra sin kommende EP "Northern Lights". 

Peder Elias slipper singelen "Broken Heart" fredag 12. september
Peder Elias slipper singelen "Broken Heart" fredag 12. september Ida Bjørvik

«Hvordan skal jeg kunne elske noen andre enn deg?»

Med «Broken Heart» beskriver Peder Elias den altoppslukende følelsen av å aldri kunne elske noen igjen når man akkurat har fått hjertet knust. 

«Jeg ville fange denne såre følelsen. For selv om man vet at det blir bedre så er det helt umulig å ha noe fornuftig perspektiv når man er fullstendig overveldet av kjærlighetssorg.»

Låten er allikevel håpefull og oppløftende, ikke bare melankolsk, og minner om at knuste hjerter kan lære seg å elske igjen. Og for oss nordmenn er det kanskje noe kjent med melodilinjene.

«Ja, den er faktisk litt inspirert av Gaute Ormåsens nesten 20 år gamle pianoballaden Kjærlighet er mer enn forelskelse som gjorde stort inntrykk på meg da jeg var barn.»

Peder Elias skrev «Broken Heart» i hjemmestudioet i Oslo sammen med Kristian Moen Vik (Flatmate).

«Jeg elsker å jobbe i hjemmestudio hvor jeg har lite teknisk stæsj, men utsikt over byen fra store vinduer som slipper inn dagslyset, og jeg – eller vi – kan ta med gitaren inn i stua, på kjøkkenet, på balkongen eller til og med ut i parken om det frister.»

For selv om trønderen kan både skrive, spille og produsere musikken selv så trives han aller best når han får jobbe med andre. Og når atmosfæren er avslappet og hyggelig. Den kommende EP’en «Northern Lights» inneholder låter som er skrevet rundt om i verden, men norsk natur og lys har vært en stor del av den kreative prosessen.

«Det at toppfolk flyr inn fra storbyer for å bli med meg på skrivetur til Jomfruland, Norges paradis, påvirker musikken på en udefinerbar, men merkbar måte.»

Peder Elias setter pris på å få vise fram sitt ferieparadis. Og jakte på «den følelsen» for, som han alltid har sagt så er det det som er kjernen i alt han gjør. Det å fange, dele og vekke følelser.

«Det er viktigere enn noen gang. Det aller meste låter så utrolig bra, men om man, med eller uten AI, polerer bort alle tegn til menneskelighet i en jakt på perfeksjon så tror jeg at man mister noe av magien med musikk. Det som bygger forbindelser.»

Det er ingen fasit for hva som er riktig eller feil, ingen faste formler for hvordan man skal bygge opp en låt for å treffe lytterne. Da må man gjøre som Peder Elias, følge magefølelsen og skrive om det som får sitt eget hjerte til å banke. Popmusikk er mer enn jakten på en hitlåt, det er også jakten på musikk som vekker følelser og gir glede. Som forsiktig optimistiske «Broken Heart», ute fredag 12. september. 


Peder Elias (Peder Elias Eriksrud Kjørholt, født i Trondheim, Norge 14. januar 1997) er en internasjonalt prisvinnende artist og låtskriver. Han debuterte i 2018 og fikk sitt internasjonale gjennombrudd med «Bonfire» i 2020. Siden den gang har han hatt flere million-strømmede hits i Sør-Korea, ROC Taiwan og Kina. 
I ROC Taiwan har han hittil hatt 11 nummer 1 på hitlistene og var den mest strømmede internasjonale artisten i 2023 og igjen i 2024. 
Peder Elias opplever også økt interesse asiatiske markeder som India, Indonesia, Filippinene, samt Mellom- og Sør-Amerika, og han bikket en million følgere på sosiale medier det siste året. I 2024 spilte han for første gang i flere byer i Fastlands-Kina for, samt i Seoul og Taipei. I april 2025 turnerte han for første gang Sørøst-Asia hvor han besøkte Thailand, Singapore, Indonesia og Filippinene. 
Både debutalbumet «Love & Loneliness» (2022) og oppfølgeren «Youth & Family» er platinasertifiserte. Han har også toppet hitlistene i flere markeder med sanger som «Bonfire», «Good For You», «Loving You Girl», «Paper Plane», «Row Your Boat», «Better Alone», «While I’m Still Getting Over You», «Twinkle Twinkle» og «Hey Hello» som er en duett med den Sørkoreanske superstjernen CHA EUN WOO. Peder Elias skrev og sang på millionsuksessen «7 PM» av K-pop-sensasjonen BSS (Seventeen) og gjestet den multimillionstrømmende Alan Walker-hiten «Who I Am» sammen med den Indonesiske stjernen Putri Ariani.
Peder Elias er en populær gjest i podkaster, radio og TV uansett hvor han reiser, så vel som hjemme i Norge, hvor han er stolt MOT-ambassadør. I tillegg til duetten med artisten og skuespilleren CHA EUN WOO, har han samarbeidet med artister som Keenan Te, SURAN, Hkeem, Paige, KEIINO, Yuqi fra K-pop-fenomenet (G)I-DLE, Yuheng Wu, og – fun fact – har ved flere anledninger blitt nevnt som favoritt av Jungkook fra K-pop-ikonene BTS. Og i 2024 var han eneste vestlige artist som, sammen med stjerner som Bibi, TWICE, Jay B og MINA, var en del av den asiatiske lanseringen av Meta Loves Music i Seoul. I Norge trakk TONO fram Peder Elias fram som en av de raskest voksende unge norske låtskriverne.
Det blir nye turer til Asia i forbindelse med lanseringen av EP’en «Northern Lights», og i året som kommer.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Peder Elias artwork (c) Ida Bjørvik
Peder Elias artwork (c) Ida Bjørvik
Ida Bjørvik
Last ned bilde
Peder Elias pressebilde (c)  Ida Bjørvik
Peder Elias pressebilde (c) Ida Bjørvik
Ida Bjørvik
Last ned bilde

Om Sony Music Norway

Sony Music Entertainment Norway er en del av Sony Music Entertainment Group, og er et av Norges ledende plateselskaper. Vi representerer et bredt spekter av aktive norske og internasjonale artister, samt en omfattende katalog av stor musikkhistorisk betydning, kvalitet og innflytelse.

Vi respekterer og beundrer våre artister og er stolte av å kunne støtte og tilrettelegge for deres musikk og visjoner ved å skape det rette grunnlaget for kreativitet, vekst og utvikling. Som selskap bestreber vi å gi våre ansatte et godt og stimulerende arbeidsmiljø, og vi ønsker å ha fokus på inkludering, likeverd, mangfold, mental helse og miljø.

Sony Music Entertainment Norway representerer blant annet Adele, Arif, Bargee, Bernhoft, Beyoncé, Bruce Springsteen, Calvin Harris, CC Cowboys, Christel Alsos, deLillos, Foo Fighters, Harry Styles, Ina Wroldsen, Inge Bremnes, Julie Bergan, Justin Timberlake, Kamelen, Klossmajor, Kurt Nilsen, Kygo, Labrinth, Madcon, Maria Mena, Matilda, Miley Cyrus, Morgan Sulele, Peder Elias, P!nk, Rat City, Rosalia, Staysman, Stig Brenner, SZA, Travis Scott, Tyler the Creator, Tyr, Zara Larsson, 2AM-DM med mange fler.

Følg pressemeldinger fra Sony Music Norway

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sony Music Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Sony Music Norway

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye