Norske Shell

Energiministeren åpnet Ormen Lange havbunnskompresjon

Del

Banebrytende teknologi gir mer gass til Europa fra Norges nest største gassfelt.  

Kompressorsystemet er levert av SLB OneSubsea.
En av kompressorstasjonene som er plassert på 900 meters vanndyp for å hente mer gass ut av Ormen Lange reservoaret Shell Shell

- Dette prosjektet styrker Norges rolle som en trygg og forutsigbar energipartner, og er et viktig bidrag til Europas energisikkerhet. Ormen Langes havbunnskomprimeringssystem er verdens første av sitt slag og gjør at vi kan vi levere mer gass med lave utslipp i en tid hvor det trengs. Jeg vil gratulere Shell og partnerne med meget godt arbeid, og åpningen av dette imponerende prosjektet, sa energiminister Terje Aasland da han i dag offisielt åpnet havbunnskompresjon for Ormen Lange på Nyhamna. Sammen med inviterte gjester fra industri og samfunnsliv feiret energiministeren en viktig milepæl for Shell og for norsk sokkel.

Ormen Lange havbunnskompresjon er et teknologisk banebrytende prosjekt. Aldri før har havbunnskompresjon blitt satt ned på så dypt vann (~900 meter) og uten en vertsplattform på overflaten. Hele anlegget styres via kabler fra Nyhamna og drives med kraft fra land. Utvinningsgraden er forventet å øke fra 75% til 85%. Det betyr at feltet kan forsyne kunder i Europa med ytterligere 30 – 50 milliarder kubikkmeter gass.

- Dette er en viktig dag for Shell i Norge og et synlig bevis på at norsk sokkel fortsatt er i utvikling. Vi er stolte av å være operatør på Ormen Lange og at vi igjen setter nye rekorder. Jeg vil rette en stor takk til alle medarbeidere og partnere, som står bak, sier Marianne Olsnes, administrerende direktør i Norske Shell.

Kompresjonen vil skape store ekstra verdier til både eierne og det norske samfunnet. Prosjektet forventes være nedbetalt i løpet av første driftsår. De ekstra gassvolumene kan gi opptil 70 milliarder NOK i økte inntekter til den norske staten gjennom eierskap og skatt, avhengig av fremtidige gasspriser og valutasvingninger. Prosjektet forventes være nedbetalt i løpet av første driftsår.

Norge er Europas største leverandør av naturgass via rørledninger. I første driftsår forventes Ormen Lange havbunnskompresjon å gi merproduksjon som tilsvarer energi til å forsyne fem millioner europeiske hjem. Ormen Langes offshore-infrastruktur drives fullt ut med kraft fra land, uten utslipp fra produksjonen offshore i normal drift. 93% av energien som brukes til prosessering og eksport på Nyhamna kommer fra fornybar vannkraft. Feltet er dermed blant de minst CO₂-intensive i Norge. Norsk olje- og gassproduksjon har allerede blant verdens laveste CO₂-utslipp per produsert enhet, ifølge Offshore Norge.

- Vi kan nå tilby mer gass med et av de laveste CO₂-avtrykkene i markedet. Gass fra Norge kan erstatte kull og gi fleksibilitet til elektrisitetsnettene i Europa, det er viktig for energiomstillingen som pågår i mange land, sier Marianne Olsnes.

I forbindelse med den offisielle åpningen ble det også gjennomført et faglig seminar på Nyhamna. Her presenterte Iben Fürst Frimann-Dahl, partner i Rystad Energy, funnene i en rapport gjort på oppdrag fra Shell om det gjenværende potensialet for gass fra norsk sokkel.

- 85% utvinningsgrad er blant de beste i klassen, hvis vi sammenligner med andre gassfelt. Ormen Lange havbunnskompresjon viser hvordan teknologi og innovasjon kan øke utvinningsgraden i modne felt. Det er et eksempel på nye investeringer som er avgjørende for å møte Europas energibehov og motvirke fallende norsk produksjon mot 2050, sier Iben Fürst Frimann-Dahl.

Nesten 80% av prosjektet er levert av norske leverandører, noe som demonstrerer norsk industris evne til å utvikle og levere avansert havbunnsteknologi. Hovedkontraktører for prosjektet har vært SLB OneSubsea for offshore-leveransene og Aker Solutions for modifikasjoner på Nyhamna.

Fakta om Ormen Lange og havbunnskompresjon:

  • Gassfeltet Ormen Lange opereres av Shell (17,8 %), med partnere Petoro (36,5 %), Equinor (25,3 %), ORLEN Upstream Norway (14 %) og Vår Energi (6,3 %).
  • Ormen Lange ligger 120 km offshore i den sørlige delen av Norskehavet. Feltet ble oppdaget i 1997 og startet produksjon i 2007 som Norges nest største gassfelt og første dypvannsutbygging.
  • Alt produksjonsutstyr er plassert på havbunnen, på vanndyp mellom 800–1000 meter, med rørledning inn til det landbaserte prosessering og eksportanlegget på Nyhamna i Aukra kommune.
  • Da Stortinget godkjente den opprinnelige feltutbyggingen i 2004, ble det stilt krav om at Ormen Lange skulle planlegge for teknologiutvikling og kvalifisering av fremtidig havbunnskomprimering. Et første forsøk på å modne havbunnskomprimering ble stanset i 2014 på grunn av økonomisk og teknologisk usikkerhet.
  • Ormen Lange Fase 3-kompresjonsprosjekt ble godkjent i 2021 og er gjennomført under budsjett og før planlagt tid, til tross for en periode med stort press i leverandørkjeden, økte kostnader i markedet og i tillegg påvirket av en lang periode med Covid-restriksjoner.
  • Kostnadene for havbunnskompresjon er om lag 12,4 milliarder kroner, som er under estimatet på 13,6 milliarder kroner.
  • Det er verdens dypeste kompresjonssystem, det første uten vertsinnretning på havoverflaten og med verdens lengste undersjøiske kabel for kraft og styring av kompressorer på havbunnen  
  • I bransjen har kompresjonsprosjektet blitt kalt "Ormen Lange Fase 3".

Nøkkelord

Kontakter

Jan SoppelandDirektør for Myndighetskontakt, A/S Norske Shell

Jan Soppeland er direktør for Myndighetskontakt i A/S Norske Shell. Soppeland har kontorsted i Stavanger.

Tel:+47 93 61 22 22jan.soppeland@shell.com

Kitty EideKommunikasjonssjef, A/S Norske Shell

Kitty Eide er er kommunikasjonssjef og pressekontakt for Shell Drift og Prosjekt i Norge. Kontorsted: Kristiansund.

Tel:+47 41 50 35 40kitty.eide@shell.com

Bilder

Energiminister Terje Aasland og Shells administrerende direktør Marianne Olsnes feiret åpning av mer gass frra Ormen Lange
Energiminister Terje Aasland og Shells administrerende direktør Marianne Olsnes feiret åpning av mer gass frra Ormen Lange
Shell Shell
Last ned bilde
Gjester fra Tyskland, Polen og Norge feiret åpningen av Ormen Lange havbunnskompresjon sammen med årets lærlingekull på Nyhamna. Mange av  de nye lærlingene er født i 2007,  samme år som Ormen Lange startet produksjonen.
Gjester fra Tyskland, Polen og Norge feiret åpningen av Ormen Lange havbunnskompresjon sammen med årets lærlingekull på Nyhamna. Mange av de nye lærlingene er født i 2007, samme år som Ormen Lange startet produksjonen.
Shell Shell
Last ned bilde

Om oss

Shell har vært en energipartner til Norge siden 1912. I dag er Norske Shells kjernevirksomhet produksjon og eksport av gass - som operatør for Ormen Lange, medeier i Troll og teknisk tjenesteyter for daglig drift av Nyhamna prosessanlegg. Shell er også partner i Northern Lights, som er verdens første kommersielle  tilbyder av CO2 transport og lagring for industrielle kunder. Selskapets hovedkontor i Norge ligger i Stavanger.

Følg pressemeldinger fra Norske Shell

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norske Shell på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norske Shell

Fem millioner tonn CO2 fanget og lagret13.7.2020 08:00:00 CEST | Pressemelding

På under fem år har Shell sitt karbonfangstanlegg ‘Quest’ i Alberta, Canada, fanget og lagret fem millioner tonn CO2, til betydelig lavere kostnad enn forventet. Fem millioner tonn CO2 tilsvarer det årlige utslippet fra omkring 1,25 millioner biler. Kostnaden for drift av anlegget i Canada er omlag 35 prosent lavere enn opprinnelig estimert, og utbyggingskostnadene ville vært omlag 30 prosent lavere om anlegget ble bygget i dag.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye