Norsk bistand viktigere enn noen gang, sier ny Norad-direktør
18.8.2025 10:00:00 CEST | Norad | Pressemelding
– I en stadig mer urolig verden der flere land kutter i sine bistandsbudsjetter har norsk bistand blitt enda viktigere. Behovene er store, og hver krone teller enda mer. Det sier Gunn Jorid Roset som i dag starter som ny direktør i Norad, direktoratet for utviklingssamarbeid.

– Norad skal sørge for at norske bistandspenger brukes mest mulig effektivt og jeg ser fram til å ta fatt på denne viktige oppgaven, sier Roset.
Norad jobber med langsiktig og humanitær bistand, deriblant til Ukraina gjennom Nansen-programmet, og skal bidra til at vi når FNs bærekraftsmål innen 2030.
– Bistand handler først og fremst om å bekjempe fattigdom og sørge for en bærekraftig utvikling i verden. Bistand er en investering i felles velferd. Det styrker også norske interesser at andre har det bra og at verden er trygg og forutsigbar, sier Norads nye direktør.
Roset har med seg lang erfaring fra utvikling og bistand. Hun har jobbet 27 år i Utenriksdepartementet der hun blant annet har hatt en rekke lederstillinger og vært ambassadør i Malaysia.
– Norad har vært gjennom store reformer og endringer de siste årene. Nå ser jeg fram til å lede organisasjonen framover og fortsette det gode samarbeidet med sivilt samfunn, multilaterale organisasjoner, private aktører og Norads eiere Utenriksdepartementet og Klima- og miljødepartementet.
Gunn Jorid Roset (51) har studert statsvitenskap og utviklingsstudier i Trondheim og Oslo. Roset startet i Utenriksdepartementet som aspirant i 1998 og har vært stasjonert i Latvia og Sør-Afrika, og sist som ambassadør i Malaysia. I tillegg har hun hatt en rekke lederoppgaver i utenriksdepartementet.
Hun kommer til Norad fra stillingen som avdelingsdirektør i multilateral avdeling i Utenriksdepartementet. Avdelingen har ansvar for utforming av norsk FN-politikk, norsk politikk for utviklingsbankene, og for menneskerettigheter, demokrati, likestilling samt humanitær innsats.
Roset kommer fra Eidsvåg i Møre og Romsdal, er gift og har tre barn.
Åremålsstillingen som Norad-direktør er på seks år.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:977 14 966presse@norad.noSynnøve AaslandFungerende kommunikasjonsdirektør
Tel:95165326Synnove.aasland@norad.noBilder



Lenker
Norad er direktoratet for utviklingssamarbeid. Vi jobber for at verden skal nå FNs bærekraftsmål. Sammen med våre partnere og på vegne av Norge jobber Norad for en grønnere framtid i en verden uten fattigdom. Menneskerettighetene skal respekteres og ingen utelates. Gjennom kunnskap og samarbeid sørger vi for at norske bistandsmidler bidrar til global utvikling. Sammen beveger vi verden.
Følg pressemeldinger fra Norad
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norad på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norad
Nesten halve verdens befolkning lever i fattigdom17.10.2026 06:03:00 CEST | Pressemelding
Fattigdomsdagen 17. oktober 2026, ny Norad-rapport: For fjerde år på rad viser tall fra Norad at det er stillstand i kampen mot fattigdom i verden. Mer enn 800 millioner lever fortsatt i det som defineres som «ekstrem fattigdom». I tillegg lever nesten tre milliarder fattige mennesker bare så vidt over grensen på tre dollar dagen.
Fattigdomsdagen 2026: Privat kapital i kampen mot fattigdom?15.10.2026 13:05:23 CEST | Presseinvitasjon
I forbindelse med den internasjonale fattigdomsdagen inviterer Norad til lansering av sin årlige statusrapport om fattigdom i verden.
Presseinvitasjon: Ny rapport om sivil støtte til Ukraina gjennom Nansen-programmet12.10.2026 14:07:23 CEST | Presseinvitasjon
22. oktober lanserer Norad en rapport som seg resultatene av den sivile støtten på 31,3 milliarder kroner som direktoratet forvaltet i tidsrommet 2023-2025. Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap), Norad-direktør Gunn Jorid Roset, generalsekretær i Flyktninghjelpen Jan Egeland og generalsekretær i Røde Kors Grete Herlofson deltar på lanseringen.
Øker støtten til uavhengig journalistikk i Moldova12.10.2026 07:34:45 CEST | Pressemelding
Med to nye avtaler på til sammen 70 millioner kroner støtter Norge uavhengige medier og gravejournalistikk i Moldova.
Norad bekymret for grove menneskerettighetsbrudd mot miljøforkjempere22.9.2026 19:11:54 CEST | Pressemelding
Mennesker som forsvarer natur, miljø og urfolks rettigheter utsettes stadig oftere for trusler, trakassering og vold. I fjor ble minst 124 miljøforkjempere drept, og siden 2012 er tallet på drepte miljøforkjempere mer enn to tusen, viser en ny rapport fra den norsk-støttede organisasjonen Global Witness.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom