I slutten av februar åpner en utstilling med arbeider av Turi Gramstad Oliver. Som designer for Figgjo Fajanse fra 1960 til 1980 skapte hun en rekke ikoniske serviser som har vært innom de fleste norske frokostbord. Turi-design er i dag ettertraktede samleobjekter både i Norge og internasjonalt.
17.1.2024 00:00:00 CET | Grafill | Pressemelding

Turi Gramstad Oliver satte sitt preg på norske hjem i generasjoner. Med sine lekne illustrasjoner, fargerike motiver og unike formspråk ble hennes design raskt en del av vår felles kulturarv – og produktene er like populære i dag som da de først kom på markedet.
Utstillingen i Grafills hus tar oss med bak kulissene i Turis kreative verden. Her er originale skisser, utkast og sjeldne objekter som gir et unikt innblikk i hennes kreative prosess. I tillegg vises smakebiter på hvordan hennes kunstneriske uttrykk også har funnet veien til tekstil, papir og broderi.
Turi Gramstad Oliver (f. 1938) er en norsk keramiker, kunsthåndverker, billedkunstner og illustratør. Hun er særlig kjent for keramikkdekor for Stavangerflint og Figgjo og hennes design har vært å finne på de fleste norske kjøkken. I dag er servisene ettertraktede samleobjekter både i Norge og utlandet. Gramstad Oliver studerte på Statens håndverks- og kunstindustriskole og Bergen kunsthåndverkskole, og har hatt en rekke offentlige utsmykningsoppdrag og deltatt på flere utstillinger. Hun er innkjøpt av blant annet Norsk Kulturråd, Rogaland fylke og Stavanger og Sandnes kommune. I 2019 ble Turi Gramstad Oliver utnevnt til Ridder av 1. klasse av St. Olavs orden.
Turi Gramstad Oliver er fortsatt aktiv kunstner, og hun vil være tilstede på utstillingsåpningen.
Utstillingen åpner torsdag 27. februar kl. 18.00
Grafills hus, Møllergata 39, 0179 Oslo
Les mer her:
https://www.grafill.no/grafillshus/kalender/utstilling-om-turi-design
https://www.grafill.no/magasin/samtale-med-turi-gramstad-oliver
Kontakter
Eva Boldermo BerganSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:997 04 302eva@grafill.noLene RenneflottDaglig leder
Tel:917 48 937lene@grafill.noBilder
Følg pressemeldinger fra Grafill
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Grafill på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Grafill
Hedret med Visueltpriser: Kveldens ærespris til illustratør Trond Bredesen22.5.2026 12:06:24 CEST | Pressemelding
Torsdag kveld ble profesjonelle skapere og nye talenter hedret i Visuelt, Norges største kåring av design, illustrasjon og visuell kommunikasjon. Vinnerprosjektene er en lang rekke eksempler på hvordan hele bredden av feltet skaper merverdi for merkevarer og virksomheter med sine tjenester og løsninger. Kveldens ærespris gikk til illustratør Trond Bredesen.
Rapport: Designbransjen i full omstilling21.11.2025 11:22:31 CET | Pressemelding
En fersk kartlegging av den økonomiske situasjonen for designbransjen bekrefter vedvarende tøffe tider. Oppdragene uteblir, og det er et fortsatt press på å senke prisene. I tillegg bruker byråene mer tid enn før på å konkurrere om oppdrag gjennom anbud. Det skaper ytterligere press på en bransje som nå omstiller seg for å overleve.
Verdensomreisende manga-utstilling kommer til Norge14.10.2025 15:41:01 CEST | Pressemelding
I oktober åpner en stor utstilling i Oslo hvor publikum kan oppleve hvordan tradisjonelle japanske fortellerteknikker ble starten på et globalt fenomen kalt Manga. Over hundre originale verk fra japanske mangakunstnere stilles ut, blant annet arbeider av den legendariske Katsushika Hokusai, kjent for det ikoniske motivet Den store bølgen.
Utstilling: 30 år med skriftdesign i stort format9.9.2025 15:17:33 CEST | Pressemelding
Skriftdesigner og kunstner Magnus Rakeng «selvplagierer» sitt eget designarbeid og omformer det til kunst. Torsdag denne uken åpner han utstilling i Grafills hus.
Grafills ærespris Hederspris til tegneserieskaper Lars Fiske16.5.2025 00:00:00 CEST | Pressemelding
Fredag kveld 16. mai kunne Grafills hovedstyre overrekke den tradisjonsrike Bokkunstprisen til illustratør, tegneserieskaper, barnebokforfatter og designer, Lars Fiske, en av de mest særegne og toneangivende stemmene i norsk visuell fortellerkunst. Hedersprisen har vært utdelt siden 1957 og ble i år delt ut i forbindelse med prisutdelingen for Årets vakreste illustrerte bøker, en kåring som skal fremme illustratørenes og tegneserieskapernes viktige rolle i dagens bokmarked, synliggjøre verdien av visuell fortellerkunst og berømme alle som bidrar til å skape et rikt univers av visuell litteratur. For mer informasjon besøk grafill.no/avib, eller ta kontakt med oss. Her er styrets begrunnelse: Lars Fiske – en strek som former norsk kulturliv Det er med stor glede Grafill deler ut Bokkunstprisen 2025 til Lars Fiske – en ærespris som siden 1957 har blitt tildelt personer og virksomheter som har utmerket seg med en særlig innsats for å fremme god bokkunst. Prisen gis for et langvarig og dedi
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

