Fana Sparebank med rekordsterk vekst

Del

Fana Sparebank leverer et resultat etter skatt på 94,7 millioner kroner i andre kvartal 2025, opp fra 84,1 millioner kroner i samme periode i fjor. Dette tilsvarer en avkastning på egenkapitalen på 11,8% i kvartalet.

Administrerende direktør i Fana Sparebank, Lisbet Nærø.
Administrerende direktør i Fana Sparebank, Lisbet Nærø.

Banken opplever historisk sterk utlånsvekst på 4,1 prosent i kvartalet og 10,6 prosent siste 12 måneder, tilsvarende 2,9 milliarder kroner. Veksten det siste året for både personmarkedet og bedriftsmarkedet er hovedsakelig innen utlån med sikkerhet i fast eiendom, hvor det nye kapitaldekningsregelverket har gitt betydelige kapitallettelser og økt handlingsrom.

– Vi opplever nå vår sterkeste utlånsvekst noensinne, drevet av konkurransedyktige vilkår og et tydelig fokus på det vi er best på – boliglån og næringseiendomslån. I første halvår har personmarkedet hatt en vekst på hele 7 %. Denne veksten fortsetter, og i juli har personmarkedet vokst med ytterligere 5,4 %. Denne utviklingen hadde ikke vært mulig uten den formidable innsatsen fra våre ansatte, sier Lisbet Nærø, administrerende direktør i Fana Sparebank.

En solid kapitalbase og høy porteføljekvalitet

Bankens forvaltningskapital er nå 34,8 milliarder kroner, en økning på 12,1 prosent det siste året. Kapitaldekningen er styrket fra 21,6 prosent i første kvartal til 27,5 prosent ved utgangen av andre kvartal. Ren kjernekapital har økt fra 19,7 % i første kvartal til 25,0 % ved utgangen av andre kvartal. Den positive endringen forklares med overgang til ny standardmetode etter CRR3-regelverket.

Innskuddsdekningen har økt til 52,4 prosent, fra 51,7 prosent i forrige kvartal. Mislighold og tap er på historisk lave nivåer, med tilbakeføringer av avsetninger på 21,3 millioner kroner i kvartalet.

Sterk vekst i personmarkedet

Utlånsveksten er særlig sterk i personmarkedet med 5,9 prosent vekst i andre kvartal. Himla Banktjenester skiller seg ut med en økning på hele 8,9 prosent i kvartalet. Veksten har økt siden lanseringen av Himla Pluss i november 2024. Himla Pluss er et boliglånsprodukt med spesielt gunstige vilkår for kunder med lav belåningsgrad, tilpasset de nye kapitaldekningsreglene. Bedriftsmarkedet er stabilt, med hovedvekt på lån til næringseiendom med lav belåningsgrad.

Til tross for marginpress som følge av reprising av låneporteføljen, har banken opprettholdt en god rentenetto på 150,9 millioner kroner i kvartalet. Kostnadene har økt noe som følge av IT-investeringer og økning i antall årsverk, men forventes å dempe seg etter at banken i april valgte å stoppe konverteringen til ny kjerneleverandør.

– Med en solid kapitalbase, høy porteføljekvalitet og sterk markedsposisjon, er Fana Sparebank godt posisjonert for videre lønnsom vekst i tiden fremover, avslutter Nærø.

 

Fana Sparebanks nøkkeltall og hovedtrekk fra regnskapet for 2. kvartal. Konsern.

 

 

Q2/2025

Q2/2024

2024

Rentenetto (MNOK)

150,9

152,5

613,3

Resultat før tap (MNOK)

103,7

106,9

392,9

Resultat etter skattekostnad (MNOK)

68,3

84,1

317,7

Totalresultat (MNOK)

94,7

84,1

317,7

Forvaltningskapital (MRD)

34,8

31,0

32,1

Utlånsutvikling % Q/12 mnd.

4,1/10,6

3,3/8,2

8,8

Innskuddsdekning konsern %

52,4

53,6

52,2

Kostnadsprosent

47,0

42,6

45,9

Kostnadsprosent ekskl. fin.instr.

49,6

43,8

46,6

Kostnads-% fra bankvirksomheten

44,5

39,4

42,5

Kapitaldekning %

27,5

21,6

22,3

  • hvorav ren kjernekapital

25,0

19,5

20,2

Netto tap i % av GFK

-0,25

-0,07

-0,02

Egenkapitalavkastning resultat etter skatt %

11,8

11,1

10,2

 

 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Administrerende direktør i Fana Sparebank, Lisbet Nærø.
Administrerende direktør i Fana Sparebank, Lisbet Nærø.
Last ned bilde

Fana Sparebank er eneste lokalbank i Bergen, med hovedkontor på Nesttun og ett avdelingskontor i Bergen sentrum. Konsernet Fana Sparebank består av Fana Sparebank, Fana Sparebank Eiendom og Fana Sparebank Boligkreditt. Totalt ca. 135 ansatte.

De senere år har Fana Sparebank vært en aktiv bidragsyter til finansbyen Bergen, gjennom medvirkning til etableringen Brage Finans og Norne Securities. Fana Sparebank er aktiv i finansklyngen Finance Innovation, og bidrar til lokalmiljøet i Bergen med gavemidler til næringsliv, organisasjoner og ildsjeler.

Følg pressemeldinger fra Fana Sparebank

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fana Sparebank på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Fana Sparebank

Sterk utlånsvekst i rekordår6.2.2025 14:08:50 CET | Pressemelding

Årets siste kvartal viser en solid utlånsvekst for Fana Sparebank. Utviklingen i boligutlån fremstår som særlig positiv, med 1,8 prosent vekst for kvartalet alene. De samlende utlånene er økt med 748 millioner kroner, eller 2,7 prosent for kvartalet. Utlånsveksten for 2024 under ett er på hele 2,3 milliarder kroner, eller 8,8 prosent. Den gode trenden har fortsatt inn i 2025. Rentenettoen er opprettholdt på et høyt nivå. Dette, sammen med svært høy porteføljekvalitet, gir meget tilfredsstillende resultater. Gavetildelinger i 4. kvartal utgjorde rekordhøye 18,7 millioner. Årets egenkapitalavkastning er 10,2 prosent. Under forutsetning av generalforsamlingens godkjenning, vil det bli satt av hele 200 millioner kroner til bankens gavefond og 75 millioner kroner til kundeutbytte.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye