Havørn-suksess: Her flyg den norske havørna i Irland
15.8.2025 09:01:37 CEST | Miljødirektoratet | Pressemelding
Over 150 havørnar flyg no fritt i Irland – alle med røter frå Noreg. I helga vart dei siste norske havørnungane sett ut i Killarney nasjonalpark.

– Vi er veldig stolte over å ha bidrege til å gjeninnføre havørna i Irland etter over hundre års fråvær. Dei norske ørnane møter stor entusiasme i Irland, og skaper eit meir komplett økosystem i den irske nasjonalparken. Dette er naturrestaurering i praksis, seier Hilde Singsaas, direktør for Miljødirektoratet.
Laurdag 9. august vart dei siste utsetjinga av norske havørnungar i Irland gjennomført. Det markerer avslutninga på eit nesten 20 år langt samarbeid mellom Miljødirektoratet og National Parks and Wildlife Service.
Målet har vore å gjeninnføre havørna til Irland, der arten har vore utrydda i over 100 år. I dag lever omtrent 150 havørnar fritt i Irland.
I 2025 hekka minst 15 par og produserte 10-13 ungar. Totalt gjennom heile perioden har minst 77 ungar komne til vengene.
Vellykka naturrestaurering
Prosjektet starta i 2006, og har i to fasar (2007–2011 og 2020–2025) ført til at rundt 200 unge havørnar er henta frå norske reir og sett ut i irsk natur.
I første fase vart 100 havørnungar sett ut, og den første hekkinga vart registrert i 2012. Etter kvart etablerte fleire fuglar seg som par, og i 2020 var det ti hekkande par – fleire med ungar.
For å sikre ein varig og levedyktig bestand er det sett ut rundt 100 nye fuglar sidan 2020.
Sjølv om det i starten var skepsis blant irske bønder, har prosjektet i dag brei oppslutning i den irske befolkninga. Erfaring frå Noreg viser at havørna har lita negativ påverking på sau og anna næring, noko som vart lagt til grunn då prosjektet starta.
Var trua også i Noreg
På 1960-talet var havørna ein trua art også i Noreg, med omtrent 500 hekkande par. Årsaka var jakt, fangst og miljøgifter – akkurat som i Irland, der havørna vart heilt utrydda. Men i 1968 vart havørna freda, og bestanden har vakse jamt sidan.
– Havørna har vore trua i Noreg òg, men i dag har vi rundt 2500 hekkande par kvart år, over heile landet. Det betyr at Noreg no har eit unikt høve til å bidra med havørn i prosjekt som skal gjenopprette naturen der havørna tidlegare var ein naturleg del av økosystemet, seier miljødirektør Hilde Singsaas.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:40 10 38 00presse@miljodir.noBilder



Lenker
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Ny rapport: Pukkellaksfella i Tana fungerte godt12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fjorårets fangstanlegg for pukkellaks i Tanavassdraget ga gode resultater og verdifull kunnskap for videre bekjempelse av arten.
Ny rapport: Pukkellaksfella i Tana fungerte godt12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fangstanlegget for pukkellaks i fjor i Tanavassdraget gav gode resultat og verdifull kunnskap for vidare kamp mot arten.
Sápmi rammes hardt av klimaendringer11.5.2026 14:05:17 CEST | Pressemelding
Samiske aktører forteller om stadig mer krevende forhold i en ny rapport om klimaendringers konsekvenser i Sápmi.
Sápmi blir hardt ramma av klimaendringar11.5.2026 14:05:17 CEST | Pressemelding
Samiske aktørar fortel om stadig meir krevjande forhold i ein ny rapport om klimaendringars konsekvensar i Sápmi.
Tiltak i skog kan gi gevinster for både klima og natur6.5.2026 09:01:41 CEST | Pressemelding
En ny rapport viser at det er mulig å styrke skogens bidrag for å nå klimamål samtidig som naturverdier ivaretas.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom