Sveriges tidligere statsminister med kraftig advarsel
13.8.2025 08:00:00 CEST | Parat | Pressemelding
Sveriges tidligere statsminister Fredrik Reinfeldt kommer til Arendalsuka med en kraftig advarsel: Den regelbaserte verdensordenen er i ferd med å kollapse, og erstattes av aggressiv nasjonalisme og stormaktsrivalisering.
Torsdag 14. august deltar Reinfeldt i debatt om de store globale endringene vi nå står i og konsekvensene det har for et lite land som Norge.
En verden i forvitring
Reinfeldt påpeker at den USA-dominerte ordenen som har vært gjeldende siden andre verdenskrig, nå viker for brutal, regional stormaktspolitikk.
– Når den regelbaserte verdensordenen svekkes, forkastes multilaterale avtaler og grenseoverskridende samarbeid. Verden drives av «nasjon først»-tenkning, aggressiv nasjonalisme og en mistenkeliggjøring av alt utenlandsk, er Reinfeldts analyse.
Han advarer mot et parallelt angrep på fakta og vitenskap, drevet frem av autoritære ledere og forsterket av sosiale medier som brukes til å spre usannheter.
Når handel blir sikkerhet
Selv om verdensøkonomien ennå ikke har tatt full skade, mener Reinfeldt at nye farer lurer, som en mulig todeling av verdensøkonomien mellom USA og Kina. Dette gir direkte konsekvenser for Norge, der handelspolitikk, sikkerhetspolitikk og nasjonal beredskap ikke lenger kan ses isolert.
Hva betyr dette for norske arbeidsplasser, for matberedskapen, og for Norges sikkerhetspolitiske veivalg?
Norden som et håp
Reinfeldt har en klar oppfordring.
– En viktig motkraft til den globale utviklingen si nå ser, finnes i Norden og Nord-Europa. Vi er det beste eksempelet på en annen mulig utviklingsvei. Hva vi gjør og hvem vi får med oss, vil spille en stor rolle de kommende årene, understreker han.
Info om debatten
-
Hva: Debatt: «Når verden vakler: Handels- og sikkerhetspolitikk i en utfordrende tid»
-
Hvem: Fredrik Reinfeldt (tidligere statsminister i Sverige),
Hans Erik Skjæggerud (Leder, YS),
Henrik Syse (Forskningsprofessor, PRIO),
Bjørn Gimming (Leder, Norges Bondelag).
-
Hvor: Randi Lauvdal Blomster, Torvet 9, Arendal
-
Når: Torsdag 14. august 2025, kl. 13:00–14:30
-
Arrangør: Parat og YS
Nøkkelord
Kontakter
Arve Sigmundstad
Tel:+47 977 72 029arve@parat.comFølg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Vektere kan bli tatt ut i streik fra søndag30.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Lørdag klokken 10.00 møter Parat arbeidsgiverforeningen NHO Service og Handel hos Riksmekleren i meklingen om Vekteroverenskomsten. Dersom partene ikke kommer til enighet innen fristen ved midnatt natt til søndag, blir vektere tatt ut i streik fra søndag morgen, og Oslo Lufthavn Gardermoen kan raskt bli rammet.
Enighet i farmasioppgjøret29.5.2026 02:18:57 CEST | Pressemelding
Parat/Farmasiforbundet og Virke er enige i forhandlingene om Farmasiavtalen. Oppgjøret er i tråd med frontfagets ramme på 4,4%. Det gis et generelt tillegg til alle på 10,50kr i timen fra 1. april. Minstelønnssatsene økes med det samme beløpet. I tillegg skal det gjennomføres reelle lokale forhandlinger.
Streiken over også for Parat28.5.2026 14:11:46 CEST | Pressemelding
Etter over seks ukers streik har også Parat-medlemmene i hotell- og restaurantbransjen kommet til enighet med NHO Reiseliv, men fikk ikke gjennomslag for kravet om et ekstra bransjetillegg.
Parat streiker videre28.5.2026 02:56:34 CEST | Pressemelding
Parat har ikke kommet til enighet med NHO Reiseliv, og Parat-ansatte i hotell- og restaurantbransjen fortsetter derfor sin streik.
Parat: Mer i lønn til ansatte i studentsamskipnadene21.5.2026 21:36:05 CEST | Pressemelding
Parat og Virke nærmer seg enighet i forhandlingene om Landsoverenskomst for Studentsamskipnadene. Resultatet gir ansatte både generelle tillegg, lavlønnstillegg og økte ubekvemstillegg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom