Ane Ingeborg har gått 2792 km for kvinnehelse
11.8.2025 14:33:42 CEST | Sanitetskvinnene | Pressemelding
Ane Ingeborg Kalbækken kom fram til Nordkapp fredag kveld, etter å ha gått hele Norge på langs til inntekt for kvinnehelse. Hun begynte å gå fra Lindesnes i sør 20. mars, nå er hun endelig i mål.

Ane Ingeborg har tilbakelagt utrolige 2792 kilometer over 142 dager.
-Det har ikke gått helt opp for meg enda, jeg ligger ved Nordkapp under åpen himmel i soveposen og ser soloppgangen, fortalte hun lørdag.
-Sterke minner fra turen er hvordan kroppen klarer mer enn man tror, enormt trivelige menneskemøter og natur som de fleste tar for gitt i dagliglivet, forteller hun.
Innsamlingen til Sanitetskvinnenes arbeid med kvinnehelse har passert 176 000 kroner, og bidrag fortsetter å komme inn. Spleisen vil være åpen noen dager til. Ane Ingeborg har gått – ikke bare for seg selv, men for kvinner som fortjener bedre svar, bedre behandling og bedre forskning. Hun reiser hjem med fly i dag.
Ideen ble født da Ane Ingeborg møtte Kamilla Lund på fest på Tynset, der de begge er fra. Begge hadde tenkt på å gå Norge på langs, og bestemte seg for å gjøre det som et felles prosjekt. De ville teste egne grenser, fysisk og mentalt, men også støtte en god sak. Valget falt på kvinnehelse. De startet i mars/april, Kamilla på ski fra Nordkapp og Ane Ingeborg fra Lindesnes, for å gå Norge på langs hver sin vei. Kamilla har en pause og skal fullføre senere.
På facebooksiden «Gå for kvinnehelse – Norge på langs 2025» har de lagt ut oppdateringer om opplevelsene underveis og flotte naturbilder.
Spleisen til Ane Ingeborg og Kamilla som samler penger til Sanitetskvinnenes arbeid for bedre kvinnehelse:
Nøkkelord
Kontakter
Jørn Johansen, avdelingsdirektørNorske Kvinners Sanitetsforening
Tel:90097250jorn.johansen@sanitetskvinnene.noLine SchouKommuniksjonsrådgiver
Tel:97 01 68 41line.schou@sanitetskvinnene.noBilder


Lenker
Om Sanitetskvinnene
Sanitetskvinnene (NKS) er Norges største kvinneorganisasjon med 44 000 medlemmer fordelt på 550 lokalforeninger. Hovedsatsingsområdene er kvinners helse og trygge lokalsamfunn. Organisasjonen driver flere ideelle virksomheter, frivillige aktiviteter og politisk påvirkning, samt finansierer forskning på kvinners helse.

Følg pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sanitetskvinnene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
80-års jubileum for Sanitetskvinnenes fastelavnsris29.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Lørdag går startskuddet for Sanitetskvinnenes fastelavnsrissalg - for åttiende gang. Det fargerike riset har vært med på å bygge opp velferdsstaten. I dag går pengene til forskning på kvinnehelse.
Borg-Høibys sak får flere til å søke hjelp etter vold og overgrep9.1.2026 13:39:18 CET | Pressemelding
Sanitetskvinnenes kvinnehelsehus merker en økning i kvinner som tar kontakt for å spørre om råd og hjelp etter erfaringer med vold og seksuelle overgrep. Medieomtalen av Høibysaken ser ut til å senke terskelen for å snakke om slike opplevelser.
Kari Helene Partapuoli blir ny generalsekretær i Sanitetskvinnene8.12.2025 09:35:00 CET | Pressemelding
– Partapuoli er en tydelig og strategisk sterk leder med et stort engasjement for Sanitetskvinnenes fanesaker. I tillegg har hun relevant erfaring fra markeds- og innsamlingsarbeid, sier organisasjonsleder Marit Bjørnstad.
Kvinnehelsefakta i 24 luker1.12.2025 11:20:11 CET | Pressemelding
I år lanserer Sanitetskvinnene The True Beauty Calendar – en annerledes julekalender med et viktig budskap. Istedenfor å være full av sminke – er den full av fakta om kvinnehelse.
Kvinnehelseforskningsprisen 2025 går til professor Bettina Husebø13.11.2025 20:01:54 CET | Pressemelding
Husebø får prisen for sitt banebrytende arbeid med å skape oppmerksomhet om et fagfelt som lenge har vært neglisjert: Smertelindring hos personer med demens og god omsorg i livets sluttfase. Prisen ble delt ut under Sanitetskvinnenes landsstyremøte torsdag kveld.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom