Ane Ingeborg har gått 2792 km for kvinnehelse
11.8.2025 14:33:42 CEST | Sanitetskvinnene | Pressemelding
Ane Ingeborg Kalbækken kom fram til Nordkapp fredag kveld, etter å ha gått hele Norge på langs til inntekt for kvinnehelse. Hun begynte å gå fra Lindesnes i sør 20. mars, nå er hun endelig i mål.

Ane Ingeborg har tilbakelagt utrolige 2792 kilometer over 142 dager.
-Det har ikke gått helt opp for meg enda, jeg ligger ved Nordkapp under åpen himmel i soveposen og ser soloppgangen, fortalte hun lørdag.
-Sterke minner fra turen er hvordan kroppen klarer mer enn man tror, enormt trivelige menneskemøter og natur som de fleste tar for gitt i dagliglivet, forteller hun.
Innsamlingen til Sanitetskvinnenes arbeid med kvinnehelse har passert 176 000 kroner, og bidrag fortsetter å komme inn. Spleisen vil være åpen noen dager til. Ane Ingeborg har gått – ikke bare for seg selv, men for kvinner som fortjener bedre svar, bedre behandling og bedre forskning. Hun reiser hjem med fly i dag.
Ideen ble født da Ane Ingeborg møtte Kamilla Lund på fest på Tynset, der de begge er fra. Begge hadde tenkt på å gå Norge på langs, og bestemte seg for å gjøre det som et felles prosjekt. De ville teste egne grenser, fysisk og mentalt, men også støtte en god sak. Valget falt på kvinnehelse. De startet i mars/april, Kamilla på ski fra Nordkapp og Ane Ingeborg fra Lindesnes, for å gå Norge på langs hver sin vei. Kamilla har en pause og skal fullføre senere.
På facebooksiden «Gå for kvinnehelse – Norge på langs 2025» har de lagt ut oppdateringer om opplevelsene underveis og flotte naturbilder.
Spleisen til Ane Ingeborg og Kamilla som samler penger til Sanitetskvinnenes arbeid for bedre kvinnehelse:
Nøkkelord
Kontakter
Jørn Johansen, avdelingsdirektørNorske Kvinners Sanitetsforening
Tel:90097250jorn.johansen@sanitetskvinnene.noLine SchouKommuniksjonsrådgiver
Tel:97 01 68 41line.schou@sanitetskvinnene.noBilder


Lenker
Om Sanitetskvinnene
Sanitetskvinnene (NKS) er Norges største kvinneorganisasjon med 44 000 medlemmer fordelt på 550 lokalforeninger. Hovedsatsingsområdene er kvinners helse og trygge lokalsamfunn. Organisasjonen driver flere ideelle virksomheter, frivillige aktiviteter og politisk påvirkning, samt finansierer forskning på kvinners helse.

Følg pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sanitetskvinnene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Prinsesse Astrid deltar på Blindern og Vindern sanitetsforenings 100-årsmarkering8.5.2026 15:08:34 CEST | Presseinvitasjon
Prinsesse Astrid fru Ferner vil være til stede når Blindern og Vinderen sanitetsforening feirer sitt 100-årsjubileum på tirsdag. Pressen er velkommen til å ta bilder.
Nå starter Sanitetskvinnene salget av maiblomsten1.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nå er det tid for maiblomst - den kunstige blomsten i rødt, hvitt og blått som festes på jakka eller bilen. Visste du at den har vært solgt for gode formål i 117 år?
6000 kvinner brukte tilbudet i fjor – nå åpner Kvinnehelsehus Bergen i nye, mer tilgjengelige lokaler 30. april24.4.2026 07:50:00 CEST | Presseinvitasjon
Byrådsleder Christine Meyer, ordfører Marit Warncke, komiker Christine Hope og artist Marthe Valle er blant gjestene når Kvinnehelsehus Bergen åpner sine nye lokaler. Det blir også personlige hilsener fra brukere av Kvinnehelsehuset.
-Halv seier, kampen fortsetter, sier Sanitetskvinnene23.4.2026 14:40:02 CEST | Pressemelding
-Dette er en viktig delseier. Stortinget gjorde gode vedtak for kvinnehelse i dag, men vi er fortsatt ikke helt i mål, sier generalsekretær Kari Helene Partapuoli etter dagens behandling om hormonbehandling på blå resept.
Sanitetskvinnene leverte 80 000 underskrifter til Stortinget21.4.2026 10:41:47 CEST | Pressemelding
Stortinget fikk i dag overlevert mer enn 80 000 underskrifter fra nordmenn som krever hormonbehandling på blå resept for kvinner i overgangsalderen. – Disse underskriftene viser hvor stor støtte kravet vårt har i befolkningen, sa generalsekretær Kari Helene Partapuoli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom