Sterkere lut mot arbeidslivskriminalitet
11.8.2025 12:38:23 CEST | Arbeidstilsynet | Pressemelding
Vi skal gå tøffere til verks mot de kriminelle i arbeidslivet. Nye virkemidler, økte bevillinger og tettere samarbeid med bransjene er noen av midlerne som skal bidra til å beskytte sårbare arbeidstakere og redusere de kriminelles handlingsrom.

Regjeringens nye handlingsplan mot arbeidslivkriminalitet og sosial dumping ble lagt fram tidligere denne måneden.
– Dette er positive signaler, sier Ingvill Kvernmo, direktør for Arbeidstilsynet.
– Arbeidstilsynet jobber hver dag med å forebygge, avdekke og bekjempe sosial dumping og arbeidslivskriminalitet. Vi ser at det kriminelle arbeidslivet er i kontinuerlig utvikling – og at vi må henge på og gjerne ligge i forkant. Det krever en større innsats og nye og bedre virkemidler, så dette er vi positive til.
Blant tiltakene er en styrking av det organiserte arbeidslivet, og av rettighetene til de som jobber gjennom digitale plattformer, bedre deling av informasjon mellom etatene og en gjennomgang av straffebestemmelsen for lønnstyveri.
Arbeidstilsynet har målrettet innsats for å ivareta seriøse og anstendige arbeidsvilkår for utsatte arbeidstakere. Det er ett av de høyest prioriterte områdene og innebærer tilsynsaktivitet, forebygging og veiledning og informasjon til arbeidsgivere, arbeidstakere, oppdragsgivere og kunder.
Arbeidstilsynet får ekstra bevillinger på 10 millioner kroner for å styrke dette arbeidet.
Sterkere sammen
Det tverretatlige a-krimsamarbeidet har en nøkkelrolle i bekjempelsen av arbeidslivkriminalitet. Planen er tydelig på at samarbeidet skal styrkes og informasjonsdeling og en gjennomgang av straffebestemmelsen for lønnstyveri er blant de tiltakene som treffer samarbeidet direkte.
– Det er ingen tvil om at vi bekjemper arbeidslivskriminaliteten best sammen, sier Kvernmo. – Det samarbeidet vi har mellom politiet, Skatteetaten, Nav og Arbeidstilsynet gir oss enormt mye større slagkraft enn om vi hadde jobbet hver for oss. Vi har ulike roller og virkemidler og er avhengige av å jobbe sammen for å tette eventuelle smutthull og få et bedre helhetsbilde. Å dele informasjon oss imellom gjør samarbeidet mer smidig og effektivt. Den som bryter med en etats regelverk, bryter som oftest med flere, sier hun.
– Vi er spente på å se hva dette vil bety for oss, og ser fram til å bidra i arbeidet med å sette tiltak ut i livet.
Kontakter
Pressekontakt ArbeidstilsynetPressekontakt
Tel:40031788presse@arbeidstilsynet.noBilder

Følg pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arbeidstilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Syk i ferien?22.7.2026 10:06:00 CEST | Pressemelding
Mange har logget av PC-en og satt arbeidsskoene på hylla. Hva skjer om du er så uheldig å bli syk mens du har ferie?
Arbeidstilsynets tilsynsrapporter etter rasulykken ved Nesvatnet i Levanger er klare9.7.2026 08:16:24 CEST | Pressemelding
Arbeidstilsynet har gjennomført tilsyn med ni virksomheter etter at en arbeidstaker omkom i et kvikkleireras ved Nesvatnet i august i fjor.
Arbeidstilsynet fører tilsyn med varehandel1.7.2026 11:50:45 CEST | Pressemelding
Arbeidstilsynet fortsetter å føre tilsyn med varehandel. Innsatsen skal bidra til å sikre at ansatte får lovlige arbeidsvilkår, og vil særlig rette seg mot arbeidskontrakter og verneombud.
Ansatte i barnevernet må beskyttes bedre mot vold29.6.2026 07:34:30 CEST | Pressemelding
151 tilsyn i barnevernet viser at mange ansatte står i krevende arbeidsmiljø med høyt arbeidspress, høye emosjonelle krav og risiko for vold og trusler.
Dette har du rett på som sommervikar26.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Har du fått deg sommerjobb? Sjekk hvilke rettigheter du har som arbeidstaker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom