Glitre Nett reduserer nettleien
8.8.2025 12:00:00 CEST | Glitre Nett | Pressemelding
Glitre Nett setter ned nettleieprisene fra 1. september. For en kunde med et årsforbruk på 20.000 kWh vil dette bety en reduksjon på rundt 40 kr per måned.

– Inntektene til nettselskapene er strengt regulert. Nettleien går til å drive strømnettet på en sikker og effektiv måte, hovedsakelig til utbygging og vedlikehold. Glitre Netts kostnader i overliggende nett er en del av nettleien. Statnett har nå varslet at de reduserer kostnadene for nettselskapene, og dette kommer våre kunder til gode. Eksakt hvor mye reduksjonen vil bli for den enkelte kunde vil være avhengig av forbruk og forbruksmønster, sier Per Gøran Bergerud, leder for seksjon kunde i Glitre Nett.
Flaskehalser og nettleie til Statnett
I Norge er det flere geografiske prisområder i strømnettet. Fysiske begrensninger i overføringskapasiteten kan føre til prisforskjeller mellom områdene. Slike begrensninger kalles for flaskehalser. Inntekten fra den kraften som faktisk kan overføres innenfor tilgjengelig kapasitet, blir avregnet med prisforskjellene som oppstår, og kalles for flaskehalsinntekter. Disse tilfaller eieren av overføringsnettet, som er Statnett. I 2025 har flaskehalsinntektene til Statnett vært svært høye, og som en konsekvens av dette justerer Statnett sine priser til nettselskapene.
Justerer energileddet
I de nye nettleieprisene som gjelder fra 1. september, justerer Glitre Nett også energileddet på dag og natt. Du vil nå betale enda mindre på natten enn på dagtid.
– Dersom du jevner ut strømforbruket gjennom døgnet, får du et lavere kapasitetsledd enn om du bruker mye strøm på én gang. For eksempel vil det ikke lønne seg å vaske klær, lage middag og lade elbil samtidig. Elbilen kan du med fordel lade med en hjemmelader sakte og sikkert gjennom hele natten, sier Per Gøran Bergerud.
Milliardinvesteringer
Glitre Nett skal de neste ti årene investere nærmere 20 milliarder kroner i videre utvikling av strømnettet for å dekke økt etterspørsel fra kundene.
– Det er stor etterspørsel av nettkapasitet, og Glitre Nett er allerede i gang med å oppgradere strømnettet for å dekke kundenes økte etterspørsel. Vel 20 større utbyggingsprosjekter er på gang i våre nettområder, og vi jobber langsiktig og målrettet for å sikre forsyningssikkerheten på en best mulig måte. Noen av prosjektene har vi fått konsesjon på, mens andre venter vi på konsesjon på fra NVE, avslutter Per Gøran Bergerud.
Nøkkelord
Kontakter
Per Gøran BergerudLeder seksjon kundeGlitre Nett
Tel:41433020per.goran.bergerud@glitrenett.noBilder


Lenker
Om Glitre Nett
Glitre Nett er Norges nest største nettselskap, og sørger hver dag for at mer enn 320.000 nettkunder får strømmen levert. Vi skal sørge for at samfunnet skal fungere, både i dag og i fremtiden. Derfor er moderne teknologi og smarte energiløsninger en viktig del av vår hverdag. Glitre Nett er et resultat av fusjonen mellom Agder Energi Nett og Glitre Energi Nett. Selskapet har totalt mer enn 30.000 km med strømnett, mer enn 12.000 nettstasjoner, og 133 transformator- og koblingsstasjoner i Agder og i Buskerud. Glitre Nett har vel 370 ansatte , og er et heleid datterselskap i Å Energi.

Følg pressemeldinger fra Glitre Nett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glitre Nett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glitre Nett
Milliardinvestering i strømnettet i Drammen1.9.2026 07:55:43 CEST | Pressemelding
Glitre Nett skal investere over 1 milliard kroner i strømnettet i Drammen. Syv større prosjekter inngår i Sundland-programmet, som har planlagt oppstart i 2027. Investeringene vil gi styrket strømforsyning til Drammen, økt forsyningssikkerhet og ivareta forventet forbruksvekst.
Starter arbeidet på siste del av ny kystlinje25.8.2026 09:40:05 CEST | Pressemelding
Økt elektrifisering øker utfordringene for strømnettet på Agder. NVE starter nå arbeidet med Glitre Netts konsesjonssøknad på siste del av kystlinja fra Leire i Søgne til Kanten ved Mandalselva. Ny kystlinje går fra Kristiansand til Kvinesdal og er ca. 80 km lang.
Styrker strømforsyningen i Lier kommune25.6.2026 10:00:06 CEST | Pressemelding
Glitre Energi Nett fikk i 2022 konsesjon til å utvide eksisterende koblingsanlegg i Kjenner transformatorstasjon som følge av prognoser som viser økt forbruk i Lier kommune. Arbeidet er nå ferdigstilt, og det nye anlegget blir nå spenningsatt i slutten av juni.
Nye nettleiepriser fra 1. juli10.6.2026 08:49:23 CEST | Pressemelding
Glitre Nett setter opp nettleieprisene fra 1. juli. For en kunde med et årsforbruk på 20.000 kWh vil dette bety en økning på mellom 50 til 140 kroner per måned, avhengig av kundenes avregningsområde og forbruk.
Skal rydde skog på ny linjetrase15.5.2026 07:05:13 CEST | Pressemelding
Glitre Nett har tildelt firmaet AltiSkog oppdraget med skogrydding av ledningstrase for ny 132kV luftledning mellom Vallemoen transformatorstasjon i Lindesnes og Kvinesdal Koblingsstasjon. Strekningen er på ca. 38 km i delvis krevende terreng, og totalt skal det tas ut ca. 10.600 kubikkmeter med nyttbart tømmer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom