Sterk juni for reiselivet – flere turister sprer seg over hele landet
1.8.2025 15:11:12 CEST | Innovasjon Norge | Pressemelding
Tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at det var hele 4,8 millioner kommersielle overnattinger i juni, en økning på fire prosent fra i fjor og 13 prosent fra juni 2019, som var siste normalår før pandemien.

– Den gode veksten er positiv for norsk reiseliv og for mange lokalsamfunn. Norge står sterkt internasjonalt, samtidig som nordmenn fortsetter å utforske eget land, sier Aase Marthe J. Horrigmo, direktør for reiseliv i Innovasjon Norge.
– Samtidig minner veksten oss om hvor viktig det er å fordele trafikken både geografisk og gjennom hele året. Vi må fortsette å jobbe for at flere reisemål får ta del i veksten, slik at vi unngår overbelastning på utsatte områder og sørger for bærekraftig verdiskaping, legger Horrigmo til.
Utenlandske turister står for veksten
Økningen i juni skyldes særlig en kraftig vekst i utenlandske overnattinger, som er opp 15 prosent fra i fjor. Dermed stod utenlandske besøkende for 39 prosent av overnattingene, sammenlignet med 35 prosent i juni 2024.
Antallet norske overnattinger gikk noe ned sammenlignet med juni i fjor (-2 %), men lå fortsatt åtte prosent over nivået fra juni 2019.
– Det er fint å se at mange nordmenn fortsatt velger å feriere i eget land. Det viser at nordmenn setter pris på alt det Norge har å by på – samtidig som det er et viktig bidrag til både lokale arbeidsplasser og mer bærekraftig turisme, sier Horrigmo.
Turistene sprer seg bedre
Tallene viser at veksten i kommersielle overnattinger sprer seg godt. Flere fylker opplever økning fra juni i fjor, og spesielt Vestfold skiller seg ut med en vekst på 31 prosent fra i fjor. Finnmark (+11 %), Akershus (+10 %), Buskerud og Telemark (+9 %) og Østfold (+7 %) viser også tydelig fremgang.
– Det er positivt å se at turismen nå i større grad sprer seg utover landet. Når flere regioner tar del i veksten, bidrar det til lokal verdiskaping og reduserer risikoen for overbelastning i de mest besøkte områdene i sommermånedene, sier Horrigmo.
Vestland på topp – Oslo med liten nedgang
Vestland var fortsatt det mest besøkte fylket, med nesten 801 000 kommersielle overnattinger i juni. Det er en vekst på to prosent, særlig drevet av Bergensregionen (+8 %). Oslo hadde 663 000 kommersielle overnattinger, en nedgang på to prosent. Det er den første nedgangen i hovedstaden på lang tid.
– At veksten fordeler seg bedre geografisk er viktig for å sikre bærekraftig utvikling i reiselivet. Målet er å skape gode opplevelser for både gjester og lokalsamfunn – året rundt og i hele landet, sier Horrigmo.
Nøkkelord
Kontakter
Siri-Ann RoskaAnsvarlig bransjeformidling reiseliv
Tel:97794511Tel:97794511siri-ann.roska@innovasjonnorge.noBilder

Lenker
Vårt mål er å bidra til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Blant våre oppdrag er profilering av Norge som reisemål gjennom Visit Norway og utvikling av en bærekraftig reiselivsnæring gjennom våre tjenester.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Nå er næringshager og inkubatorer flyttet fra Siva til Innovasjon Norge14.4.2026 15:29:22 CEST | Pressemelding
Samlingen av innovasjonsvirkemidlene hos Innovasjon Norge skal bygge en sterk innovasjonsstruktur, som kommer hele Norge til gode.
En av tre som får STUD-ENT-støtte er fra NTNU27.3.2026 10:00:53 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Sju av prosjektene kommer fra NTNU i Trondheim. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
Innovasjon Norge deler ut millioner til studenter etter rekordstor interesse27.3.2026 09:59:04 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Det var kommet inn 87 søknader fra 16 universiteter og høyskoler. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
Haugli holder Innovasjonstalen 2026 i Bodø23.3.2026 09:50:37 CET | Pressemelding
For første gang arrangerer Innovasjon Norge sitt største årlige arrangement utenfor Oslo, når Innovasjonstalen arrangeres 12. mai 2026.
Innovasjon Norge styrker satsingen på innovasjon, digitalisering og bærekraft ved å forlenge avtalen med EIF19.3.2026 12:45:40 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har forlenget sin garantiavtale med Det europeiske investeringsfondet frem til 31. desember 2028. Det gir Innovasjon Norge mulighet til å finansiere flere prosjekter i små og mellomstore bedrifter innen innovasjon, digitalisering og bærekraftig omstilling med gunstige betingelser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom