Arctic Race of Norway

Leknessund stiller til start i Arctic Race of Norway

Del

Hjemmehåpet Andreas Leknessund stiller til start i årets utgave av Arctic Race of Norway. Der får han følge av lagkamerat Alexander Kristoff som jakter sin proffseier nummer 100.

HJEMMEHÅP: Hjemmehåpet Andreas Leknessund stiller til start i årets utgave av Arctic Race of Norway.
HJEMMEHÅP: Hjemmehåpet Andreas Leknessund stiller til start i årets utgave av Arctic Race of Norway. ASO

Norgesmester

Leknessund er regjerende norgesmester og bar den norske mestertrøya under årets Tour de France. Han vant Arctic Race of Norway sammenlagt i 2022, og kan bli den første som vinner rittet to ganger. Kristoff har syv etappeseiere i Arctic Race of Norway, og har tidligere vunnet både i Harstad og Tromsø som har målgang på første og fjerde etappe i år. Best huskes nok da han på ikonisk vis spurtslo Thor Hushovd i Tromsø i 2014, og med det varslet et tronskifte i norsk sykkelsport.

OL-mester

De to rytterne fra Uno-X Mobility får sterk konkurranse fra OL-mester i terrengsykling Tom Pidcock fra Q36,5. Pidcock som også har en etappeseier i Tour de France er et av toppnavnene publikum får oppleve når 108 ryttere på 18 lag skal kjempe om etappeseire, trøyer og sammelagtseier gjennom drøye 650 km fra Borkenes i Kvæfjord til Tromsø. 

Vender tilbake

Dylan Teuns fra Cofidis som vant sammenlagt i 2017 er tilbake for å kjempe om en ny sammenlagttriumf. Også Clement Champoussin fra Astana og Kevin Vermaerke fra Picnic Postnl, som endte på 2. og 3. plass i fjor, stiller til start. Begge har nok ambisjoner om å ta steget helt øverst på pallen i år.

Målselving kan vise seg frem

Uno-X Mobility er ikke det eneste norske laget som stiller opp i årets utgave. Det blir også god anledning til å stifte nærmere bekjentskap med hjemlige talenter fra lagene Team Coop-Repsol som er kjent for sin satsning på unge talentfulle ryttere. Kalle Petter Brodahl Kvam fra Målselv er en del av denne satsingen, og da passer det bra at den tredje etappen avsluttes i Målselv Fjellandsby den 9. august. I tillegg stiller Lillehammer CK for første gang, og vi får et gjensyn med det norske landslaget.

Spesielt gjensyn

19-åringen Georg Rydningen Martinsen fra Øverbygd som stiller til start for Lillehammer CK har en helt spesiell historie knyttet til Arctic Race of Norway. Da Rydningen som 12 åring dro til Finnmark for å følge Arctic Race of Norway i 2018, skadet han seg så stygt på en treningstur at han havnet på sykehus i Hammerfest. Der fikk han besøk av TV2-profil Dag Otto Lauritzen som kunne fortelle at han selv hadde ligget på samme sykehus i to uker etter en fallskjermulykke, og likevel ble proffsyklist.

Duket for sportslige godbiter

Ambassadør for Arctic Race of Norway, Thor Hushovd, gleder seg til å se en blanding av de største talentene sammen med erfarne ryttere på startstreken.

- Vi vet at mange som har syklet Arctic Race of Norway har tatt steget opp til verdenstoppen. Se bare på Mathieu van der Poel som har fire etappeseire i Arctic Race of Norway og som senere ble verdensmester, så her kan det være duket for mange sportslige godbiter, sier Hushovd.

Verdensklasse

Daglig leder Knut-Eirik Dybdal i Arctic Race of Norway gleder seg til å se rytterne I aksjon i den 12. utgaven av sykkelrittet.

- Arctic Race of Norway er en folkefest og et stort nordnorsk samarbeidsprosjekt, men det er først og fremst et sykkelritt i verdensklasse. Det er gledelig å se at det også i år er flere sterke navn i internasjonal sykkelsport som stiller til start, sier Dybdal.

Årets etapper

7. august: 1. etappe: Borkenes (Kvæfjord) > Harstad (182 km)

8. august: 2. etappe: Tennevoll (Lavangen) > Sørreisa (153 km)

9. august: 3. etappe: Husøy (Senja) > Målselv fjellandsby (182 km)

10. august: 4. etappe: Tromsø > Tromsø (141 km)

Nøkkelord

Kontakter

Knut-Eirik Dybdal, mobil 920 56 326
Roger Solheim, mobil 992 26 638

Bilder

GLEDELIG:  Daglig leder Knut-Eirik Dybdal i Arctic Race of Norway sier det er gledelig å se at det også i år er flere sterke navn i internasjonal sykkelsport som stiller til start.
GLEDELIG: Daglig leder Knut-Eirik Dybdal i Arctic Race of Norway sier det er gledelig å se at det også i år er flere sterke navn i internasjonal sykkelsport som stiller til start.
ARN/Thor Nielsen
Last ned bilde
GODBITER: Thor Hushovd som er ambassadør for Arctic Race of Norway mener det kan være duket for mange sportslige godbiter under årets utgave av sykkelrittet.
GODBITER: Thor Hushovd som er ambassadør for Arctic Race of Norway mener det kan være duket for mange sportslige godbiter under årets utgave av sykkelrittet.
ARN/Rune Dahl
Last ned bilde
2017: Dylan Teuns vant Arctic Race sammenlagt i 2017. Nå er han tilbake.
2017: Dylan Teuns vant Arctic Race sammenlagt i 2017. Nå er han tilbake.
ARN/Gautier Demouveaux
Last ned bilde
TRONSKIFTE: Mange husker nok da Alexnder Kristoff på ikonisk vis spurtslo Thor Hushovd i Tromsø i 2014, og med det varslet et tronskifte i norsk sykkelsport. Nå kommer Kristoff tilbake til Tromsø.
TRONSKIFTE: Mange husker nok da Alexnder Kristoff på ikonisk vis spurtslo Thor Hushovd i Tromsø i 2014, og med det varslet et tronskifte i norsk sykkelsport. Nå kommer Kristoff tilbake til Tromsø.
ARN/Pauline Ballet
Last ned bilde

Lenker

Følg pressemeldinger fra Arctic Race of Norway

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arctic Race of Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Arctic Race of Norway

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye