Rammer sportsfiskerne unødvendig hardt
Regjeringen har nå vedtatt nye fiskerireguleringer i Oslofjorden. Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) er skuffet over utfallet.
- Vi er helt enige i at Oslofjorden trenger kraftfulle tiltak. Likevel må tiltakene være faglig fundert, målrettet og rettferdige. Slik ble det dessverre ikke, sier Øyvind Fjeldseth i NJFF.

Friluftslivet taper
NJFF har advart mot å frata befolkningen rundt fjorden muligheten til å ha fiske som friluftslivsaktivitet. De er også sterkt bekymret for at dugnadsarbeidet som de lokale fiskeforeningene legger ned for miljøet i og rundt fjorden, nå vil forvitre i de områdene det nå blir totalt fiskeforbud.
- Det er altfor drastisk å stenge så store sammenhengende områder av fjorden for alt sportsfiske når det finnes flere fiskearter som er i god forfatning. Det er viktig at de som bor rundt fjorden får et forhold til livet under overflaten, også når vi ser ti og tjue år frem i tid, sier Fjeldseth.
Det hadde vært mulig å opprettholde et visst fritidsfiske. Ved å gå så unødvendig hardt til verks, er NJFF redd for at folks engasjement for fjorden vil svekkes. Mange frivillige, som bidrar med uvurderlig dugnadsinnsats for restaurering av sjøørretbekker og kantvegetasjon langs vassdrag i disse områdene, kan nå miste motivasjonen.
- Vi frykter at de omfattende og lite differensierte forbudene som nå innføres, på sikt vil skade både tilliten til forvaltningen og innsatsen for fjorden, sier Fjeldseth.
Store inngrep med svak faglig begrunnelse
Det innføres nå svært omfattende nullfiskeområder i indre Oslofjord, Færder og Ytre Hvaler – uten at det finnes tilstrekkelig dokumentasjon på at dette er den mest effektive veien til målet.
NJFF støtter bedre regulering og overvåkning av fisket i Oslofjorden, men de vedtatte tiltakene fremstår på en del områder mer som symbolpolitikk enn kunnskapsbasert forvaltning. De påpeker at det finnes gode bestander av flere fiskeslag i Oslofjorden, selv om arter som torsk sliter og helt riktig er fredet.
- Det er ingen faglig grunn til å forby sportsfiske etter arter som for eksempel makrell og sjøørret, sier Fjeldseth. – All fokus synes å ha vært på å gjøre det enklest og billigst mulig å bedrive oppsyn ved å forby absolutt alt fritidsfiske fiske fremfor å regulere det mer målrettet enn i dag.
Regulering fremfor forbud
I stedet for å forby alt sportsfiske, mener NJFF at det burde vært åpnet for artsrettede reguleringer med økt minstemål, innføre maksmål for enkelte arter og ha redskapsbegrensninger som forhindrer uønsket fangst. Dette vil også være i tråd med hva Havforskningsinstituttet i sitt høringsinnspill har påpekt at er mulig også innenfor nullfiskeområdene.
- Dette er moderne metoder i forvaltningen av sports- og fritidsfisket. Det er en vanlig praksis i en rekke andre land, slik som USA, Australia og Canada, og har vist seg effektivt. Men regjeringen ser i stedet ut til å ha valgt enkleste utvei, selv om det vil gå ut over tusenvis av menneskers mulighet til å bedrive et bærekraftig sportsfiske i Oslofjorden.
Må ha raske justeringer
NJFF foreslo i sitt høringssvar en alternativ tilnærming, med flere mindre nullfiskeområder, strengt regulert sportsfiske på enkelte arter, og målrettede tiltak for å redusere belastningen på sårbare bestander.
- Dette ville gjort det mulig å nå miljømålene, samtidig som man tok bedre hensyn til friluftsliv, kystkultur og brukermedvirkning, sier Fjeldseth.
- Selv om vi er skuffet over vedtaket, vil NJFF fortsatt være en konstruktiv aktør for en bedre Oslofjord, forsikrer Fjeldseth. - Vi forventer samtidig at fremtidig forvaltning bygger på faglige vurderinger, forskningsbasert kunnskap og aktiv dialog med brukerne. Vi forventer også en løpende evaluering av tiltaket og raske justeringer når en ser at en har gått for hardt til verks. Det er slik vi skaper en levende, bærekraftig og tilgjengelig fjord – til glede for dagens og fremtidens generasjoner.
Nøkkelord
Kontakter
Line Lillebø OsfossInformasjonssjefNJFF
Tel:99270014line.lillebo.osfoss@njff.noØyvind FjeldsethFagrådgiver
Tel:97 19 32 87o.f@njff.noBilder

Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Høysesong for sanking og jakt: NJFF viser hvordan du kan bruke råvarene.14.10.2025 13:47:53 CEST | Pressemelding
Å sanke fra naturen blir stadig mer populært. Når Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) feirer Friluftslivets år, vil de vise hvordan man kan bruke ressurser fra nærnaturen.
Lukkete anlegg er nødvendig, sier NJFF.10.10.2025 12:45:41 CEST | Pressemelding
Lukkete anlegg i oppdrettsnæringen er eneste rette vei å gå, mener Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF).
Nå stopper mange bygdesamfunn opp25.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Torsdag 25. september åpnes det for jakt på rådyr og elg. Den tradisjonsrike elgjakta binder fortsatt folk og bygder sammen.
NJFFs forventninger til Støre16.9.2025 13:08:17 CEST | Pressemelding
Villaksen, villreinen og naturen må prioriteres. NJFF forventer at den nye Støre-regjeringen setter natur og bærekraft i sentrum.
Hvorfor jobber mange i juli og tar ferie i september?9.9.2025 17:00:00 CEST | Pressemelding
Svaret er jakt. 10. september starter en av de største utfartene her til lands når det åpnes for rype- og skogsfugljakt. NJFFs lokalforeninger lærer nye generasjoner å jakte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom