Lotusfestival arrangeres i Atyrau-regionen
22.7.2025 16:33:00 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
En av Kasakhstans mest etterlengtede kulturbegivenheter i år, Lotus Fest 2025, arrangeres 26. juli i landsbyen Tengiz i Atyrau-regionen. Det opplyser regionens avdeling for intern politikk.

(ASTANA) Lotusblomsten – en sjelden naturgave som har vært ansett som hellig siden antikken – tiltrekker seg turister både med sin slående skjønnhet og sin sjeldenhet. Ville lotusblomster vokser kun noen få steder i verden, og blomsten er i ferd med å bli et symbol for Atyraus turistprofil.
I Kurmangazy-distriktet dekker lotusmarkene mellom åtte og ti hektar. Enkelte stengler blir opptil 1,5 til 2 meter høye, og bladene kan ha en diameter på opptil 60 centimeter.
Festivalen byr på et variert kulturprogram, med konkurranser i Qazaq Kuresi (nasjonal bryting), alyptar saiysy (sterkmannskonkurranse), bueskyting, armbryting, assyk atu (tradisjonell kastlek) og tautrekking.
Besøkende får også mulighet til å oppleve en etnolandsby, et håndverksmarked og en nasjonal matmesse. Kvelden avsluttes med en opptreden av en kasakhstansk popartist.
AV Saniya Sakenova
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Tokayev kunngjør valg til Kurultai i august14.4.2026 11:04:06 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev kunngjorde 10. april at det vil bli avholdt valg til Kurultai (Kasakhstans nasjonalforsamling) i august. Kunngjøringen kom i forbindelse med at han gratulerte landets forskere med deres profesjonsdag. Samtidig fremhevet han vitenskapens betydning for å styrke ansvar og samfunnsverdier.
Internasjonal håndverksfestival arrangeres i Taraz10.4.2026 09:30:47 CEST | Pressemelding
Den 23. og 24. april 2026 arrangeres den internasjonale håndverksfestivalen «Taraz – håndverkernes by» i det historiske og etnokulturelle komplekset «Kone Taraz» (Gamle Taraz) i byen Taraz i Kasakhstan.
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia får opplæring i kunstig intelligens9.4.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia deltar i opplæringsprogrammet «AI Leaders 2026», som lanseres av departementet for kunstig intelligens og digital utvikling i Kasakhstan. Programmet inngår i gjennomføringen av presidentens føringer om systematisk digitalisering og økt bruk av kunstig intelligens i økonomien.
Tokayev hilser to ukers våpenhvile i Midtøsten velkommen8.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ønsker den nylig ingåtte avtalen om full våpenhvile i Midtøsten velkommen. Han fremhever betydningen av internasjonal mekling og uttrykker håp om at avtalen vil bidra til global stabilitet, handel og økonomisk vekst.
«Astana Eurasian Book Fair-2026»: internasjonal bokutstilling i hovedstaden7.4.2026 10:46:09 CEST | Pressemelding
Fra 22. til 26. april arrangeres den niende internasjonale bokutstillingen og messen «Astana Eurasian Book Fair2026» ved Presidentens senter i Astana. Ifølge byens offisielle nettside er dette et av de største kultur og fagarrangementene i Sentral-Asia.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom