Ny konsernsjef i Bane NOR
18.7.2025 10:31:00 CEST | Bane NOR | Pressemelding
Styret i Bane NOR ansetter Agnete Johnsgaard-Lewis som ny konsernsjef i Bane NOR. Hun har i mange år hatt forskjellige stillinger i Shell og starter i jobben 1.9.25.

Agnete Johnsgaard-Lewis har omfattende erfaring innen kompleks operasjonell drift, teknologi og prosjektutvikling. Hun har hatt mange ulike roller i Shell-konsernet, både i Norge og internasjonalt. Som bakgrunn har hun en sivilingeniørutdannelse og har jobbet med tekniske fag i mange år.
Hun har også hatt overordnet ansvar for igangsettelse av nye installasjoner og ledet store investeringsprosjekter innen teknologi og organisasjon. Agnete Johnsgaard-Lewis er anerkjent som en synlig rollemodell som evner å samle organisasjoner, fremme en kultur for kontinuerlig forbedring og utvikle gode strukturer, prosesser og kompetanse i organisasjonen.
Styreleder i Bane NOR, Per Sanderud, sier:
«Styret i Bane NOR har gjennom en grundig rekrutteringsprosess sett etter en konsernsjef med solid ledererfaring fra operasjonell drift i komplekse industrielle settinger, som har en sterk forståelse for kvalitet, ressursstyring og helse, miljø og sikkerhet (HMS).
Det har også vært avgjørende at den nye lederen kan håndtere komplekse situasjoner, samt utvikle systematisk virksomhetsstyring og kontinuerlig forbedringsarbeid.
Videre har vi lagt vekt på evnen til å mobilisere organisasjonen og sikre effektiv prosjektstyring, spesielt i lys av store utbyggingsprosjekter og de tilknyttede risikoene.
Med Agnete Johnsgaard-Lewis får vi en erfaren toppleder som har de beste forutsetninger for å lede Bane NOR gjennom videre utvikling.»
Agnete Johnsgaard-Lewis sier:
«Folk må ha tillit til at hvis de velger jernbanen, så kommer de seg frem som de skal på en god og sikker måte. Å reise med tog er bærekraftig og jeg gleder meg til å bidra til å fortsette å bygge tillit til jernbanen, slik at flere velger tog.»
Nøkkelord
Kontakter
Stine StrachanKommunikasjonssjefEksternkommunikasjon
Tel:90788968stine.strachan@banenor.noBilder

Lenker
Om oss
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 5.400 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Presset trafikkbilde, men klar forbedring på Kongsvingerbanen3.3.2026 10:10:47 CET | Aktuelt
Februar var preget av et stramt trafikkbilde som ga noe lavere stabilitet enn fjoråret. Samtidig gir Svingen-tiltaket tydelige forbedringer for Kongsvingerbanen.
Nødvendig vedlikehold av jernbanen i påsken24.2.2026 10:02:41 CET | Pressemelding
I påsken reiser færre med toget, og da benytter Bane NOR anledningen til å utføre nødvendig vedlikeholdsarbeid på jernbanen. Når togstrekninger stenges for arbeid, må passasjerene reise med buss.
Meråkerbanen åpner 23. mars12.2.2026 11:00:00 CET | Pressemelding
De omfattende sikringstiltakene går som planlagt på Meråkerbanen. Slik det ser ut nå, åpner strekningen for trafikk 23. mars 2026.
Geoteknisk fagrapport om utløsende årsak til skredet ved Nesvatnet11.2.2026 13:15:00 CET | Pressemelding
På oppdrag fra Bane NOR har Dr.techn. Olav Olsen AS vurdert den geoteknisk utløsende årsaken til skredet ved Nesvatnet i august 2025. Vurderingen blir en del av vår pågående interne undersøkelse, som inkluderer de bakenforliggende årsakene til hendelsen. Vi ønsker å være åpne om vurderingen i den uavhengige fagrapporten, og dele den med særlig fagmiljøet og bransjen.
Trafikkbelastningen i Oslo preget punktligheten i januar6.2.2026 14:40:12 CET | Aktuelt
Januar viste variasjoner i punktligheten, men den stabiliserte seg mot slutten av måneden. Hendelser i Oslo påvirket trafikkavviklingen mye, og viser hvor avgjørende Oslo-navet er for punktligheten i landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom