Ventyr inngår avtale med DNV om sertifisering av Norges første havvindpark
10.7.2025 12:00:00 CEST | DNV | Pressemelding
Høvik, 9. juli 2025: DNV har inngått avtale med Ventyr om designsertifisering av vindturbinene og offshore transformatorplattformen i Sørlige Nordsjø II – Norges første bunnfaste havvindpark.

Ifølge DNVs North Sea Forecast Report forventes det at nær halvparten (48%) av Europas havvind vil komme fra Nordsjøen innen midten av århundret, noe som vil gjøre regionen til et av verdens viktigste knutepunkt for energi til havs. Prosjekter som Sørlige Nordsjø II viser hvordan samarbeid, teknisk ekspertise og grundige sertifiseringsprosesser driver energiomstillingen fremover.
– Sørlige Nordsjø II markerer et historisk gjennombrudd for Norges satsing på havvind. Vi er stolte over å samarbeide med DNV for å sikre at prosjektet holder høyeste standard fra dag en, sier Wim Verrept, prosjektdirektør i Ventyr. – En solid sertifisering er avgjørende for å levere trygg og bærekraftig infrastruktur til havs. DNVs erfaring og tekniske grundighet gjør dem til en naturlig samarbeidspartner.
– Vi er svært glade for å levere sertifiseringstjenester til dette prosjektet, som er et viktig steg i Norges satsing på havvind, sier Kim Sandgaard-Mørk, konserndirektør for fornybarsertifisering i DNV. – DNV har fulgt utviklingen av havvind i Norge tett, og vi støtter myndigheter og reguleringsorganer med teknisk innsikt og veiledning basert på flere tiår med global erfaring.
– Sertifisering spiller en avgjørende rolle for sikkerhet, kvalitet og pålitelighet i havvindprosjekter, forklarer Hege Halseth Bang, sjefingeniør og prosjektleder for sertifiseringen av Sørlige Nordsjø II. – Vår sertifisering bekrefter at kritiske komponenter – som turbinfundamenter og transformatorstasjoner – er konstruert for å tåle de krevende forholdene i Nordsjøen, samtidig som de oppfyller både norske krav og internasjonale standarder.
Nøkkelord
Kontakter
Per Wiggo RichardsenSenior Communication Advisor DNV Group
Tel:+47 907 77 829Per.Wiggo.Richardsen@dnv.comBilder


Om DNV DNV er et globalt selskap innen kvalitetssikring og risikohåndtering med tilstedeværelse i over 100 land. Gjennom sin brede erfaring og ekspertise fremmer DNV sikkerhet, effektivitet og bærekraft, setter bransjestandarder og inspirerer til nye løsninger. Enten det dreier seg om godkjenning av et nytt skipsdesign, optimering av energiproduksjonen fra en vindmøllepark, analyse av sensordata fra en gassrørledning eller sertifisering av verdikjeden til en matprodusent, hjelper DNV bedrifter med å ta gode og riktige beslutninger og øke tilliten til virksomheten, produktene og tjenestene deres.

Følg pressemeldinger fra DNV
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra DNV på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra DNV
DNV gjennomfører sin første KI-sertifisering i Norge med Itera26.5.2026 09:40:04 CEST | Pressemelding
Itera er blant de første virksomhetene i Norge som er sertifisert etter den nye internasjonale standarden ISO/IEC 42001 for styringssystemer for kunstig intelligens. Målet er å sikre strukturert, trygg og ansvarlig bruk av kunstig intelligens både internt og i leveranser til kunder.
Ny rapport fra DNV: Hydrogen klart for oppskalering, men krever politisk handling12.5.2026 09:01:01 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra DNV viser at hydrogen fortsatt vil spille en viktig rolle i den globale energiomstillingen, men at utviklingen går saktere enn forventet. DNV anslår at fornybart hydrogen, lav-karbon hydrogen og derivater vil bidra til å kutte mer enn 2000 millioner tonn CO₂-utslipp årlig i 2060. For å realisere dette må pilotprosjekter skaleres til industriell drift, noe som krever tydeligere politiske rammer.
Ny rapport: Kontinuerlig kvalitetssikring avgjørende for pålitelig kunstig intelligens13.4.2026 09:09:33 CEST | Pressemelding
Kunstig intelligens tas i bruk i høyt tempo, også i kritisk infrastruktur. Ifølge en ny rapport fra DNV endrer kunstig intelligens risikobildet fundamentalt: Teknologien er ikke en fast og forutsigbar komponent, men utvikler seg over tid. Dette gir nye former for systemrisiko, som krever kontinuerlig kvalitetssikring for å sikre ansvarlig bruk.
DNV kjøper AquaCloud – vil styrke datadrevet utvikling i havbruksnæringen2.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
DNV har inngått avtale om å kjøpe teknologi og immaterielle rettigheter fra AquaCloud. Målet er å videreutvikle felles datastandarder og datainfrastruktur for havbruksnæringen, der produksjonsdata skal gi bedre innsikt, læring og beslutningsstøtte – og bidra til økt fiskevelferd og effektivitet i næringen.
DNV advarer i ny rapport: – Falsk digital trygghet blant norske virksomheter10.2.2026 12:11:09 CET | Pressemelding
(Høvik, 10. februar) Norske virksomheter som forvalter kritisk infrastruktur må ikke hvile på laurbærene, advarer DNV Cyber etter stor kartlegging.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom