Atea blant verdens mest bærekraftige selskaper
IT-selskapet Atea er for andre år på rad med på TIME og Statistas globale liste over de 500 mest bærekraftige selskapene i verden, og klatrer over 150 plasser.

– Vi er stolte over at vårt arbeid med bærekraft blir lagt merke til internasjonalt. Det gir kundene våre trygghet i at valget av oss også er et valg for en mer ansvarlig fremtid. Anerkjennelsen betyr mye, men den forplikter. Vi skal fortsette å løfte arbeidet videre, sier Adriana Klepsvik, bærekraftsjef i Atea Norge.
Klatrer oppover listene
Atea rangeres i år som nummer 133 globalt og nummer fire i Norge. I fjor havnet IT-selskapet som nummer 290 globalt, og nummer fem blant norske selskaper på listen.
Analyseselskapet Statista og TIME har vurdert 5000 av verdens største og mest innflytelsesrike selskaper, basert på omsetning, markedsverdi og posisjon i samfunnet. De har trukket frem 500 globale selskaper for sitt arbeid med klima og miljø. Resultatet er en rangering av verdens mest bærekraftige selskaper. Dette er andre året de gjennomfører rangeringen.
Norske selskaper markerer seg på listen
Blant verdens 500 mest bærekraftige selskaper finner vi totalt 12 norske aktører. Atea og Nordic Semiconductor er de to eneste norske selskapene innenfor kategorien «IT, tech og software».
Listen inkluderer også Storebrand, Kongsberg, Scatec, Veidekke, Borregaard, Gjensidige, Aker Solutions, Telenor, Mowi og DNB.
Jobber for en mer ansvarlig IT-bransje
Atea har etablert seg som en sentral aktør i arbeidet for en mer sirkulær og bærekraftig IT-bransje. Gjennom initiativet Atea Sustainability Focus (ASF) samler selskapet nordiske IT-innkjøpere for å påvirke elektronikkindustrien i en mer ansvarlig retning. ASF er verdens største innsiktsundersøkelse om bærekraft i IT-innkjøp, og brukes aktivt i dialog med kunder og leverandører.
Atea jobber også målrettet med å redusere miljøbelastningen knyttet til IT-utstyr. Ved å forlenge levetiden på produkter, og legge til rette for gjenbruk og resirkulering, reduseres både karbonavtrykk og elektronisk avfall betydelig. I 2024 behandlet selskapet over 640 000 enheter, hovedsakelig PC-er, mobiltelefoner og nettbrett, gjennom tjenesten Goitloop.
Se listen over verdens 500 mest bærekraftige selskaper: https://time.com/collection/worlds-most-sustainable-companies-2025/
Nøkkelord
Kontakter
Marita Søvik RøskarKommunikasjonsrådgiverAtea Norge
Tel:93887303marita.sovik.roskar@atea.noBilder

Lenker
Om oss
Atea er et ledende IT-selskap i Norden og Baltikum med mer enn 8000 medarbeidere. I Norge er vi rundt 1800 medarbeidere fordelt på 23 kontorer fra Alta i Nord til Kristiansand i Sør. Sammen med våre kunder og teknologipartnere, bygger vi Norge med IT.
Følg pressemeldinger fra Atea
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Atea på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Atea
Atea og Consto inngår avtale om IT-driftstjenester19.12.2025 09:01:29 CET | Pressemelding
Bygg- og anleggskonsernet Consto har valgt IT-selskapet Atea som leverandør av IT-driftstjenester, med en estimert verdi på 15 millioner kroner i året.
Laerdal Medical velger Atea som teknologipartner for nytt hovedkvarter18.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Atea er valgt som teknologipartner av Laerdal Medical for det nye hovedkontoret i Stavanger sentrum. Avtalen markerer en viktig utvidelse av det langvarige partnerskapet mellom selskapene.
Atea inngår milliardavtale med helse-Norge11.11.2025 09:09:42 CET | Pressemelding
Avtalen gjelder leveranse og forvaltning av Microsofts programvare og skytjenester til hele helse-Norge. Den har en varighet på to år, med opsjon på ytterligere to år, og en estimert verdi på 2,5 milliarder kroner, hvis alle opsjoner utløses.
Petter M. Tømmeraas fra Aker kåret til «Årets digitaliseringsleder» 20256.11.2025 10:25:38 CET | Pressemelding
Petter M. Tømmeraas, Managing Director Data Center Services i Aker Nscale, er kåret til «Årets digitaliseringsleder» under Atea Community – Norges største IT-konferanse. Utmerkelsen hedrer ledere som har gjort en betydelig forskjell for digital transformasjon i Norge.
Velkommen til Stavangers viktigste møteplass for teknologi4.11.2025 08:00:00 CET | Presseinvitasjon
6. november inviterer Atea til en av Norges største teknologikonferanser, Atea Community, i Stavanger. Her skal vi kåre Årets digitaliseringsleder, få besøk av Anders Meland fra Oljefondet, møte IT-eksperter, lokalt næringsliv og verdensledende teknologiselskaper.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom