Dette må du vite om trafikkbøter i Norge og utlandet i sommer
Trafikkbøtene i Norge er på et rekordhøyt nivå. Flere land i Europa krever oblat for å kjøre på motorveier eller inn i byer. Med rådene fra NAF unngår du bøter i Norge og utlandet i sommer.

Fra 1. mars i år økte nivået på trafikkbøter igjen. Kjører du i 91 kilometer i timen i en 80-sone er boten 5200 kroner. Bruker du mobiltelefonen mens du kjører straffes det nå med en bot på hele 10 450 kroner. I tillegg får du tre prikker på førerkortet om du blir tatt.
– De aller fleste i sommertrafikken tar hensyn og følger trafikkreglene. Et ekstra ris bak speilet er at bøtene nå er på et skyhøyt nivå, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Med mange utfartsdager og flere på veiene kan det være lett å la seg distrahere eller rett og slett følge trafikken i for høy fart.
– De viktigste rådene er å være oppmerksom, ligge unna mobilen og holde deg til fartsgrensene. Du sparer lite tid på å øke farten, og med det bøtenivået vi har nå vil det svi i feriebudsjettet, sier Handagard.
Husk oblat hvis du skal til Europa
For de som skal på bilferie i Europa er det viktig å kjenne til at mange land har oblater for motorveier eller byområder. Blir du stoppet uten riktig oblat, kan bøtene også her være høye.
– Du bør sjekke om landene du skal reise gjennom krever oblat for motorveier eller miljømerker for å kjøre inn i byer, sier Handagard.
Populære danske feriebyer som København, Ålborg, Århus og Odense har alle lavutslippsoner.
Både motorvei- og miljømerker
Du kan enkelt sjekke selv hva som gjelder på ditt reisemål på norsk på miljømerke.com eller på engelsk på green-zones.eu. I tillegg til i Danmark finner du miljø- eller lavutslippsoner blant annet i Tyskland, Belgia, Italia og Frankrike. Skal du kjøre motorveier i land som Østerrike, Sveits, Slovenia eller Tsjekkia trenger du motorveioblat.
– I mange land kan du kjøpe oblat på grensen eller på bensinstasjoner, men det er også mulig å gjøre det på forhånd. Vær også oppmerksom på skilting inn til byer, spesielt i Italia hvor trafikk er begrenset mange gamlebyene mange steder, råder Handagard.
Vær oppmerksom på farten på Autobahn
For de som skal reise gjennom Tyskland, kan det være fristende å få tatt unna mange kilometer i høy fart på Autobahn. Men kjører du fortere enn 130 kilometer i timen, må du være ekstra oppmerksom.
– Anbefalt fartsgrense er faktisk 130 kilometer i timen. Det er det mange som ikke kjenner til. Kjører du fortere enn dette, kan du ende opp med å få ansvaret hvis en ulykke skulle skje, advarer Handagard.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noBilder


Lenker
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: Hvilket parti skal redde fylkesveiene?25.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fylkesveiene forfaller, og det trengs 108 milliarder kroner til vedlikehold. – Partienes vei-løfter tar ikke inn over seg hvor viktig trygge veier er for folk over hele landet, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Veiforfallet kan koste 119 milliarder innen 203021.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Forfallet på fylkesveiene kan vokse til hele 119 milliarder kroner innen 2030, viser en prognose NAF har hentet inn. – Hvert år øker forfallet, og dagens pengebruk er langt fra nok til å stoppe veksten, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Økte bompenger rammer hver tredje husholdning19.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Én av tre sier de ikke tåler at bompengene øker med mer enn 500 kroner. Det viser NAFs Trafikantbarometer 2025. – Stadig flere byer innfører bompenger, men bompenger er usosialt og rammer de med dårligst råd, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: - Behold elbilavgiftene ut 202614.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Med nær 100 prosent elbiler i nybilsalget, klør det i de politiske fingre for å få inn avgifter fra bilsalget igjen. - Nå må politikerne ha is i magen og ikke falle for fristelsen til finne inndekning for valgløftene hos bilistene, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Milliarder går til veiprosjekter som utsettes eller avlyses13.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Valgkampen er høysesong for løfter om nye veier, broer og toglinjer. Til tross for politikernes løfter kan det være prosjektene aldri ser dagens lys, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom