Slik pakker du feriebilen
Sommerferie er bilferie for tusenvis av nordmenn, hvor man gjerne fyller opp bilen til randen med bagasje og barn før man legger ut på langtur. Men mange vet ikke hvordan man pakker bilen på en forsvarlig måte, melder Tryg Forsikring.

— Ved kraftig oppbremsing eller sammenstøt kan selv en liten ting som en løs mobil resultere i alvorlig skade om den kommer susende og treffer noen i bilen, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
I juli i fjor registrerte forsikringsbransjen over 45000 bilskader, og 324 personskader.
Farlige prosjektiler
Det er sterke krefter som utløses dersom du må bråbremse på motorveien. En gjenstand kan bli 30 ganger tyngre ved en bråstopp i 50 km/t. En halv liter brus tilsvare 15 kilo om den kommer susende fra baksetet, mens en mobil på 200 gram kan tilsvare 6 kilo.
— Alt som er løst settes i bevegelse ved en bråstopp eller sammenstøt. Dette er viktig å tenke gjennom, og ha et bevisst forhold til når du pakker bilen. Sørg for å sikre alle løse gjenstander før dere legger av gårde på motorveien, og ta kun frem mobilene når dere er parkert, sier han.
Det tyngste nederst
I en tidligere spørreundersøkelse utført av YouGov for Tryg svarte 1 av 4 at de ikke vet hvordan man pakker bilen på en forsvarlig måte.
— Det er viktig å pakke bilen riktig når en skal på tur. De tyngste tingene skal nederst og lengst fremme i bagasjerommet. Deretter legges resten av bagasjen over. Så sikrer man ved enten å stroppe tingene fast i hverandre og så til et solid festepunkt i bilen, eller ved hjelp av et sikkerhetsnett eller bur. Og ikke glem at en fullpakket og tung bil kan endre kjøreegenskapene vesentlig, understreker Brandeggen.
Slik pakker du for bilferien:
- De tyngste tingene pakkes nederst og langt frem i bagasjerommet.
- Pakk myke ting øverst.
- Bruk ekstra stropper eller sikkerhetsnett til å sikre bagasjen.
- Sikre løse gjenstander inne i kupéen.
- Løse småting legges i dørhyllen eller setelommene når de ikke er i bruk.
- Ikke pakk høyere enn baksetet.
- Har du med hund eller katt anbefales reisebur eller spesialseler.
- Bruk gitter eller nett mellom baksetet og bagasjeromsetet.
- Unngå å flytte bilens tyngdepunkt ved å plassere tunge gjenstander på taket - det kan endre bilens kjøreegenskaper vesentlig.
- Sørg for at nettbrett eller skjermer er ordentlig montert i nakkestøttene.
- Sett store løse ting på gulvet bak, og fest dem eventuelt med setebelte.
Nøkkelord
Kontakter
Torbjørn BrandeggenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:95217744torbjorn.brandeggen@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Forventer mye innbrudd i sommer28.6.2025 08:30:40 CEST | Pressemelding
Sommerferien står for døren, og hundretusener av ferieglade nordmenn vil reise vekk. Men for noen er ferietiden den tiden på året hvor de er mest aktive, nemlig innbruddstyver. Det ble i fjor satt ny rekord i antall innbrudd, og Tryg Forsikring forventer mye innbrudd i sommerferien.
Tryg støtter hjelmpåbud: — Et enkelt og effektivt tiltak for å redde liv26.6.2025 07:25:04 CEST | Pressemelding
Tryg Forsikring støtter et nasjonalt påbud om bruk av hjelm for både syklister og brukere av elsparkesykler. En ny rapport fra Transportøkonomisk institutt (TØI) viser at nytten av et hjelmpåbud er betydelig større enn kostnadene – så lenge syklingen ikke reduseres vesentlig.
Husk pass og vaksine til hunden før utenlandsferien24.6.2025 07:15:00 CEST | Pressemelding
Skal du ta med deg hunden på utenlandsferie i sommer? Da må du huske tre ting: Rabiesvaksine, EU-pass og gyldig hundeforsikring. Glemmer du noe, kan konsekvensene bli både dyre og dramatiske.
Mange kjører ulovlig med tilhenger22.6.2025 08:54:14 CEST | Pressemelding
Sommeren er høytid for bruk av tilhenger, der bilister frakter alt fra hageavfall til byggevarer i stort mon. Men mange er ikke klar over regelverket, og har for tung eller for dårlig sikret last. — Det er fort gjort å kjøre ulovlig med tilhenger da regelverket kan synes komplisert for mange, men det er ingen unnskyldning hvis du blir tatt i kontroll eller får en skade på bilen eller tilhengeren, melder Tryg Forsikring.
Sommervær kan gi boligskader21.6.2025 07:35:00 CEST | Pressemelding
Ekstremvær, styrtregn og overvann preger i økende grad den norske sommeren. Kraftige regnskyll kommer oftere, treffer bredere – og fører til større skader enn før. Tryg Forsikring påpeker at mange norske boliger ikke er tilstrekkelig rustet for det nye sommerklimaet, og oppfordrer boligeiere til å forebygge klimaskader før det er for sent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom