Mobilskjermer knuser hver eneste dag
23.6.2026 07:15:00 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Knuste skjermer er den klart vanligste årsaken til mobilskader i Norge, og står hittil i år for omtrent 75 prosent av alle mobilskader, ifølge tall fra Tryg Forsikring.

– Mange angrer på at de ikke brukte noen hundrelapper på beskyttelse når skaden først skjer. Når hele 3 av 4 saker skyldes knust skjerm sier det noe om hvor lett skadene oppstår, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
I fjor mottok Tryg nesten 10.000 skademeldinger på mobiltelefoner, og de fleste knuses ved helt hverdagslige uhell.
– Det som er frustrerende for mange er at de fleste skadene kunne vært unngått. Med noen enkle tiltak kan risikoen reduseres betydelig, sier Borge.
Han oppfordrer derfor alle mobilbrukere til å forebygge skader.
– Et deksel og en skjermbeskytter av glass fungerer veldig godt, og alt er bedre enn ingenting. I tillegg burde man unngå å legge mobilen på fanget, i baklommen eller på kanten av bord, da er det fort gjort at den knuser.
Skulle du likevel være så uheldig at telefonen din knuser er det viktig å ta grep tidlig. Mange tenker at en liten sprekk i skjermen ikke er så farlig, men det er ofte starten på en større skade.
– Når glasset først er svekket, tåler det langt mindre belastning, og sprekken kan raskt utvikle seg ved neste fall eller støt. I tillegg kan fukt og støv lettere trenge inn i telefonen når skjermen er skadet. Det kan føre til mer omfattende feil, og langt dyrere reparasjoner enn om man reparerer det tidlig, sier Borge.
Kontakter
Espen Borgekommunikasjonsrådgiver
Tel:91008867espen.borge@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Hver dag skaper våre 6.700 ansatte i Norge, Sverige og Danmark trygghet for omkring 6 millioner kunder i Skandinavia.
Hos Tryg i Norge er vi rundt 1.500 medarbeidere. Nærmere 1.200 av dem jobber ved hovedkontoret vårt i Bergen, et par hundre ved kontoret vårt i Oslo, og rundt 50 i Tønsberg. I tillegg har vi medarbeidere på kontorer spredd over hele landet - samt 350 rådgivere tilknyttet franchisekontorer som selger forsikring for Tryg.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Tryg Forsikring: Frykter eksplosjon av skader på robotgressklippere22.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
I fjor meldte flere store aktører om en voldsom økning i salget av robotgressklippere. Skader kan bli en dyr overraskelse for mange. – Vi har enkeltsaker som koster mer å erstatte enn en god bruktbil, og tiden vi går inn i nå er høysesong for gressklipper-skader, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Advarer mot skyhøye legeregninger under fotball-VM21.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Tryg Forsikring advarer fotball-turister i USA: Ikke oppsøk helsehjelp før du har snakket med forsikringsselskapet. – Selv et kort besøk på legevakten kan koste titusenvis av kroner, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg.
2 av 10 endrer feriemål — frykter hetebølge20.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
I en fersk spørreundersøkelse for Tryg Forsikring svarer 2 av 10 at de har endret feriemål i år av frykt for hetebølge. Neste uke er det varslet ekstremvarme i Europa med over 40 grader i blant annet Paris. — Mange frykter ferien kan bli ødelagt hvis det blir for varmt, mener Tryg.
Ikke la leiebilen bli feriens dyreste overraskelse18.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Mange nordmenn skal leie bil i utlandet i sommer. En billig leiebil kan fort bli dyr hvis du takker ja til unødvendige forsikringer hos utleier.
138.000 nordiske virksomheter advares mot AI-drevet direktørsvindel17.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Tryg advarer alle sine bedriftskunder i Skandinavia mot stadig mer avanserte former for direktørsvindel. I Norge blir 43.000 Tryg-kunder varslet om at risikoen for svindel øker betydelig når sommerferien nærmer seg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom