Akershus fylkeskommune skal ikke være brems for nasjonal sikkerhet
Regjeringen har varslet at staten, sammen med Chemring Nobel, går videre i neste fase av vurderinger om nytt produksjonsanlegg for sprengstoff. Det er uttalt at Hurum i Asker peker seg ut som det mest aktuelle alternativet.

– Det er viktig for nasjonal og europeisk sikkerhet at denne fabrikken blir bygget. Norge må ta et større ansvar for egen og alliertes sikkerhet, sier fylkesrådsleder Anette Marie Solli (H)
Fylkesrådet i Akershus ser at den sikkerhetspolitiske verdenssituasjonen og hensynet til Norges sikkerhet krever en hurtig behandling av denne saken, og ønsker å legge til rette for en smidig og faglig god prosess med raskt lokaliseringsvedtak og etterfølgende vedtak av planen.
Videre prosess må skje i tett dialog med Asker kommune som vertskommune og Akershus fylkeskommune som regional planmyndighet, veieier og ansvarlig for kollektivtransporten. Det er viktig at det gjøres avbøtende tiltak for å begrense den negative effekten for lokalmiljø, friluftsliv, natur og klima.
– Norges sikkerhet må ha høyeste prioritet, men det må være en ansvarlig balanse mellom sikkerhetspolitiske hensyn og lokalsamfunnet, Oslofjorden, naturen og trafikkavviklingen, sier Solveig Schytz (V), fylkesråd for plan, kulturminner, klima og miljø.
Landes det endelig på Hurum i Asker som plassering av et nytt anlegg, får også Akershus fylkeskommune transportutfordringer vi ikke kan løse alene.
– Stor vekst i antall reisende til nyetablerte arbeidsplasser i dette området kan føre til en endring i trafikksituasjonen. Den allerede krevende trafikksituasjonen for innbyggerne våre må ikke bli vanskeligere. Dette er viktig å ta med i vurderingen, slik at ikke Akershus fylkeskommune blir stående alene med de praktiske og økonomiske konsekvensene av dette, sier fylkesrådsleder Anette Marie Solli (H)
Fylkesrådet ser allerede i dag at det også kan være nødvendig å oppgradere de fylkeskommunale adkomstveiene i området. Veiene i området er for eksempel ikke godkjent for modulvogntog. Fylkeskommunen håper på bistand til å løse disse utfordringene, dersom staten anser en oppgradering av transportløsningene som ønskelig eller nødvendig.
Fylkesrådet i Akershus legger til grunn at naturpåvirkningen av tiltaket minimeres.
– Det er viktig for fylkesrådet at økt sprengstoffproduksjon ikke gjør Oslofjorden mer forurenset. Det betyr at det må stilles strenge rensekrav. Det må legges til grunn at nitrogenutslippene til Oslofjorden ikke skal øke ved ny sprengstoffabrikk, uavhengig av lokalisering , sier Solveig Schytz (V), fylkesråd for plan, kulturminner, klima og miljø.
Kontakter
Mette TønderAkershus fylkeskommune, politisk stab
Tel:91876696Tel:91876696metteton@afk.noBilder


Følg pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akershus fylkeskommune på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akershus fylkeskommune
Fylkesvei 33 ved Byrud stenges onsdag 27. august26.8.2025 12:31:07 CEST | Pressemelding
Fylkesvei 33 ved Byrud mellom Minnesund og Feiring vil bli stengt fra midnatt onsdag 27. august og en uke fram.
Millionstøtte til 33 Oslofjord-prosjekter10.7.2025 09:51:20 CEST | Pressemelding
Akershus fylkeskommune deler ut 15,9 millioner kroner i tilskudd til en rekke ulike aktører som jobber for å redde Oslofjorden. Se hvem som får støtte til å realisere sine prosjekter i ditt område.
Disse kulturlokalene i Akershus fikk midler1.7.2025 14:29:01 CEST | Pressemelding
Akershus fylkeskommune har tildelt 12 206 869 kroner til elleve kulturlokaler i fylket.
Innovasjon må vokse for å skape verdier i næringslivet3.6.2025 12:54:26 CEST | Pressemelding
Det etableres bedrifter i høyt tempo i Oslo og Akershus. Samtidig ligger Oslo og Akershus bak hovedstadregioner i våre nordiske naboland når det kommer til gründerskap, vekstbedrifter og aktører som bidrar til at bedriftene lykkes. Det viser en ny rapport utarbeidet av Menon Economics.
Disse idrettsanleggene får tildelt spillemidler i Akershus2.6.2025 13:50:32 CEST | Pressemelding
I 2025 fordeler Akershus fylkeskommune over 298 millioner kroner til små og store anlegg for idrett, fysisk aktivitet og friluftsliv rundt om i hele Akershus. Det er et rekordhøyt beløp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom