Slik finner du den søteste vannmelonen i butikken
Vannmelon er en fast følgesvenn gjennom sommeren, men visste du at det finnes noen enkle triks for å finne den aller mest modne og søte? Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) deler sine beste tips til hva du bør se etter – før du legger vannmelonen i handlekurven.

– De fleste vannmeloner i butikken er modne og spiseklare, men om du vil sikre deg en ekstra søt og saftig melon, er det faktisk mulig å bruke sansene litt, sier matfaglig rådgiver i OFG, Torjus Bredvold.
Tre ting å se etter:
- Se etter en gul flekk
Den gule flekken, også kalt feltflekk, viser hvor melonen har ligget på bakken under modning. En kremgul eller tydelig gul flekk betyr at melonen har fått modne lenge nok. Er flekken hvit eller grønn, kan den være høstet litt for tidlig. - Kjenn på vekten
En moden vannmelon skal føles tung for størrelsen. Vekten er ofte en god indikator på saftighet – og dermed også sødme. - Sjekk stilken
En brun og inntørket stilk er et tegn på at vannmelonen er moden. Er stilken fortsatt grønn og frisk, kan det bety at melonen ble plukket for tidlig. - Forskjellen på lys grønn og mørk grønn melon
-
- Lys grønn er stor, søt, saftig, og kan inneholde frø.
- Mørke grønn vannmelon er mindre, men søt og sprø. Har stort sett ikke frø.
Melon i maten – ikke bare som snacks
Vannmelon passer ikke bare som forfriskning – den egner seg også godt i både salater, grillretter og sommerdrikker. På frukt.no finnes det flere oppskrifter med melon, som:
-
Jordbær- og melonsalat med limedressing
-
Grillet vannmelon med balsamico og sesamfrø
-
Melon daiquiri (alkoholfri)
-
Feta og vannmelonsalat
Nøkkelord
Kontakter
Torjus Lunder BredvoldOpplysningskontoret for frukt og grønt- matfaglig rådgiver
Tel:48 21 74 54torjus@frukt.noBilder



Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Vinnere av NM i frukt og grønt dagligvare 202523.10.2025 15:36:40 CEST | Pressemelding
Under Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) sin fagdag i Bjørvika i dag, ble vinnerne av NM i frukt og grønt dagligvare 2025 kåret. Her er årets vinnere.
Nye forbrukstall på frukt og grønt: De som spiser lite syns de spiser nok23.10.2025 09:46:53 CEST | Pressemelding
På Opplysningskontoret for frukt og grønt sin fagdag i Bjørvika i dag ble resultatene fra forbruksundersøkelsen 5 a day Europe lagt frem. Tallene viser at nordmenn i snitt spiser 3,3 porsjoner frukt og grønt hver dag, samme nivå som i fjor, men de som spiser minst, ser fortsatt ikke behovet for å spise mer.
Gresskar - mer enn skumle lykter13.10.2025 08:08:54 CEST | Pressemelding
Halloween nærmer seg, og norske hjem fylles med skumle lykter av utskårne gresskar. Men mange glemmer at gresskar også er mat – full av næring og smak. Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) oppfordrer til å bruke hele gresskaret.
Høstens store matdager feires: Fårikål, epler og poteter i fokus25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Høsten er en høytid for norsk matkultur. I løpet av én uke markeres fårikåldagen (25. sept.), epledagen (30. sept.) og potetdagen (1.okt.). Når butikkene bugner av norske råvarer, minner merkedagene oss på å feire både matkultur og selvforsyning, applauderer Torjus Lunder Bredvold, matfaglig rådgiver i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
«5 om dagen»-barnehager gir barna mer frukt og grønt29.8.2025 08:11:36 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) viser markant forbedring de siste ni årene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom