Fagforbundet kjøper motbok til stortingsrepresentantene
22.6.2025 09:38:06 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Kampen om verdiene. Om velferdsstaten og landet som fikk for mange rike av Ola Innset er sendt til alle stortingsrepresentantene.

Boka er en motbok til Martin Bech Holtes mye omtalte Landet som ble for rikt – hvordan Norge endte i oljefondets felle. Fondsforvalter og mangemillionær Jan Petter Sissener kjøpte inn denne til alle stortingsrepresentanter i desember.
Nå har Fagforbundet sendt stortingsrepresentantene motboka.
– Innsets bok belyser på en god måte hvorfor det er viktig å ta vare på den norske velferdsstaten og hva som står på spill om vi bygger velferdstjenestene ned. Boka bør være av interesse for stortingspolitikere langs hele det politiske spekteret, sier Helene Skeibrok, nestleder i Fagforbundet.
Hun har selv blitt opprørt over Holtes fortelling om velferdsstaten, der offentlig sektor framstilles som en byrde for norsk økonomi. Skeibrok håper Innsets bok blir sommerlektyre for de folkevalgte.
– Boka avkler den sneversynte myten om at det er privat sektor som skaper verdier, og at offentlig sektor bruker dem. Våre medlemmer som jobber med barn og unge, eldre og syke, og sikrer at infrastrukturen funker rundt i landet, de vet utmerket godt at dette er tjenester som skaper verdier, sier Skeibrok.
Forfatter Ola Innset setter pris på storinnkjøpet:
– Jeg tror at alle våre folkevalgt kan ha behov for en litt utvidet forståelse av velferdsstaten. Det er en veldig utbredt feiloppfatning at privat sektor finansierer den offentlige. Jeg håper boka kan oppklare noe her, sier Ola Innset.
Kontakt:
For Helene Skeibrok, nestleder Fagforbundet, kontakt presseansvarlig Fagforbundet Ingrid Wergeland, tlf. 992 71 770
Ola Innset, forfatter: tlf. 416 66 375
Kamilla Simonnes, forlagssjef, Forlaget Manifest: tlf. 416 09 051
Om boka:
Antallet milliardærer i Norge vokser for hvert år, og de rike gir enorme pengegaver til partiene på høyresida. I USA heies president Donald Trump fram av landets rikeste når han gyver løs på offentlig velferd og pengebruk. Over hele verden ser vi et ytre høyre på frammarsj.
Det er en kamp om verdiene som pågår nå. Denne boka tar et oppgjør med myten om at de velstående skaper verdier, mens velferdsstaten bruker dem opp.
Norge er ikke først og fremst «landet som ble for rikt». Problemet er heller at vi, i likhet med resten av verden, har fått for mange rike og for stor ulikhet. Det truer den viktigste verdien vi har: menneskene landet vårt består av og fellesskapet mellom dem.
Kampen om verdiene har høstet gode kritikker og fått mye oppmerksomhet siden utgivelsen i starten av mai. Førsteopplaget ble utsolgt i løpet av noen uker og boka har ligget flere uker på bestselgerlistene.
Om forfatteren:
Ola Innset (f. 1985) er historiker og forfatter av både sakprosa og skjønnlitteratur. Han er ansatt som postdoktorstipendiat ved Senter for næringslivshistorie på Handelshøyskolen BI.
Nøkkelord
Kontakter
Ingrid WergelandPresseansvarlig
Tel:99271770ingrid.wergeland@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
LO og Fagforbundet ut mot regjeringas anbudsutsettelse: – Vi kan ikke gamble med nordnorske pasienters helseberedskap8.10.2026 13:43:16 CEST | Pressemelding
LO og Fagforbundet er sterkt kritiske til at regjeringa vil videreføre konkurranseutsetting av ambulanseflyene. – Det er en uklok beslutning som kan føre til nye kriser i beredskapen i Nord-Norge, sier Helene Harsvik Skeibrok, leder i Fagforbundet.
Sjokkert over at Ap-regjeringa vil gi 2000 postansatte sparken7.10.2026 10:20:51 CEST | Pressemelding
Regjeringa vil kutte 1, 5 milliarder kroner til Posten. – Med dette forslaget vil 2000 av 3000 postbud miste jobben på svært kort varsel. Regjeringa vil dermed være ansvarlig for den største masseoppsigelse i moderne tid i Norge. Fagforbundet skal kjempe mot dette forslaget med nebb og klør, sier leder av Fagforbundet Helene Harsvik Skeibrok.
Enighet i PBL-meklinga – unngår barnehagestreik29.9.2026 23:20:02 CEST | Pressemelding
Sent tirsdag kveld ble det enighet i meklinga for PBL-barnehagene. – Vi er fornøyde med å ha sikret medlemmene våre reallønnsvekst, sier forhandlingsleder i Fagforbundet, Line Tollefsen.
Streikeopptrapping innen kommersielt barnevern, omsorgsvirksomheter og asylmottak28.9.2026 14:53:00 CEST | Pressemelding
Etter brudd hos Riksmekleren mellom Fagforbundet/FO og NHO Geneo gikk 40 ansatte ut i streik søndag. Fredag trappes streiken opp med ytterligere 36 medlemmer.
Streikeopptrapping innen kommersielt barnevern, omsorgsvirksomheter og asylmottak28.9.2026 14:49:40 CEST | Pressemelding
Etter brudd hos Riksmekleren mellom Fagforbundet/FO og NHO Geneo gikk 40 ansatte ut i streik søndag. Fredag trappes streiken opp med ytterligere 36 medlemmer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom