Alpinco og Tinde satser i en utfordrende tid for byggebransjen
Alpinco har de siste årene opplevd en sterk vekst i utleie av egeneide hytter og leiligheter til tilreisende fjellturister. I samarbeid med Tinde satser de nå ytterligere i Kvitfjell, og til vinteren vil 14 nye høystandardhytter stå klare til utleie.

Fruktbart samarbeid i utfordrende tider
Til tross for utfordringene hyttemarkedet står overfor, ser Alpinco dette som en mulighet. "Vi ser det som en anledning til å videreutvikle Kvitfjell, samtidig som vi kan bidra til å holde hjulene i gang i byggebransjen," sier eiendomssjef i Alpinco, Rune Smidesang.
Sammen med Tinde har Alpinco etablert et eget selskap som utvikler de 14 nye hyttene med totalt 140 sengeplasser. Hyttene inngår i prosjektet Varden Chalet og bygges sentralt i det etablerte hyttefeltet på Varden i Kvitfjell. Enhetene vil ha høy standard med ski inn/ut. Tinde og Alpinco har sammen utviklet en ny hyttetype som kombinerer tradisjonell byggestil fra Gudbrandsdalen med moderne, store vindusflater som slipper inn mye lys og gir en fantastisk utsikt.
-
Ved å samarbeide med Tinde har vi samlet det beste fra begge verdener. Tinde bringer med seg solid byggekunnskap, mens vi i Alpinco bidrar med vår erfaring innen salg, marked og turistopplevelser. Vi håper de nye hyttene vil bli godt mottatt av både nye og gamle gjester i Kvitfjell," sier Smidesang.
Sterkt partnerskap med lokal forankring
Tinde er også begeistret over samarbeidet.
-
Vi har hatt et nært og fruktbart samarbeid med Alpinco i flere år, og det er gledelig at dette nå utvikler seg til et partnerskap i et felles prosjekt. I tillegg er det svært positivt at to sentrale aktører i Gudbrandsdalen samarbeider, noe som skaper synergier og bidrar til lokal verdiskaping og arbeidsplasser, sier Andreas Haverstad, eiendoms- og prosjektsjef i Tinde.
Med seg på laget har de også lokale underentreprenører som Haverstad, Medby, Weikle, Tinde Mur og Minel som leverer henholdsvis graving, rørlegger-, male-, mur- og elektrikertjenester. Gausdal Landhandleri leverer materialer og Logg Arkitekter avd. Kvitfjell er engasjert som arkitekt.
Bærekraft i fokus
Varden Chalet er utviklet med bærekraft i førersetet og det har vært viktig å gjøre enhetene så miljøvennlige som mulig. Hyttene er energieffektive med god isolasjon, energibrønn og oppvarming ved hjelp av bergvarme. Drenering er planlagt slik at overvann absorberes tilbake i grunnen, og tomtene vil bli revegetert med naturlig vegetasjon. Prosjektet er plassert i et allerede etablert og utbygd område på Vardensiden, i tråd med Alpincos bærekraftstrategi for arealbruk og vern av urørt natur. I tillegg er det lagt vekt på minimalt terrenginngrep og god logistikk i området for å bevare landskapet.
-
For oss i Tinde er det avgjørende å bygge hytter som ikke bare møter dagens standarder, men som også bidrar til en mer bærekraftig fremtid. Sammen med Alpinco har vi valgt løsninger og materialer som både er holdbare og miljøvennlige, sier Haverstad.
Luksus til utleie
Hyttene i Varden Chalet tilhører premiumsegmentet av Alpincos utleieportefølje. "Vi har løftet nivået ytterligere og tilbyr eget minispa i alle hyttene. Dette blir et verdifullt tillegg til det vi allerede har i Kvitfjell," sier Smidesang.
Varden har utviklet seg til et svært populært område både for hytteeiere og tilreisende. Med sin nærhet til skianlegget og kort vei til høyfjellet er hyttelivet i Varden ettertraktet.
-
Vi har god erfaring med utleie i Varden, og med de nye hyttene i Varden Chalet kan vi tilby et enda mer eksklusivt produkt. Dette har allerede blitt godt mottatt i markedet. Før reisverket på første hytta var oppe, fikk vi inn bestillinger for kommende vinter, sier Jonas Bjørnerud, kommersiell leder i Alpinco. Og dette er senger som vil være populære hele året, avslutter han.
Alle enhetene har 4 soverom, 10 sengeplasser og 2 bad og er rikelig utstyrt for 10 personer. De er godt tilrettelagt for store, eller flere familier og vennegjenger. Hyttene ligger flott til med utsikt mot vestsiden.
-
I samarbeid med Alpinco har vi engasjert Logg Arkitekter for å utvikle hyttemodellene og området med en klar ambisjon om å skape et eksklusivt produkt. Samtidig har vi jobbet målrettet for å holde byggekostnadene nede, slik at vi kan tilby et konkurransedyktig produkt uten å gå på kompromiss med kvaliteten," avslutter Haverstad.
Kontakter
Odd StensrudDaglig leder
Hafjell og Kvitfjell/Alpinco
Bilder



Om Alpinco
Hafjell Alpinsenter er den snøsikre familiefavoritten som legger til rette for gode skiopplevelser, for alle nivåer – fra nybegynner til ekspert. Bare et kvarters kjøring nord for Lillehammer ligger et av Norges største og mest allsidige skianlegg. Ikke velg mellom familieferie og rå skikjøring, her finner du begge deler.
I tillegg til skianlegg på vinteren er Hafjell også en stor sykkeldestinasjon. Hafjell Bike Park er ledende i Norge på heisbasert sykling, med 18 løyper fra grønn til svart vanskelighetsgrad fordelt på til sammen 25 km.
I tillegg til downhillsykling har Hafjell fantastiske muligheter for sykling på Øyerfjellet og på vår nye Pumptrack. Gondolen tar deg med opp til et eldorado av stier, grusveger, pumptrack og barneløyper.
Kvitfjell Alpinanlegg med sine tre fjellsider ligger 30 minutter nord for Lillehammer og er et skisted med løyper i hele spekteret fra barneområder for de minste, til svarte løyper med olympisk standard. Her kan du booke hotell, hytter, leiligheter, heiskort, skiutleie, skiskole, kurs og konferanse.
Følg pressemeldinger fra Alpinco
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Alpinco på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Alpinco
Fra Kirgisistan til Mosetertoppen – Hafjellbussen ble en vinterhit23.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Et nytt kollektivtilbud i regi av Entré Øyer og Entur har gjort det enklere enn noensinne å komme seg til Hafjell. Resultatet? Over 17.000 reisende – og en kollektiv reise helt fra Kirgisistan til Mosetertoppen.
Alpinco med rekordaktivitet – tross krevende vinter20.6.2025 11:09:45 CEST | Pressemelding
Hafjell, 20. juni 2025 – Alpinco har lagt bak seg et aktivt og investeringsintensivt år. Til tross for krevende værforhold, en kortere skisesong og overgang til nytt regnskapsår, viser nøkkeltallene høy kommersiell aktivitet, betydelig trafikkvekst og økt tilstrømming fra det internasjonale markedet.
Verdenscupfinalen i alpint til Hafjell og Kvitfjell i 20269.5.2025 15:05:37 CEST | Pressemelding
Det internasjonale skiforbundet (FIS) har tildelt verdenscupfinalen i alpint 2026 til Norge. Hafjell og Kvitfjell blir vertskap for denne prestisjefylte avslutningen på verdenscupsesongen, som arrangeres fra 19. til 25. mars.
Hvordan blir skiforholdene til påske?2.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Kombinasjonen mild vinter, magert snøfall og sen påske får mange til å lure på det samme om dagen; blir det snø og skiføre i alpinanlegget til påske? Svaret fra Hafjell, Kvitfjell og Oppdal er et klart ja!
Hafjell og Kvitfjell: Skandinavias mest attraktive alpindestinasjoner13.2.2025 14:35:00 CET | Pressemelding
I 2025 vil Hafjell og Kvitfjell stå som vertskap for hele åtte World Cup-renn fordelt over tre uker – en historisk prestasjon som bekrefter destinasjonenes status som Skandinavias ledende alpinsteder. Utfor, Super-G, slalåm og storslalåm for både kvinner og menn setter begge anleggene på det internasjonale kartet. Men dette handler om mer enn bare konkurranse: det handler om hvorfor Hafjell og Kvitfjell også er perfekte for ferie- og fritidsreisende.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom