NITO kritisk til kjønnskvoter på ingeniør- og teknologistudier
19.6.2025 09:50:09 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
Regjeringen foreslår å erstatte kjønnspoeng med kjønnskvoter på ingeniør- og teknologistudier. Norges største fagforening for ingeniører og teknologer støtter ikke forslaget.

Regjeringen foreslår i sin nye forskrift om opptak til høyere utdanning å endre ordningen med kjønnspoeng i ingeniør- og teknologistudier til kjønnskvoter.
NITO er kritisk, blant annet fordi dette vil kunne oppleves både urettferdig og inngripende blant søkere til studiene.
– Kjønnskvoter er et mye mer inngripende tiltak enn dagens kjønnspoeng. Det kan føre til at en del studenter med mye dårligere karakterer kommer inn på studier på grunn av kjønn, sier leder i NITO-studentene, Sofie Strøm Olsen.
– Vil oppleves urettferdig
Regjeringen har begrenset bruken av kjønnspoeng til ingeniør- og teknologiutdanninger til å gjelde studier med konkurranse om plassene.
– Det mener vi er bra. Men ved en innføring av kjønnskvoter vil kjønnsbaserte grupper kvoteres inn til enkelte prestisjestudier i teknologi, samtidig som at de samme studiene er tilgjengelige med lave til moderate poenggrenser andre steder i Norge. Det vil nok oppleves som urettferdig blant en del søkere, sier Sofie Strøm Olsen.
Hovedutfordringen med kjønnsmangfold i ingeniør- og teknologiutdanningene, er at det er for få kvinnelige søkere.
– Norge trenger flere ingeniører og teknologer i årene som kommer, og flere kvinner må velge realfag for å møte det behovet. Da må vi jobbe med å stimulere interessen for realfag fra barneskolen av, og stimulere flere jenter til å velge realfag i videregående slik at de kvalifiserer seg for ingeniør- og teknologistudier, sier NITO-president Kjetil Lein.
– For få velger realfag
NITO er bekymret for nedgangen i andelen elever i videregående opplæring som velger realfag.
– Det er stort behov for å utdanne flere innen real- og teknologifag i Norge. For å få flere til å velge slike fag, må det settes inn tiltak i skolen. Det er stort behov for en ny realfagsstrategi og en utredning av tiltak for å styrke rekrutteringen til realfagene, sier Kjetil Lein.
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer og representerer over 113 000 medlemmer med bachelor- og mastergrad i ingeniør- og teknologifag, i tillegg til 15 000 studenter i ingeniør- og teknologifag.
Nøkkelord
Kontakter
Ingrid RogstadSenior kommunikasjonsrådgiver NITO
Tel:93489225ingrid.rogstad@nito.noBilder

Lenker
Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 113.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Barn og unge får være oppfinnere for en dag9.3.2026 11:41:26 CET | Pressemelding
NITO og vitensentrene i Norge inviterer barn og unge til å delta på Barnas ingeniørdag 14. mars. Nå skal interessen for realfag og teknologi blant unge vekkes og styrke rekrutteringen i fremtiden.
Safina de Klerk kåret til en av Norges 50 fremste tech-kvinner 20266.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I dag lanserer Abelia og ODA-nettverk listen over Norges 50 fremste tech-kvinner. NITOs visepresident Safina de Klerk er på årets liste.
UiB-student fikk NITO-prisen24.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
– Det betyr mye for meg å få anerkjennelse for arbeidet jeg har lagt ned, sier Trym Bjerkvik.
Helsetalen 2026: Ambisiøse mål krever teknologisk og faglig kapasitet14.1.2026 08:05:19 CET | Pressemelding
Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre la i Helsetalen 2026 frem regjeringens visjon «Vår helse 2030», med mål om kortere ventetider, mer tid til pasientene, økt digitalisering og en friskere befolkning.
Refusjonskutt kan svekke pasientsikkerheten og øke presset på helsetjenesten18.12.2025 08:45:38 CET | Pressemelding
Regjeringens forslag om å fjerne refusjon for laboratorieanalyser rekvirert av helprivate behandlere uten offentlig avtale vil kunne gi dyrere, dårligere og mindre tilgjengelige laboratorietjenester for pasientene, mener NITO.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom