En av fire barn og unge gruer seg til sommerferien
Ferske tall fra Blå Kors viser at nesten en av fire barn og unge gruer seg til ferier. Hovedårsakene er at de ikke har noe å gjøre, noen å være med, dårlig økonomi eller andre utfordringer i familien. Blå Kors oppfordrer voksne til å løfte blikket og bidra til inkludering når de ser et barn stå utenfor fellesskapet.

Det er andre året på rad Blå Kors gjennomfører denne undersøkelsen. Resultatet er omtrent uendret. Blant de som sier de gruer seg til ferier, oppgir 36 prosent at de ikke har noe å gjøre og 33 prosent sier de ikke har venner de kan være sammen med.
Sammenlignet med i fjor, ser Blå Kors en økning i barn som sier at familien ikke har råd til å dra på ferie fra 20 til 24 prosent nå i 2025.
– Utenforskap er noe av det vondeste et barn kan oppleve. Fellesskapet har alt å si for barnas trivsel, trygghet og utvikling, sier Camilla Lunde, leder for forebygging i Blå Kors.
Tips til hva foreldre kan gjøre for å inkludere flere
– Nå som sommerferien nærmer seg er det mange barn, som av ulike årsaker, blir stående utenfor fellesskapet. Vi som står rundt må bidra til å skape gode ferieopplevelser for disse barna ved å ta initiativ og invitere dem med. Barn tør sjelden å be om hjelp selv. Vi må tørre å bry oss, selv om det kan føles ubehagelig. Et lite grep fra oss kan bety svært mye for den som trenger det, sier Lunde.
Blå Kors oppfordrer alle til å tenke over hvem man kan invitere med i løpet av ferien. Hvem kan være med på piknik, stranda, kino, grilling, skogstur eller på hytta?
Stor pågang av søkere til Blå Kors ferier
Blå Kors tilbyr ferietilbud til sårbare familier. Her får de mulighet til å skape gode ferieminner. I år har det kommet inn omtrent 1000 søknader om barn og familier som har behov for et sommerferie-tilbud. Blå Kors har kapasitet til omtrent 25 prosent av disse som nå har fått et ferietilbud.
– Det er en enorm pågang i år, og vi synes det er trist at vi ikke har mulighet til å gi et ferietilbud til alle som søker. Blå Kors har et sterkt ønske om å kunne gi ferie til enda flere barn og deres familier, sier Wenche Tønnessen, virksomhetsleder for Blå Kors ferier.
Blå Kors oppfordrer alle voksne til å handle når de ser barn som står utenfor fellesskapet. Ved å vise omsorg og inkludere disse barna, kan vi alle bidra til en bedre ferieopplevelse.
Lær mer om utenforskap og barn og unge, og få tips til hvordan du kan inkludere her: Utenforskap og barn og unge - Blå Kors
Nøkkelord
Kontakter
Camilla LundeLeder forebygging Blå KorsBlå Kors
Tel:93036914camilla.lunde@blakors.noSondre BjerknesKommunikasjonsrådgiver
Tel:93428199sondre.bjerknes@blakors.noBilder
Lenker
Følg pressemeldinger fra Blå Kors
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Blå Kors på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Blå Kors
Ny undersøkelse fra Blå Kors: Halvparten av barn og unge bruker penger i dataspill5.6.2025 12:55:07 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse fra Blå Kors viser en kobling mellom dataspill og økt interesse for pengespill blant barn og unge. Samtidig er det mange barn og som ikke har snakket med foreldrene sine om pengebruk i spill. – Det er helt avgjørende at vi foreldre forstår hva barna faktisk møter i spillverdenen, sier Magnus Eidem avdelingsleder i Blå Kors spilleavhengighet.
Norske tiendeklassinger topper europeisk statistikk: 28 prosent opplever at kokain er lett tilgjengelig30.5.2025 16:30:34 CEST | Pressemelding
Ny europeisk forskningsundersøkelse fra ESPAD viser at 28 prosent av norske tiendeklassinger mener kokain er lett tilgjengelig. Undersøkelsen viser også at 2,3 prosent av norsk ungdom har brukt kokain det siste året, sammenlignet med 1,7 prosent i Europa. Blå Kors er bekymret for utviklingen og etterlyser forebyggende tiltak.
Økende trend: Flere pasienter med kokainavhengighet9.5.2025 12:43:46 CEST | Pressemelding
Nye tall fra Blå Kors viser at bruk av kokain øker blant pasienter i behandling. På bare to år har andelen økt fra 28 prosent i 2022 til 37 prosent i 2024. Samtidig viser en undersøkelse at en av fire unge opplever at kokain er like vanlig som alkohol på fest.
En viktig reform for å beskytte barn og unge mot ulovlige rusmidler10.4.2025 13:02:58 CEST | Pressemelding
– Vi må beskytte barn og unge mot ulovlige rusmidler og skadevirkningene de har. Blå Kors mener regjeringens forslag til nytt lovverk vil bidra til dette, sier generalsekretær Trine Stensen.
Blå Kors lanserer tilbud for pårørende til personer med spilleproblemer3.4.2025 15:34:53 CEST | Pressemelding
Blå Kors spilleavhengighet lanserer et samtaletilbud for pårørende til personer med spilleproblemer. Blå Kors erfarer at nærstående av personer med spilleproblemer kan oppleve livet like krevende som spilleren selv. Tilbudet er nasjonalt, gratis og lett tilgjengelig med oppfølging over telefon og nett.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom