NVE vurderer at Nye Tussa kraftverk ikkje krev ny konsesjon
Tussa Energi AS har bedt NVE om å vurdere konsesjonsplikt for å bygge Nye Tussa kraftverk. NVE meiner tiltaket ikkje vil føre til nye ulemper eller skader for allmenne interesser av eit slikt omfang at tiltaket krev ny konsesjon.

Tussa Energi har allereie konsesjon til å drive kraftverket Tussa på Bjørke i Volda kommune. Dagens kraftverk er over 60 år gamalt, og står overfor omfattande vedlikehaldsarbeid i tida framover. Tussa Energi ønsker derfor å bygge eit nytt kraftverk. Etablering av Nye Tussa kraftverk vil auke installert effekt frå dagens 56 MW til 150 MW. Den årlege produksjonen vil auke med om lag 8 GWh, som svarar til straumforbruket til 400 husstandar.
Tussa Energi har bedt om konsesjonspliktvurdering
Tussa Energi ønsker å bygge eit nytt kraftverk innanfor den eksisterande konsesjonen. Prosjektet inneber at Tussa Energi vil bygge ny kraftstasjon, ny maskinhall og nye vasstunnelar. Det nye kraftverket vil ikkje endre vassføringar i elvestrengar, eller høgaste og lågaste regulerte vasstand i Tyssevatnet.
NVE har vurdert om tiltaket kan føre til nemneverdig skade eller ulempe for allmenne interesser i vassdraget i ei slik grad at tiltaket må ha ny konsesjon. Ei konsesjonspliktvurdering gir verken løyve eller avslag til sjølve tiltaket, men avklarar vidare saksgang.
Bygging av Nye Tussa kraftverk krev ikkje ny konsesjon
Ein auka effekt i Tussa kraftverk gjer det mogleg å tilpasse produksjonen til forbruket i samfunnet og etterspørselen i kraftmarknaden. Det endra køyremønsteret vil føre til at vasstanden i Tyssevatnet vil svinge meir enn tidlegare. Vasstandsendringane synest likevel å vera for små til å ha nemneverdig negativ påverknad for fisk. Sidan det svært sjeldan er overløp over dammen i dag, vil tiltaket heller ikkje gje endringar i vassføringa i elva Tyssa mellom Tyssevatnet og fjorden.
–Då vi vurderte konsesjonsplikt, var konsekvensane av effektkøyring og svingingane i vasstanden som det fører til det mest sentrale temaet. Dagens konsesjonen har allereie vilkår som gir myndigheitene høve til å pålegge Tussa Energi å utføre undersøkingar for fisk. I tillegg gir den NVE moglegheit til å følge opp planlegging, bygging og drift av anlegget. Vi meiner derfor at Nye Tussa kraftverk kan byggast innanfor den eksisterande konsesjonen, seier Håkon Berg Sundet, fagleiar i NVE.
Nøkkelord
Kontakter
Håkon Berg SundetFagleiar
Tel:90530984hbsu@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE vurderer at Insteelvane kraftverk ikkje krev ny konsesjon12.12.2025 12:09:37 CET | Pressemelding
Firdakraft ønsker å auke kraftproduksjonen i magasinområda til Øksenelvane kraftstasjon i Bremanger kommune med nye Insteelvane kraftverk. Kraftverket vil nytte fallet frå det eksisterande bekkeinntaket i Insteelva. Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planane ikkje er konsesjonspliktig.
NVE avslår søknaden om Tura kraftverk9.12.2025 14:31:28 CET | Pressemelding
NVE har avslått søknaden frå Småkraft AS om å byggje Tura kraftverk i Vik kommune, Vestland fylke. NVE har tidlegare gitt avslag til eit liknande prosjekt og avslår saka før høyring.
NVE gir konsesjon til Nordvi solkraftverk i Innlandet9.12.2025 11:10:48 CET | Pressemelding
Norges vassdrags og energidirektorat (NVE) gir Solgrid AS tillatelse til å bygge Nordvi solkraftverk. Anlegget skal bygges langs E6 i Stange kommune.
NVE anbefaler ikke å gi unntak for kravet om åpning av areal for GoliatVIND i Barentshavet9.12.2025 10:55:57 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) anbefaler at Energidepartementet ikke gir unntak for kravet om åpning av areal for havvindprosjektet GoliatVIND i Barentshavet. NVE setter konsesjonsbehandlingen av prosjektet på vent.
NVE behandler flere konsesjonssaker4.12.2025 09:17:44 CET | Pressemelding
I løpet av årets første ni måneder har Norges vassdrags- og energidirektorat behandlet flere saker om kraftproduksjon enn i hele 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom